Pandemi Tesirleri Devam Ederken Siz de Bu Depresyon Türlerinden

Pandemi Tesirleri Devam Ederken Siz de Bu Depresyon Türlerinden
whole and half of pepino melon fruit isolated on white background

Pandemi Tesirleri Devam Ederken Siz de Bu Depresyon Türlerinden Birine Yakalanmış Olabilirsiniz. İlk olarak depresyonun türlerine göz atalım. Psikiyatri Uzmanı Dr. Volkan Güçyetmez konu alıyor.
Çökkünlük, yaşamdan keyif alamama, uyku-iştah problemleri, hareketlerde yavaşlama ya da ajitasyon (sinirlilik, hareketlilik), bitkinlik, suçluluk, değersizlik düşünceleri, ölüm hakkında düşünme… Bu tür tipik depresyon emareleri, minimum 2 haftadır devam ediyorsa tabloyu ‘majör depresif bozukluk’ olarak adlandırıyoruz. Majör depresyon hücumu geçiren hastaların iş, aile ve okul hayatları kesinlikle negatif yönde etkilenmiş olmalı. Bu depresyon türü tedavi edilmezse 6-13 ay kadar sürer. Tedavi edildiğinde averaj 3 ayda düzelir. Fakat 3 aydan ilkin kesilen tedavi, derhal daima hastalığın tekrarlamasıyla sonuçlanır.
2) Süreğen (kronik) depresyonBazı kişilerde depresif duygular minimum 2 yıl sürer. Bu hastalarda çökkünlük, umutsuzluk, özgüvende azalma, uyku-iştah değişimleri, bitkinlik benzer biçimde emareler görülse de şikayetler majör depresyon hücumu tanısı koyacak kadar şiddetli değildir. Bu tür depresyona “distimi” adı da verilir. Kronik bir seyir izlemesi, hastaların çoğu zaman doktora başvurmamaları sebebiyle kişinin yaşamı, majör depresyon geçirenlere nazaran daha fena etkilenir. Distimi hastaları günün çoğunda depresif, çökkün hisseder; toplumdan daha kopuk yaşar. Çoğu zaman kaygı ve bedensel emareler yaşar. Bu tür hastalar tedaviye başvurmak yerine kimi zaman çareyi alkol ve madde kullanmakta aramaya yatkındır. Kronik depresif bozukluktan yakınan hastaların ilaç tedavisi ve psikoterapiden yarar gördüğünü belirten sayısız bilimsel emek harcama var.
You May Also Like:  Kekemelik Nedir? Emareleri ve Sebepleri Nedir?3) Bipolar bozukluktaki depresyonEski adıyla “manik depresif bozukluk” olan bipolar bozuklukta görülen depresyon türüdür. Bipolar bozuklukta hasta iki değişik duygu durum hücumu içinde gidip gelir: Depresyon ve engel. Depresyon atağında klasik depresyon emareleri, engel atağında ise özgüven artışı, düşüncelerde hızlanma, oldukca konuşma, enerji patlaması, uyku miktarında artış, riskli davranışlara girme benzer biçimde bazı davranışlar görülür. Bipolar depresyonun tedavisi klasik depresyondan değişik ve daha zor olsa gerek. Tedavi esnasında mümkün olduğunca antidepresan ilaçlar kullanılmaz bundan dolayı bunlar hastayı manik döneme sokabilir.
4) Mevsimsel depresyonDepresyonun bazı mevsimlerde tertipli olarak ortaya çıkmasıdır. Mevsimsel depresyon çoğu zaman güz ve kış aylarında görülür, bahar aylarında düzelir. Daha azca sıklıkta bir tek yazları görülen mevsimsel depresyon da bulunur. Mevsimsel depresyonda çökkünlük, üzüntüden ziyade bitkinlik ve yaşamdan keyif alamama daha ön plandadır. Hastalar normalden daha çok uyumaya yatkındır. Depresyon atakları esnasında karbonhidrat alımı artar, bu da kilo almayla sonuçlanır. Mevsimsel depresyonun ortaya çıkışında güneş ışığının miktarındaki değişikliklerin rol almış olduğu düşünülüyor. Bu görüşe nazaran, maruz kaldığımız güneş ışığı azalınca vücudumuzdaki depresyonla ilişkili serotonin ve melatonin hormonları da azalıyor. Tedavisi antidepresanlar, psikoterapi ve ışık tedavisi ile yapılıyor.

5) Gebelikle ilişkili depresyon
Gebelikte ya da doğum sonrası (postpartum) dönemde görülen depresif ataklar gebelikle ilişkili depresyon olarak adlandırılır. Her 20 gebelikten birinde gebelikle ilişkili depresyon bulunur. Pospartum depresyon tanısı alan bayanların yarısında depresif atak gebelikte adım atar. Bu tanıyı alan hanımlarda kaygı ve kaygı yoğundur, tabloya çoğu zaman ürkü ataklar da birlikte rol alır. Gebelikle ilişkili depresyonun tedavisi ilaçların kan kanalıyla anne karnındaki bebeğe ya da emzirme sonucu anne sütüyle bebeğe geçme riski sebebiyle bilhassa zor olsa gerek. Bu yüzden gebelikle ilişkili depresif atak öyküsü olanlarda koruyucu ve önleyici tedavi bilhassa mühim.
You May Also Like:  Kolesterolü düşüren ve karaciğeri obeziteden korumuş olan UCUZ BİR ÜRÜN

6) Psikotik depresyonHezeyan ve halüsinasyon benzer biçimde psikotik belirtilerin görüldüğü depresyondur. Hezeyanlar toplumsal normlarla bağdaşmayan ve gerçekle uyuşmayan yanlış inanışlardır. Mesela şahıs kafasına çip takılı olduğuna inanabilir ya da kendini ülkenin gizli saklı lideri zannedebilir. Halüsinasyonlar ise var olmayan seslerin yada görüntülerin görülmesidir. Depresyonda görülen psikotik bulgular çoğu zaman yetersizlik, suçluluk, cezalandırılmayı hak etme, hastalık, ölüm ve hiçlik mevzuları ile ilişkilidir. Psikotik bulguların varlığı, hastalığın tedavisinin zor olacağına işaret eder.
7) Tane periyodu depresyonu
Tıbbi adı ‘premenstrüel disforik bozukluk’tur. Çoğu zaman adetten 1 hafta ilkin adım atar ve adetin başlamasıyla sertliği azalır. Bu tanıyı alan hanımlarda sinirlilik, tahammülsüzlük, çökkünlük, umutsuzluk, kaygı, gerginlik benzer biçimde belirtilerin yanı sıra tabloya şu emareler birlikte rol alır:
İstek-ilgi azlığıDikkat, uyku ve iştah problemleriHalsizlikMemelerde hassasiyet-şişkinlikKas ve eklem ağrılarıGaz sıkıntısı.Her 5 kadının 4’ünde tane döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak duygulanımda, uyku düzeninde değişimler ve bedensel emareler olur. Fakat bir tek her 20 hanımdan biri premenstrüel disforik bozukluk tanısı alır.
Pandemi Tesirleri Devam Ederken Siz de Bu Depresyon Türlerinden Birine Yakalanmış Olabilirsiniz

Pandemi Tesirleri Devam Ederken Siz de Bu Depresyon Türlerinden Birine Yakalanmış Olabilirsiniz

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir