Progestan Nedir? Ne İşe Yarar?

Progestan Nedir? Ne İşe Yarar?

Progestan, içeriğinde Araşit yağı, soya, jelatin, gliserin, titanyum dioksit bulunan adet göremeyen ve hormonal dengesizlikten oluşan anormal rahim kanamaları yaşayan bayanlara doktor reçetesi ile verilir. Ayrıca kısırlık tedavileri ile döllenmiş yumurtanın rahmin iç duvarına tutulmasını sağlamak amacıyla hamile kalmaya destek olarak da kullanılır.

Damar içi pıhtı veya beyin kanaması yaşayanların, akciğer yetmezliği olanların, içeriğindeki maddelerden herhangi birine alerjisi olanların, meme kanseri atlatmış yada atlatanların, ölü doğum geçirmiş olanların, ağır depresyon geçirmiş olanların kullanmaması gereken bir ilaç olduğu için bu gibi durumları çok önceden geçirmiş bile doktora söylenmesi gerekmektedir.
Ayrıca sara, migren, astım veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz var ise, kan basıncınız yüksekse, şeker hastalığınız varsa, emziren biriyseniz, ışığa duyarlılığınız varsa, karaciğer veya hormonlarınızın kontrolü için düzenli kan testleri yaptırıyorsanız kullanım şekli ve dozu için doktorunuza belirtmelisiniz.  Görüntü kaybı, proptoz, şaşılık, migren, damar tıkanıklığı ile ilgili hastalık belirti ve bulguları olanlarda ilaç kullanımına derhal son verilmelidir.
Progestan Şurup Yan Etkileri Nelerdir ?
Progestan tabletin yan etkileri arasında seyrek olarak da olsa görülebilen bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler vajinada aşırı kanama, soluk almada ani yavaşlama, ya da kol, bacak, kalp ya da akciğerlerde muhtemel pıhtı oluşumunu gösteren kanlı öksürük, ciddi baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ya da görmede ya da konuşmada değişiklik, beyin ya da gözde muhtemel pıhtı oluşumunu gösteren kol veya bacaklarda uyuşukluk veya kuvvetsizlik, eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmeler şeklinde görülebilir. Çok ciddi yan etkiler arasında yer alan bu belirtilerden herhangi biri görüldüğü zaman acil müdahale gerekebileceği için en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
Progestan kullanıcı yorumlarını sitemizden okuyabilir, progestan yorumları, progestan şikayetleri hakkında görüş ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir