Gramı Milyon Euro Tutarındaki Balon Balığı Zehri Kansere Deva Olacak

Gramı Milyon Euro Tutarındaki Balon Balığı Zehri Kansere Deva Olacak

Gramı Milyon Euro Tutarındaki Balon Balığı Kansere Deva Olacak
Prof. Dr. Fatih Özoğul, balon balıklarında bulunan tetrodotoksin (TTX) zehrinin 1 gramının 1 milyon eurodan daha çok bulunduğunu ve bu zehrin mikroorganizmalar tarafınca üretilmesi için çalışmalara başlanıldığını kaydetti.
Kızıldeniz üstünden gelmiş olarak Akdeniz’deki balık popülasyonuna mühim seviyede zarar veren istilacı balon balıklarının ürettiği tetrodotoksin (TTX) zehri üstünde araştırmalar icra eden Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri  Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özoğul, balon balıklarının iç organları ve derisinde bulunan TTX zehrinin morfinden 3 bin kat daha etkili, siyanürden ise 1200 kat daha zehirli bulunduğunu belirtti.
Prof. Dr. Özoğul, balon balıklarının zehrinin yurt haricinde uyuşturucu ve kanser tedavilerinde kullanıldığını söyleyerek, bu konudaki araştırmaların her geçen gün daha yaygın hale geldiğini beyan etti.
Prof. Dr. Özoğul, şunları söylemiş oldu:
* TTX zehri, son yıllarda Kanada, ABD ve uzak doğu vatanlarında anestezik madde olma özelliğinden dolayı kullanılmaya başlandı.
* Ek olarak uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisinde de kullanılıyor. Bu zehir uyuşturucu madde bağımlılığında kişinin uyuşturucu istemini baskıladığı için, bağımlıya uyuşturucu kullanma isteği gelmiyor.
* Morfinden 3 bin kat daha çok etkiye haiz olduğundan de ileri düzey kanser hastalığı tedavisinde ağrı kesici olarak da kullanılıyor. Bu zehir nöronların arasındaki sodyum yayınlarını bloke ettiğinden dolayı insanoğlu acı hissetmiyor ve acıya duyarsız kalıyorlar.
You May Also Like:  Tüm eklem ağrılarını gideren bir karışım

* Şu anda Türkiye’de bu mevzularla ilgili bir emek harcama yok.  Bu zehrin ilaç olarak kullanılmasında mikroorganizmaların üretiminden faydalanılabilir.
* Eğer yaptığımız araştırmalar sonucunda bu mikroorganizmalar kafi oranda bu zehri üretme kapasitesine haiz olursa, ilgili sektörlerle beraber emek vererek ülkemize bir kaynak sağlanabilir düşüncesindeyim
1 GRAMI 1 MİLYON EURO 
Çukurova Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmalarda Akdeniz’de bulunan 4 değişik balon balığında zehir analizleri gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Özoğul, “Yapmış olduğumuz çalışmada, balığın iç organlarından ve derisindeki mikroorganizmaları izole ettik. Bu mikroorganizmaların TTX’i sentezleyebilir mi? Onu araştırıyoruz. Araştırma sonuçlarında, izole ettiğimizde mikroorganizmaların TTX zehrini üretip üretmediğini öğrenmiş olacağız. Balon balığının zehri bilinmiş olduğu suretiyle oldukca pahalı bir zehir. 1 gramı 1 milyon euro seviyelerini aşmış durumda.  Eğer ki bu zehrin, izole ettiğimiz bakteriler tarafınca üretilmesini başarabilirsek, vatanımızda üretip yurt dışına satmış olacağız. Bu maksatla ülkeye döviz girdisi ve ekonomik kazanç sağlayabiliriz” diye konuştu.
Supply: sözcü
/Gramı Milyon Euro Tutarındaki Balon Balığı Kansere Deva Olacak/

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir