Kilonuza Dikkat Etmenin Vakti Geçmiş Değil…

Kilonuza Dikkat Etmenin Vakti Geçmiş Değil…

Kilonuza Dikkat Etmenin Vakti Geçmiş Değil…

15 kilo fazlalığınız varsa kalp hastalığı, seker hastalığı , safra kesesi bozuklukları ve artrit riskinizin çarpıcı bir şekilde arttığını doktorlar uzun zamandır biliyor.

1987 yılında, 15 kg’in üstünde kilo verip de bu kiloyu en az beş yıl koruyabilenler üzerinde yapılan bir incelemede bu basariyi sağlayan en etkin stratejinin kalorileri kısıp fiziki hareketliliği önemli ölçüde arttırmak olduğu görüldü. Halbuki, kilo vermeye çalışanların ancak %20’si diyetle birlikte günlüğe yakin sıklıkta egzersiz yapıyorlar.

15 kg vermeyi düşünemiyor musunuz? Araştırmalar, 5 kg verenlerin bile tansiyonlarının – normale gelmese bile düştüğünü ve bazı durumlarda seker hastalığına yakalanma riskinin azaldığını gösteriyor. Hedef, haftada bir kg civarında kilo vermektir. Bu tempoda vücut, metabolik termostatını açlık seviyelerine düşürmez. (Çelişkiye bakin ki, çok hızlı kilo vermek, safra taşı teşekkülü tehlikesini arttırmaktadır.) Bu derece yavaş bir zayıflama rejiminin bile, orta yoğunlukta ağırlık kaldırma egzersizleriyle birlikte yürütülmediği takdirde, yağın yanında kas kaybına da sebep olduğu gösterilmiştir.

5 kg vermenizi istemek de mi çok? O halde hiç olmazsa daha fazla kilo almayın. Gerçekten ABD nüfusunun o kadar büyük bir kesimi fazla kilolu ki, geçen yıl Amerikan Kalp Derneği, sadece fazla kiloluların kilo vermesini teşvik yerine, yetişkinlerin kilolarını muhafaza etmelerini vurgulamaya karar verdi. Tabi bunu yapmak yas ilerledikçe zorlaşır. Çoğumuz için çözüm, hem kalp, hem de iskelet kaslarını güçlendiren egzersizler yaparken, yediğimize makul sınırlar koymaktır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir