Balık Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Sizlere bu konumuzda her yaşta insana bir çok konuda fayda sağlayan eşsiz bir mucize hakkında bilgi vermek istiyorum. Konumuz omega 3 zengini balık yağı.

Balık yağının faydaları ve yararları içeriğinde bulunan omega 3 yağ asidi sayesindedir. Buna ek olarak besin değeri ve kalorisi de çok iyi seviyededir.

Balık yağı çeşitleri: Balık yağı çeşitleri 2 şekildedir.
1-Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağıdır.
2-Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağına verilen genel addır.

Her ikisinde de bol miktarda omega 3 bulunur. Cod liver oil A ve D vitamini bakımından da bir hayli zengindir zengindir. Şimdi dilerseniz balık yağının faydaları ve ne işe yaradığını biraz daha detaylı açıklayalım.

Balık Yağının Faydaları
– Balık yağı faydaları denildiği zaman ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına olan olumlu katkıları olmalıdır. Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalbi fazlasıyla korur, kanı inceltici etki yapar, kolesterolü düşürür ve kalp ritmini düzenler.

– Omega 3 yağ asidi beynin yaşlanma süresini uzatarak alzheimer hastalığına karşı koruyucu özellik taşır.

– İnsan hayatı için omega 3 yani balık yağı çok önemlidir. Yeterli omega 3 yoksa depresyon başta olmak üzere birçok başka psikolojik rahatsızlıkların görülme riski artar.

– Omega 3 çocuklarda zihinsel gelişimi olumlu etkiler ve çocukların öğrenme kapasitesini arttırır.

– Hiperaktif çocuklarda omega 3 ve balık yağı çocukların normale dönmesi için çok önemli bir maddedir.

– Diyabetin neden olduğu hasarları önler, yaşlılıkta görülen göz bozukluğu olma oranını azaltır.

– Balık yağının kansere karşı koruyucu ve önleyici nitelik taşıdığı testlerle ortaya konmuştur.

– Romatizmal artritte görülen eklem şişliği, iltihabı ve ağrı gibi şikayetleri hafiflemesine yardımcı olur.

– Gebelikte her annenin kullanması önerilir zira bebeklerin anne karnında gelişimi için çok faydalıdır.

Gebelikte balık yağı kullanımı: Vitamin mineral takviyelerin yanında balık yağı kullanımı da hamile bayanlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikte balık yağı kullanımı gebeliğin son üç ayında ve de doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için önerilmektedir.

Uyarı: Lütfen balık yağı alırken ve seçerken bu uyarılara dikkat edin.
1-Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Hamileler Balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini içermeyen balık yağı çeşidini kullanmalıdır.

2- Her balıkta omega 3 bulunmaz. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, alabalık omega 3 içeren balıklardır. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar da omega 3 yağ asitleri daha fazladır.

Balık Yağı Kullanımı: Günde 1-3 gram arasında balık yağı kullanmak tavsiye edilir. Bazı durumlarda bu rakam biraz daha artabilir.

Kimler Balık Yağı Kullanamaz: Kan sulandırıcı sentetik ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanabilir. Ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce kesinlikle balık yağı kullanmamalıdır.

tarafından balık yağının zararları faydaları yan etkileri cilde bebeklere faydası sürülmesi balık yağı nasıl içilir yapılır kilo aldırır verilir çıkar üretilir ne işe yarar nedir ne zaman verilmeli nereden alınır satılır ne kadar fiyatı neye yarar neye iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir