Hamilelikte Uçakla Gezi Edilir Mi?

Hamilelikte Uçakla Gezi Edilir Mi?

Hamilelikte uçakla gezi edilir mi? Evet uçakla gezi edebilirsiniz. Sadece bunu havayollarının yasalarına nazaran hamileliğimizin belirli bir haftasına kadar yapabiliriz.
Hamilelikte uçakla gezi etmek mantıklı mı? Pek oldukca hanım, bu probleminin yanıtını arar. En mühim şey devamlı doktorunuzun rehberliği ve tavsiyesine nazaran hareket etmektir. Arkasından, değişik havayollarının oluşturduğu sınırlamaları bilmek önemlidir. Bununla beraber, averaj olarak, bazı havayolları gebeliğin 32. ve 36. haftaları içinde sınırlama koyar.
36. haftadan sonrasında yada gebeliğin başlangıcında, annelere uçuş yasaktır. Ek olarak ayrıntıları da hesaba katmalıyız. Çoğul gebelik durumunda (mesela ikizler), 28. haftada hamile bayanlara uçuş yasağı vardır.
Hamilelikte uçakla gezi etmeden ilkin nelere dikkat etmeliyiz?
Hamilelik esnasında uçakla gezi söz mevzusu olduğunda, gebeliğin en ileri aşamasına gelmediyseniz büyük bir engel yoktur. Sadece bu durumlarda devamlı olduğu benzer biçimde her hanım farklıdır ve hususi bir durum olabilir. Kimi zaman mide bulantısı benzer biçimde durumlar, ilk üç aylık dönemde bile anne adaylarının gezi etmesini engeller.
Öteki zamanlarda, bir tek gezi etmeyi değil, bununla beraber etken emek verme yaşamı benzer biçimde öteki görevleri tamamlamayı da zorlaştıran erken sıhhat sorunları olabilir. En önemlisi, bunu doktorumuzla görüşmektir. Gezi etmeden ilkin aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:
Rezervasyon yaparken, havayoluna içinde bulunduğumuz gebelik haftasını belirtmek gerekir. Birçoğu sınırlamalar koyar ve bu tarz şeyleri bilmek oldukca önemlidir.Yolculuğu iyi planlayın. İhtiyaç duyduğunuz her durumda, ziyaret ettiğiniz ülke yada şehrin size tıbbi olarak sorun oluşturmayacağından güvenilir olur.Ön sırada bir koltuk yada girişe bakan koltuk rezerve etmek en yararlıdır. Bu sayede hem erişim daha kolay olacak hem de lavaboya gitmek için rahat hareket edebileceksiniz.Hafifçe bir el çantası hazırlayın, sadece sizin için lazım olan temel eşyaları koyun. Kafi kıyafet ve ayakkabı giyinin.Bavulunuza doktorunuzun yazdığı ilaçların bulunmuş olduğu bir gezi çantası ilave edin. 
Uçuş esnasında dikkat etmeniz gerekenler
Uçuşunuzdan ilkin ve uçuş esnasında göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan bazı şeyler şunlardır:
Uçuş öncesi rejim yapın. Gazlı yiyeceklerden (fasulye, lahana, brokoli) ve gazlı içeceklerden kaçının. Uçuş esnasında sizi oldukca fazla rahatsız edebilirler.Kemeri uygun şekilde bağlayın. Uçakta güvenlik kemerinizi takılı tutun. Göbeğinizin altından, kalça kemiğinizin altından geçirin.Sıvı almaya devam edin. Uçuş esnasında bolca sıvı alın. Susuz kalırsanız, rahme kan akışı azalabilir.Uçakta egzersiz yapın. Doktorunuz, uçuş esnasında her otuz dakikada bir yürümenizi önerebilir. Kan akışının devam etmesine destek verir. Koltukta, dolaşımı çoğaltmak için ayak bileklerinizi esnetin ve uzatın.Uçuş koltuğunuzu iyi seçin. Koridordaki bir koltuk, lavaboya gitmeyi ve dolaşmak için girip çıkmayı kolaylaştıracaktır. Bölmeli koltuk en geniş olanıdır, sadece kanadın üstünde bir koltuk muhtemelen size en yumuşak seyahati elde edecektir.Aşağıdaki durumlarda internasyonal uçuş yapmayın:
Bu ilk hamileliğiniz ve 35 yaşından daha büyükseniz,Birden fazla bebek taşıyorsanız,Şimdi yada geçmişte plasental anormallikleriniz var ise,Herhangi bir vajinal kanamanız yada düşük yapma riskiniz var ise tayyare seyahati yapmayın.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir