Omega 3 Balık Yağı Hapı Faydaları Nelerdir ?

Omega 3 Balık Yağı Hapı Faydaları Nelerdir ?

Omega 3 Balık Yağı Hapı Faydaları Nelerdir ?

Omega 3 yağ asitleri vücut için gerekli olmasına rağmen vücudun kendi kendine üretemediği yağ asitleri arasında yer alır. Bu nedenle omega 3 oranını dengede tutmak için dışardan besin veya takviye yolu ile alınması şarttır.

Son yıllarda giderek artan bir şekilde omega 3 varlığını işitiyoruz. Peki omega 3 nedir, nelerde var, nasıl ve ne kadar alınmalıdır. İşte merak edilen bütün yönleri ile omega 3 vitamininin faydaları ve özellikleri.

Omega 3 Vitamininin Faydaları: Sağlık açısından oldukça önemli olan omega 3’ün faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Kanın pıhtılaşmasını sağlar, Kalp ritmini düzenler, Enflamasyonu düzenler, Kan basıncını düşürür, Damarların daha sağlıklı olmasını sağlar, Kolesterol seviyelerini düzenler, Kanı zararlı yağlardan temizler, Vücut dokularının sağlıklı gelişimini sağlar, Göz ve beyin hücrelerinin zarlarının ana maddelerinden birisidir, Stresi azaltır, uyku kalitesini arttırır, Beynin algı fonksiyonlarını güçlendirir.

Omega 3 Bulunan Deniz Ürünleri: Sardalya, somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar omega 3 bakımından zengin deniz ürünleridir. Aynı zamanda deniztarağı ve midye de iyi birer omega 3 kaynağıdır.

Omega 3 Bulunan Bitkisel Gıdalar: Avustralya Kalp Derneği’ne göre sağlıklı kalp ve damar sistemi için alınan omega 3’ün en az 2 gramının bitkisel gıdalardan gelmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak için 1 dilim keten tohumlu ekmeğe doğal kanola yağı ile üretilmiş margarin sürebilir veya 30 gram ceviz yiyebilirsiniz.

Omega 3 Bulunan Hayvansal Gıdalar: Yumurta, kırmızı et ve tavuk omega 3 içermektedir ancak bu gıdalar yüksek kolesterol seviyeleri nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Günlük Omega 3 İhtiyacı: Günlük omega 3 ihtiyacı hakkında herhangi bir sağlık kuruluşu tarafından açıklanmış kesin bir rakam yok. Ancak uzmanların önerisi günde 500 ile 1000 mg omega 3 alınması gerektiği şeklinde. Bu miktarda omega 3’ü sadece 1 konserve ton balığı veya bir kaç gram somon balığı filetosundan olabilirsiniz.

Omega 3’ün Önemi: Omega 3 yağ asitleri vücudumuz için her zaman önemlidir ama bazı rahatsızlıkların tedavisinde veya bu hastalıklardan korunmak için doktorunuz omega 3 takviyesi önerebilir.

Omega 3 Eksikliği: Omega 3 insan vücudunda eksik olursa şu tarz sorunlar ortaya çıkar; Balık yağı asitleri kalbe faydalı olduğundan eksikliğinde ciddi kalp problemleri oluşabilir. Düzenli balık yemek nasıl kalp ritmini düzene sokuyorsa, bu ihtiyacın karşılanmamasının sonuçları da kalp krizine kadar gidebilir. Retinadaki görme fonksiyonu azalır. Dikkatte azalma ve davranış bozukluklarına yol açar.

Kimler Omega 3 Kullanmalı? Kalp rahatsızlıkları olanlar, Okul çağındaki çocuklar, Hamileler (doktor kontrolünde), Menopoza girmiş kadınlar, Kolesterolü yüksek olanlar, Diyabet hastaları, Daha sağlıklı yaşlanmak isteyenler, 30 yaşını geçmiş kişiler.

Bu yazı omega 3 vitamininin faydaları özellikleri zararları omega 3 vitamini hangi besinlerde bulunur ne işe yarar neye iyi gelir kilo aldırır mı olan besinler fiyatı eksikliği yiyeceklerde nelerde var ne zaman alınmalı nasıl kullanılır içeren ilaçlar yumurta bitkiler mamalar balıklar vitaminler bulunan sebze ve meyveler eksikliği testi nasıl giderilir belirtileri ne kadar kullanılmalı ne demek ne kadar süre alınmalı kullanılmalı kullananlar kullanılır zayıflatır ölçülür elde edilir saklanmalı yapılır omega 3 olan hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir