Kışın Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kışın Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamile olmanın getirmiş olduğu fazladan mesuliyet duygusuyla beraber anne adayları kendileri ve bebeklerinin sağlığı mevzusunda fazlaca daha dikkatli olmaya itina gösteriyorlar. Yaşadıkları bu haklı kaygı kış aylarının gelmesiyle beraber birazcık daha artmaktadır. Anne ve bebek arasındaki organik bağ ve etkileşim dolayısıyla Kışın Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler bulunmaktadır.
Hamileler İçin Kış Aylarındaki En Büyük Risk Nedir?
İşte kışın hamilelerin dikkat etmesi gerekenler…
Kış ayları hem negatif hava koşulları hem de viral enfeksiyon riskinin artması dolayısıyla anne adayları için ara sıra ciddi riskler oluşturabilmektedir. Hamilelik hali bir hastalık olarak değerlendirilmeyip anne adaylarının günlük tempolarına neredeyse son aylarına kadar minimum kısıtlamayı getirerek devam etmesi önerilmektedir. Sadece bu süreçte bebeğin gelişiminin sorunsuz olması ve sıhhatli bir halde hayata gözlerini açması ebeveynlerinin ilk hedefi olduğundan anne adayları bilhassa kış aylarında ilaç kullanmalarını gerektirecek bir hastalığa yakalanmaktan çekinmektedirler.
Hamileler için kış aylarındaki öteki bir risk faktörü de hava şartlarından dolayı hareket alanlarının kısıtlanmasıdır. Bilhassa yürüyüş ve spor faaliyetlerinin aksatılacak olması birçok anne talibi için bununla birlikte fazla kilo alımı ve zor bir doğumun habercisi olabilmektedir.

Hamilelerin Rahat Bir Kış Geçirmesi İçin Yapması Gerekenler
Rahat bir kış geçirmek isteyen anne adayları için meydana getirilen önerilerin başlangıcında hareketsiz kalmamaya itina göstermeleri, doktorlarına sorarak grip aşısı yaptırmaları ve kışın nimetlerinden yararlanacakları bir beslenme programına haiz olmalarıdır.
Hamilelerin grip aşısı olamayacağı yönünde bazı kanılar olmasına karşın doktorunuzun bilgisi dahilinde grip aşısı olabilirsiniz. Hamileler bilhassa gribe yakalanmaya yatkın olduklarından dolayı aşı olmaları onları damlacık yöntemiyle bulaşan bu hastalıktan koruyabilir. Ek olarak grip yada öteki soğuk algınlığı seçimi hastalıklar gebelerde uzun sürede atlatılabilmektedir. Anne adaylarının gribi ayakta atlatma şeklinde bir riski almamaları ve bilhassa yatarak dinlenmeleri önerilmektedir. Doktorunuza danışarak bazı durumlarda ilaç almanız da gerekebilmektedir.

Gebelik periyodu kış aylarına gelen anne adaylarının hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde dışarı çıkmamaları sadece çıkmak zorunda kaldıklarında da maske kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu biçim istisnai durumlar haricinde ise hareketlerini kısıtlamamalı ve en azından kısa aralıklarla yürüyüş yapmaları önerilmektedir. Plates yada hamile yogası bu zamanda evde rahatça yapılabilecek aktiviteler içinde yer almıştır.  Bu zamanda anne adaylarının kış aylarında vücut ısılarını korumaya da ek olarak ehemmiyet vermeleri gerekmektedir. Onları bunaltmayacak kalınca giysiler ve nebat çayı takviyeleri de bu süreçte işlerini kolaylaştırabilir. Ek olarak hamilelerin yoğun insan kalabalığının bulunmuş olduğu kapalı alanları tercih etmemeleri de herhangi bir enfeksiyona yakalanma risklerini ciddi oranda düşürecektir.
Kış aylarında anne adaylarının vücut dirençlerini korumaları için beslenme programlarına ve uyku düzenlerine fazlaca dikkat etmeleri gerekmektedir. Kış ayları bebeğin gelişimine katkı sağlayacak birçok meyve, sebze ve et ürünü bakımından oldukça çeşitliliğe haizdir. Bilhassa yüksek C vitamine oranına haiz sebzelerin tüketilmesi annelerin vücut direncini de arttıracaktır. Doğru beslenme haricinde tertipli uyku da vücut dengesinin korunması için dirimsel öneme haizdir.
Hamileliğin her döneminde olduğu şeklinde kış aylarında da anne adayları bebeklerinin ve kendi sağlıklarını korumak için tertipli ve besleyici öğünler tercih etmeli ve ihtimaller içinde gribal enfeksiyonlardan kaçınmalıdırlar.Anne ve bebek sağlığı için annenin ilk olarak beslenmesine dikkat etmesi ve kendini koruması gerekmektedir. Kışın hamilelerin dikkat etmesi gerekenler temel olarak bu şekilde özetlenebilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir