Hamilelikte Göğüslerde Yaşanmış olan Değişimler

Hamilelikte Göğüslerde Yaşanmış olan Değişimler

Hamileliğin başlamasından kısa bir süre sonrasında hanımefendiler vücutlarında, bazı değişimlerle karşılaşırlar. Aslına bakarsak midenin yükselmesi ve rahimdeki değişimlerle beraber göğüsler, hamilelik süresince ve hatta doğumdan sonrasında çeşitli şekillerde değişen kısımlardandır. Hamile hanımefendiler, daha şiş ve duyarlı hissetmekle beraber çatlaklarla karşılaşabilirler. Hamilelikte göğüslerde yaşanmış olan değişimler hakkında informasyon edinmek istiyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin. Bu değişikliklerin neler bulunduğunu ve problemleri Nasıl hafifletebileceğinizi öğrenin.
İşte hamilelikte göğüslerde yaşanmış olan değişimler :
Göğüslerde ağrıBazı hanımefendiler için hamileliğin ilk emarelerinden biri göğüs ağrısıdır. Bundan dolayı hamilelikte ilk meme değişikliklerinden biri memelerde ağrıdır. Hızla artan östrojen ve progesteron hormonlarının bundan görevli olduğu düşünülmektedir. Her neyse ki, bir çok hanım bu ağrının ilk üç aylık dönemden sonrasında daha yönetilebilir bir düzeye indiğini yada hatta geçtiğini farkına varır.
Aşağıdaki tavsiyeler ağrıyı en aza indirmenize destek olabilir:
İyi oturan bir hamile sütyeni giymekBalenli sütyenlerden kaçınınYatarken pamuklu uyku sütyeni giyinGöğüslerinizi bir yere çarpmaktan kaçınmak için fazladan itina gösterinGöğüs büyümesiBu muhtemelen hamilelik esnasında tüm meme değişimleri içinde en fazlaca memnuniyetle karşılanan durumdur. Pek fazlaca hanım, hamilelik esnasında göğüslerinin büyüklüğünün arttığını farkına varır. Bazı hanımefendiler için bu, hamilelik süresince yavaş yavaş, bazılarında ise birden ortaya çıkar. Göğüsleriniz süratli yetiştikleri dönemlerde, cilt gerildikçe kaşınmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu şekilde bir durumda göğüslerinizi nemlendirmek destek olabilir. Bazı bayanların göğüslerinde çatlaklar oluşur, sadece bunlar çoğu zaman zaman içinde kaybolur. Hamilelik esnasında göğüsleriniz büyüyüp değiştikçe, iyi desteklenmelerini sağlamak önemlidir.
Damarların belirginleşmesiÇoğu hanım, hamilelik esnasında göğüslerindeki damarların daha görünür hale geldiğini farkına varır. Bu durum, hamilelik esnasında göğüslerinize artan kan akışından oluşur. Bunu yavrunuz doğduktan sonrasında da, bilhassa sütünüz ulaştığında yada göğüsleriniz tıkandığında fark edebilirsiniz.
Meme ucu değişiklikleriGöğüslerinizin emzirmeye hazırlanan bir parçası olarak, meme uçlarınızda da bazı değişimler fark edebilirsiniz. Mesela, bayanların hamilelik esnasında meme uçlarının ve areolalarının koyulaştığını fark etmeleri yaygındır. Bazı hanımefendiler da hamilelik esnasında meme uçlarının büyüdüğünü fark ederler.
SızıntıPek fazlaca hamile hanım, göğüslerinin 16. haftadan itibaren kolostrum üretmeye başladığının bilincinde değildir. Bundan dolayı, kimi zaman yapışkan sarı renkli maddeyi göğsünüzden sızdığını fark edebilirsiniz. Bu şekilde bir durumda, göğüs pedi takmak, elbisenizin ıslanmasını önlemeye destek olabilir.
YumrularBazı hanımefendiler hamilelik esnasında göğüslerinde yumrular bulunduğunu farkına varır. Bu tür şişliklerin yaygın sebepleri içinde kistler, fibroadenomlar (lifli doku) ve galaktoseller (sütle dolu kistler) bulunur. Bu yumrular çoğu zaman iyi huyludur ve endişelenecek bir şey yoktur, sadece devamlı doktorunuz tarafınca denetim edilmesi önemlidir.
Montgomery tüberkülleriGöğüslerinizdeki minik şişliklerin hamilelik esnasında da daha belirgin hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bu minik yumrular, Montgomery bezleri olarak bilinir ve bakterileri engellemek için bir yağ salgılarlar, meme uçlarının ve areolaların yağlanıp korunmasına destek sağlar.
Hamilelikte göğüslerde yaşanmış olan değişimler için tertipli meme kontrollerini yaptırmak önemlidir. Olağandışı bir şey hissederseniz yada fark ederseniz, derhal bir sıhhat kurumuna müracaat edin.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir