Hamilelikte Astım

Hamilelikte Astım

Hamilelikte astım, büyük kaygı yaratan bir sıhhat sorunudur. Gebelikte fizyolojik değişimler ve ilaç uyumu, çeşitli derecelerde astım kontrolünü etkileyebilir ve astımın denetim düzeyi ve astım ilaçlarının yan tesirleri anne ve fetüsün negatif perinatal sonuçlarıyla yakından ilişkilidir
Hamilelik astımımı etkileyebilir mi?
Her hanım hamileliğe değişik tepki verir. Astımlı hamile her 3 hanımdan 1’inde düzelir, her 3 hanımdan 1’inde kötüleşir ve her 3 hanımdan 1’inde aynı kalır. 
Astım semptomlarının kötüleşmesi gebeliğin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir, sadece en sık 17 ila 36 hafta içinde, bilhassa gebeliğin 6. ayında ortaya çıkmaktadır.
Çocukluktan beri astım semptomları yaşamamış hanımlarda da hamilelik esnasında astım tekrardan başlayabilir.
Astım gebeliği Nasıl etkisinde bırakır?
Hamilelikte astım iyi denetim edildiğinde, çoğu zaman düzgüsel bir hamileliğiniz olacaktır, size yada gelişmekte olan bebeğinize zarar verme riski oldukça azdır yada asla artmaz.
Hamilelik esnasında astımınız denetim altına alınmazsa size ve bebeğinize zarar verebilir. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, yavrunuz yeterince oksijen alamayabilir.
Sağlığınız için riskler:
Hamilelik esnasında yüksek gerilim.Vajinal kanama.Plasentayı, böbrekleri, karaciğeri ve beyni etkileyebilen yüksek tansiyona yol açan bir durum olan preeklampsi.   Bebeğinizin sağlığı için riskler:
Fetüsün yavaş büyümesi.Düşük doğum ağırlığı (doğduğunda bebek minik görünür).Erken doğum (37. gebelik haftasından ilkin erken doğum).Doğumdan derhal ilkin yada sonrasında ölüm.Hamilelikte astım ilacı almak güvenli midir?
Hamilelik esnasında aldığınız herhangi bir ilaç bebeğinizi etkileyebilir, sadece bir çok astım tedavisinin hamileyken kullanılması güvenlidir. Tıp uzmanları, astımınızı ilaçla yönetmenin, hamilelik esnasında astımı tedavi etmekten oldukça daha güvenli bulunduğunu tavsiye ediyorlar. Doktorunuz tarafınca aksi belirtilmedikçe astım ilacınızı düzgüsel şekilde almaya devam edin.
Astımımı yönetmek için ne yapabilirim?
Astım belirtilerinizin sertliğini ve sıklığını azaltmaya destek olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır, mesela:
Ilk olarak astım yönetimi fiil planı elinizde olmalı.Tertipli egzersiz yapın.Sigara içmekten kaçının.Alerjik tetikleyicilerden kaçının.Sinüzit, alerjik rinit yada saman nezlesi benzer biçimde burnu etkileyen durumları deneyin.Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) semptomlarını deneyin.Astımınızı yönetmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha çok data edinin.Astım ilaçları emzirirken problem olur mu?
Birçok ilaçta olduğu benzer biçimde, bazı antiastmatik ilaçlar anne sütünde minik miktarlarda görünebilir. Anne için güvenli olan dozajlarda kullanılırsa, bebek tarafınca alınan dozun herhangi bir önemi yoktur.
Bebekte astım olabilir mi?
Astıma yatkınlık kalıtsaldır. Bu yüzden astımlı bir annenin (yada babanın) çocuğunun astımı olma olasılığı, ailede astımı olmayan birinin çocuğundan daha fazladır. Bununla beraber, astımlı bir annenin bir çok çocuğunda astım olmayacaktır. Şiddetli astım bile çoğu zaman kabul edilebilir derecede güvenli ilaçlarla denetim altına alınabildiğinden, astım geliştiren bebeğe ilişkin endişeler çocuk sahibi olmak için caydırıcı olmamalıdır.
Astımın doğuma tesiri nasıldır?
Bir çok hanım doğum esnasında ve doğum esnasında şiddetli astım semptomları yaşamaz. Bazı bayanlara, doğum sancıları ve doğum esnasında fetüsün devamlı izlenmesi önerilebilir. Astım ilacı alıyorsanız, doğum sancıları ve doğum esnasında buna devam edin. Hamilelikte astım önlemleri yardımıyla rahat bir doğum geçirebilirsiniz.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir