Yaramaz Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Yaramaz Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Yaramaz Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Çocuklar doğası gereği yaramazdır. Bir tek meraktan denemeyi, dokunmayı, işlemeyi ve bir şeyleri ayırmayı severler. Bu süreçte, kendilerini yada başkalarını kırabilir, yanlış yönetim edebilir yada incitebilirler. Kendi yolları olmadığında bağırabilir, vurabilir yada sinir krizi geçirebilirler. Sadece yıkıcı yada kabul edilemez davranışlar kontrolden çıktığında, anne babalar devreye girmeli ve yaramaz çocuklarını denetim etmelidir.

Evlatların yaramaz olmasının sebepleri nedir?

Evlatların yaramazlık yapma sebepleri oldukça farklıdır. Her çocuk kendine bakılırsa bir sebep oluşturabilir. Onların bu davranışlarını yönetebilmek için altta yatan sebepleri aileler bilmek zorundadır. Aşağıda en yaygın yaramazlık yapma sebepleri sıralanmıştır:
Gelişen BeyinlerFiziksel EtkilerHiperaktiflikBağımsızlık İhtiyacıEzici DuygularEnerjilerini Yakma İhtiyacıTutarsızlıkRuh HaliOyun SevgisiDikkat çekmek

Yaramaz küçüklere karşı nasıl davranılmalı?

Asla çocuğunuzun yüzüne bağırmayın. Bağırma zihninde korku uyandıracak ve yaşamının ilerleyen dönemlerinde güvensizlik, korku, fobi ve ruhsal problemler benzer biçimde çeşitli sorunlardan rahatsız olacaktır.Çocuğunuzla konuşun!

Onunla karşı karşıya, muntazam ve saygılı bir halde konuşarak problemi çözdüğünüzden güvenli olun ve mevzuyu anlaması için çocuğunuzun seviyesine ve zihniyetine inmeye çalışın, ona devamlı mantıklı ve ikna edici bir neden açıklayın ve şunu ihmal etmeyin ki bağırmak ve dövmek bir tek direnme ve nefret üretir.

Çocuğunuzla konuşurken, vücudunun seviyesinde olmak ve onunla konuşurken gözlerinin içine bakmaya dikkat etmek gerekir. Bu sebeple çocuk sizden daha kısadır. Ona bakmış olduğunuzda ve yukarıdan konuştuğunuzda kendini zayıf hisseder ve korkabilir.Çocuğunuzu asla fena varlıklar korkutmayın. Birçok anne-baba çocuklarını hayaletlerden, hırsızlardan vb. korkutma yoluna başvurur.

Demek istediğimiz: “Yaramazlık yaparsan hırsız gelip seni alır.” Bu yanlış tutum eğitimde size asla destek olmaz.Ona söz verdiğiniz şeyi vermezseniz, size asla inanmaz ve size kalıcı olarak güvenmez, bu da korku ve fobi benzer biçimde ruhsal sorunlara neden olur.

Yaramaz çocuklarla başa çıkmanın yolları nedir?

Yaramaz çocuklarla başa çıkmak için anne-babaların olgunluk, sabır ve ebeveynlik becerilerine haiz olması gerekir. Evladı devamlı gözlemlemeli ve düzgüsel davranıştan sapmanın nedenlerini araştırmalı ve evladı düzgüsel yola getirmek için önlemler almalıdırlar.

Anne babalar yaklaşımlarında tutarlı olmalı ve sınırları belirlemelidir. Aşağıda ebeveynlerin yaramaz evlatların üstesinden gelebilecekleri bazı durumlar belirtilmiştir:
Kimi zaman bir çocuk ağlama, vurma yada bir şeyleri kırma benzer biçimde yıkıcı davranışlar izah edebilir. Anne babalar kuvvetli bir duruş sergilemeli ve çocuğa bu şekilde bir davranışın kabul edilemez bulunduğunu bildirmelidir.

Bir çocuk ebeveynlerine yanıt vermeyebilir, dost edinmeyebilir yada yalnız kalmayı tercih edebilir. Kendisine ve başkalarına zarar veren oldukça şiddetli davranışlar sergileyebilir. Bu durumda anne babalar danışmanlardan yardım almalıdır.Çocuğun kaba, kızgın ve sinirli olmanın kabul edilemez bulunduğunu anlaması sağlanmalıdır. Çocuğa hiddet denetim şekilleri öğretilmelidir.Bağırmak, elini sıkmak yada herhangi bir sert ceza çocuk için zarar verebilir.

Bunun yerine övgü ve ödüllendirme şekilleri kullanılmalıdır.Evladı asla arkadaşlarının yada kardeşlerinin önünde terbiye etmeye çabalamayın. Gizlilikle ilgilenilirse disiplin sorunları daha çok etkiye haiz olacaktır.Evladı daha iyi bir fert haline getirmek için büyükanne ve büyükbabaların, akrabaların, arkadaşların yada öğretmenlerin yardımı ya da tavsiyeleri alınabilir.Fizyolojik yada zihinsel zorlukları olan evlatların değişik sorunları olacağını ve değişik şekilde ele alınması icap ettiğini bilin.

Çocuk yanlış bir şey yaptığında asla derhal tepki vermeyin. O süre anne babalar olarak bir hiddet içinde olacağız ve kararlarımız gölgelenecektir.Fena davranışın cezası sertlik içerikli değil, sevilmiş olduğu bazı durumlardan uzak tutmak olabilir. Örneğin daha azca tv izlemesine izin verilebilir yada bilgisayara bakma süresi kısıtlanabilir.

Kendi davranışınız çocuğunuzun davranışının bir aynası olacaktır, bu yüzden davranışınızın onun takip etmesi için ideal olduğundan güvenli olun. Ona karşı oldukça katı olmayın. Bu sebeple sizin duygularınızı ve ondan beklentilerinizi anlamayacağı için onu yaramaz ve gerilmiş yapmış olacaktır. Çocuğunuza karşı açık ve saydam olmak, yaramazlık yapmamasını sağlamak için oldukça önemlidir. Çocuğunuzu sevin ve saygı gösterin.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir