Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği Ve Sonrası

Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği Ve Sonrası

Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği Ve Sonrası

Rinoplasti, diğer adıyla estetik burun ameliyatı, burna istenilen şeklin verilmesi için yapılan ameliyat türüdür. Burun estetiği ile, burnun inceltilmesi, küçültülmesi, yukarı kaldırılması, burun ve dudak açısının orantılanması gibi uygulamalar yapılabilir. Estetik burun ameliyatı ile burun şekli düzeltilebildiği gibi aynı zamanda sağlık sorununa sebebiyet veren, burun içinde yer alan kıkırdak ve kemik eğriliklerine veya burun etleri diye bilinen konka hipertrofisine bağlı nefes alma zorluklarına da çözüm bulunabilir.

 

Estetik burun ameliyatı estetik cerrahinin teknik açıdan en özellikli ameliyatıdır. Bunun en önemli iki sebebi vardır. Birincisi, burnun yüzün tam ortasında yer almasından dolayı en dikkat çeken organ olup, en küçük bir hatanın bile yüzdeki asimetriyi bozabilme riskidir. İkincisi ise, burun nefes alma görevini yerine getirdiği için, burna yapılacak olan estetik bir uygulamanın nefes alma fonksiyonunda bir problem yaratmaması gerekir.

 

Bu aşamada burun ameliyatı olunacağı zaman, çok tecrübeli bir cerrah seçilmesi gerekir. Estetik burun ameliyat olmadan önce doktor ile hastanın bütün ayrıntıları görüşmesi gerekir. Hasta doktoruna estetik burun ameliyatından bütün beklentilerini anlatmalı ve doktor da hastanın bu beklentilerinin ne kadarının ne derece gerçekleşeceğini belirtmelidir. Estetik burun ameliyatı olacak kişinin bilmesi gereken en önemli konu, her insanın burun yapısının, burun kemik ve burun kıkırdak yapısının, burun derisinin farklı olduğudur.

 

Bu sebeple burun ameliyatı sonrası elde edilecek sonuç herkes de aynı olmayacaktır. Örneğin, ince derili kıkırdak ve kemik yapısı olan kişilerin burun ameliyatı sonucu oldukça yüz güldürücü sonuçlar verirken, kalın derili burunlarda burun ameliyatları daha zor yapılabilir. Burun estetiğinde asıl amaç yüz bölgesindeki öbür oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip olan sağlıklı nefes alma görevi olan bir burun ortaya çıkarmaktır.

Burun ameliyatı ile merak edilen bazı soruları birlikte inceleyelim:

Soru-1: Estetik burun ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Cevap-: Burun ameliyatında, yaş sınırı bayanlarda 17 ila 17, erkeklerde ise 17 ila 18 yaş arasındadır.

Soru-2: Burun ameliyatından sonra görünümü ameliyat öncesi görmek mümkün müdür?

Doktorunuz gelişen teknoloji sayesinde bilgisayarda kullanılan programlar ile ameliyat öncesi yüz profiliniz üzerinden ameliyat sonrasında burnunuzun nasıl bir şekil alacığını gösterebilir.

Soru-3: Burun ameliyatı öncesinde nasıl bir hazırlık yapılmalıdır?

Burun ameliyatına girmeden önce sigara içiyorsanız bırakmalısınız ve ameliyat öncesinde kan sulandırıcı aspirin türü ilaçlar kullanmamalısınız. Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları doktorunuza bildirmelisiniz.

Soru-4: Estetik burun ameliyatı Estetik burun ameliyatı hangi anestezi ile yapılır ve ne kadar sürer?

Burun ameliyatı, hastanın sağlık durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır ve ortalama 2 saat kadar sürer.

Soru-5:Burun ameliyatından sonra ameliyat izi kalır mı?

Burun ameliyatı, burun delikleri içinden kesi yapılarak uygulandığı için, herhangi bir yara izi olmamaktadır. Ancak burun kanatlarının daraltılması için bir ameliyat yapılıyorsa, burun kanadı kıvrımında 5–6 mm lik izler olur. Fakat bu iz burun kıvrımlarında kaldığı için çok dikkat çekici değildir.

Soru-6:Burun ameliyatı sonrasında ağrı ya da acı olur mu?

Burun ameliyatı sanılanın aksine en rahat atlatılan ameliyat türlerindendir. Burun ameliyatı sonrasında kişiyi rahatsız edecek bir şekilde ağrı ya da acı olmamakla birlikte, olası ağrılar için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Burun ameliyatı sonrasında gözaltlarında morluklar ve şişlikler olur ancak ortalama 1 hafta sonra bu sorun geçer. 

Soru-7:Burun ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Estetik burun ameliyatı sonrasında şayet burna tampon konulmuş ise, 2 gün sonra bu tamponlar çıkartılır. 5 gün sonra alçı değiştirilir ve 10. günde de alçı tamamen alınır. Bu esnada gözaltlarındaki morluklar ve şişlikler inmeye ve geçmeye başlar. Son yıllarda kullanılan hiloterapi yöntemi ile uygulanan 15 derece soğukluk veren maskeler kullanılarak bu morluk ve şişliklerin daha çabuk geçmesi sağlanır. Ameliyat sonrasındaki ilk 1 hafta yüz mimiklerini çok fazla kullanmaktan sakınılmalıdır. Gözlük kullanıyorsanız, burun ameliyatından 6 hafta sonra hafif çerçeveli bir gözlük takmaya başlayabilirsiniz. Ortalama 1 ay sonra bütün sorunlar yok olur ve en geç 6 ay sonra burun tam olarak şeklini almış olur.

Soru-8:Burun estetiği ameliyatı hangi metotlarla yapılabilir?

Estetik burun ameliyatı, açık ve kapalı olmak üzere iki türlü metotla gerçekleştirilebilir.

Soru-9: Açık burun ameliyatının avantajları nelerdir?

Açık burun ameliyatının birinci avantajı, kapalı burun ameliyatının aksine bütün oluşumları görerek yapıldığı için ileride oluşabilecek kemik ve kıkırdak düzensizlikleri, asimetriler ve diğer komplikasyonlar en az düzeye iner. İkinci avantajı ise burun ucu iri, kalın derili, kötü kıkırdak yapısındaki burunlu kişilerde daha başarılı sonuçlar olmaktadır. Üçüncü avantajı ise önceden geçirilmiş burun estetiği ameliyatı ardından meydana gelen kemik düzensizlikleri, kıkırdak asimetrileri, iri burun yapılarının düzeltilmesini sağlar. Dördüncü avantajı ise burun ucuna kişinin kendi kıkırdaklarının destek olarak kullanılmasına sağlaması ile burun ucu değişmesini engellemesidir.

Soru-10: Burun ameliyatından memnun kalınmazsa ikinci bir burun ameliyatı olmak için ne kadar beklenmeli?

Yaptırdığınız burun ameliyatından memnun kalmazsanız ve ikinci bir burun ameliyatı olmanız gerekirse ilk burun ameliyatınızın üzerinden en az 6 ay ile 1 yıl geçmesini beklemeniz gerekir.

Soru-11: Burun ameliyatından sonra hastanede kalınır mı?

Estetik burun ameliyatı sonrasında 1 gece hastanede kalınır, ertesi gün taburcu olunabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir