Lustral Yan Etkileri Nelerdir?

Lustral Yan Etkileri Nelerdir?

Panik atak tedavisi için kullanılan antidepresan ilaç grubundan olan Lustral, mutluluk hapı olarak bilinir. Çok çeşitli etkiler ile farklı rahatsızlıklar için kullanılan Lustral tablet, melankolik ruh hallerine girilen dönemlerde, depresyon tedavisinde, obsesif kompulsif bozukluğunda, gerginliğin azalması gereken durumlarda ve  regl dönemi gerginliklerini azaltmak için kullanılır.
Lustral tabletin yan etkileri ;

 
Çok hafif yan etkilere sahip olan Lustral tablet, mide bulantısı ve sürekli kusma isteği ile kendini gösterebilir. İlaca uyum sağlayabilmek için kullanmaya 14 gün boyunca devam edilmelidir. Bulantı ve kusma isteği belirtileri 2 haftanın sonuna doğru yavaş yavaş azalacak ve daha sonra tamamen ortadan kaybolacaktır. Ayrıca 14 günlük bu zaman dilimi içerisinde ağız kuruluğu, uyuşukluk ve halsizlik gibi şikayetlerin bir veya birkaçı yaşanabilir. Kişinin kendini yorgun ve halsiz hissedeceği durumlar ortaya çıkabilir. Sex dürtüsünde azalma görülmesi de olağan durumlar arasındadır fakat bu yan etkilerin tümü hafif seyreder ve 14 gün içerisinde ilaca uyum sağlanarak ortadan yok olurlar. Tüm bunların yanı sıra bazı bünyelerde çok daha büyük yan etkilere sebep olabilir. Bu şikayetler şiddetli kusma nöbetleri, koordinasyon kaybı, istem dışı kasılmalar, bilinç kaybı, düzensiz kalp atışları şeklinde kendini gösterebilir. Tüm bunların yanı sıra ishal yada kabızlık sorunları ortaya çıkabilir. Günlük aktiviteleri engelleyecek boyutlara ulaşabilen yan etki şikayetlerinde bir an öce doktor ile iletişime geçilmelidir.

 
Lustral tablet, alerjik bünyelerde dil ve dudak şişmesi, göğüs sıkışması veya nefes darlığı gibi sorunlar çıkarabilir. Bu gibi durumlarda acilen bir sağlık ocağına başvurulması gerekir.
Sosyal fobisi olanların genellikle tercih ettiği Lustral tablet, duygu bozukluğu, aşırı huzursuzluk, panik bozukluğu gibi durumlarda da kullanılabilen reçete ile satılan bir ilaçtır.

Kendinizi sürekli ağlamaklı hissediyor, çok çabuk sinirleniyor yada öfkeleniyor, tartışma anında aşırı hareketler sergileyip sonra pişman oluyor, kalabalık mekanlara girdiğinizde rahatsız hissediyorsanız ilk önce depresyonda olup olmadığınızı öğrenmek adına en yakın hastanenin psikoloji servisine gitmelisiniz. Doktor tavsiye ederse alıp kullanabileceğiniz Lustral tablet, reçeteli satılan bir ilaçtır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir