Pulmoner Hipertansiyon İlacı Kansere Karşı Bir Seçenek Olabilir

Pulmoner Hipertansiyon İlacı Kansere Karşı Bir Seçenek Olabilir

Pulmoner Hipertansiyon İlacı Kansere Karşı Bir Seçenek Olabilir. Pulmoner hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç  pankreas, yumurtalık ve  meme kanserleri ile lösemi için yürütülen çalışmalarda kullanıldı. İlaç, fena huylu hücre bölünmelerini önledi ve kanserin yayılarak öteki dokulara nüksetme kapasitesini de mühim seviyede azalttı.
Ek olarak ilaç, agresif bir meme kanseri türüne haiz olan farelerde, tedavi edilmeyen hayvanlarla kıyaslandığında, karaciğer ve akciğerlerde fena huylu hücre çoğalması vakalarını % 47 azaltmış ve hayvanların hayatta kalma sürelerini de uzatmıştır.
Scientific Experiences ’ da gösterilen emek harcama raporu :
Ambrisentan adlı İlaç vazokonstriksiyonda rol oynadığı malum endotelin tip A reseptörünün önleyici maddesidir.  Bu yüzden ilaç, tipik olarak lupus ve sistemik skleroz şeklinde özbağışıklık hastalıklarının  neden olduğu pulmoner hipertansiyonu tedavi etmekte kullanılmaktadır . Baş araştırmacı Otávio Cabral Marques , “Laboratuvarda, ilacın tümör hücrelerinin öteki dokulara sirayet etmesini engellediğini ve halen araştırmakta olduğumuz başka etkilerinin de bulunduğunu bulduk “dedi.
Endotelin tip A reseptörü, kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan hücre tabakası olan endotelyumda ve bağışıklık sisteminin hücrelerinde kendini gösterir. Hem de ,öteki araştırmalar da bunun tümör büyümesi ve istenmeyen hücre yayılımı ile ilişkili bulunduğunu göstermiştir.
Marques  , “İlacın tesirleri, tümör hücresi yayılımını önlemekle sınırı olan değil, hem de neoanjiyogenezin gelişimini doğrusu tümörün büyümesini sürdürmesi için lüzumlu yeni kan damarlarının oluşmasını da önlendiğini kapsıyor şeklinde görünüyor. ” dedi. “Bunu doğrulamak için şu anda deneyler yapıyoruz. Öyleyse, ilacın sistemik bir tesiri olmalı, öteki dokulara tümörün sıçramasını engellemeli ve yeni damarların oluşumunu engelleyerek tümör büyümesini de önlemelidir.”
You May Also Like:  ŞİFA TESİSİ 3 bin yıl ilkin ortaya çıkarıldı

İlacın kanser tedavisinde yararları hemen hemen kanıtlanmış değil. Bilhassa hamilelik döneminde doktor nezarete olmadan kullanılmasının sağlığa zararı olan tesirleri olabilir.
Deneyler
Hücre yayılmalarını ölçmek için hususi teknikler kullanan araştırmacılar, ilacın hem uyaran tesirini hem de kendiliğinden çoğalan tümör hücrelerinin çoğalmasını mühim seviyede azalttığını tespit ettiler. Yumurtalık, pankreas, göğüs ve lösemi kanserindeki hücre çoğalmalarını da check ettiler.
Sonraki aşamada bir fare türünün meme bezi dokusundan elde edilmiş 4T1 hücreleri, insanlarda saldırgan bir meme kanseri biçiminin ilk evresini yansılamak etmek suretiyle farelere enjekte edildi. Fareler, enjeksiyondan önceki iki hafta ve arkasından sonraki iki hafta daha ilaçla tedavi edildi. Bu deneyde ilaç, fena hücre çoğalmasını ortalama% 43 oranında azalttı ve averaj olarak hayatta kalma süresini de ortalama% 30 artırdı. Marques, “4T1 hücrelerinin yayılımı farelerde oldukça süratli olur , bundan dolayı insanlarda meydana gelenleri takip edebilmek için tedaviye daha erken başladık” dedi.
Marques şimdi ICB-USP ‘ de (Biomedikal  Bilimleri Enstitüsü ) öteki araştırmacılarla beraber klinik deneyleri yapmak için hazırlıklar yapıyor. İlaç, öteki ilaç verilmemiş gruba nazaran {nasıl} netice alınacağını görmek için kemoterapi gören bir grup kanser hastası üstünde check edilecek.
Marques ,ilacın ağızdan alınabiliyor olmasının bir avantaj olmasına karşın tesirini arttırmak için ilacı direkt tümöre uygulayarak sonucunu check etmek istemekte . İlacın hangi kanser türünde check edileceği hemen hemen kararlaştırılmadı.
You May Also Like:  VÜCUTTA DEMİR EKSİKLİĞİNİN GİZLİ İŞARETLERİKaynak: https://medicalxpress.com/
Tercüme: İbrahim Özkaraca

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir