İmpetigo Nedir? Emareleri ve Tedavisi Nasıldır?

İmpetigo Nedir? Emareleri ve Tedavisi Nasıldır?

İmpetigo çocuklar içinde, bilhassa okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar içinde oldukca yaygın bir cilt enfeksiyonudur. Yüzde, ellerde, bacaklarda ve çocuk bezi bölgesinde kabarcıklara yada yaralara neden olabilir.
İmpetigo nedir?
İmpetigo, bakterilerin neden olduğu yüzeysel bir deri enfeksiyonudur ve çoğu zaman gruplanmış ve kırmızı bir tabana haiz lezyonlara neden olur. Lezyonlar büyür ve çoğalır. Tipik impetigo olan “bal rengi” olur. Impetigo oldukca bulaşıcıdır ve bir hane halkına yayılabilir, çocuklar kendilerini yada öteki aile üyelerini tekrardan enfekte edebilir.
İmpetigo sebepleri nedir?
İmpetigo, stafilokok yada streptokok bakterilerinin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Okul yaraları olarak da bilinir şu sebeple çoğu zaman okul çağındaki evlatları etkisinde bırakır. Impetigo, sıcak aylarda daha yaygındır.Staphylococcus yada streptococcus bakterileri, cilt yüzeyi ve burun benzer biçimde vücudun çeşitli bölgelerinde zararsız bir halde yaşayabilir. Bununla beraber, kesikler, sıyrıklar yada egzama, bakterilerin daha derin cilt dokularında enfeksiyona neden olmasına izin verebilir. Sıhhatli, bozulmamış cilt, kimi zaman de impetigo geliştirebilir. Durum, çoğu zaman yüz yada uzuvlarda oluşan ufak, kabuklu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar.
Risk faktörleri nedir?
Bu durum okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda daha yaygındır.
İmpetigo olma durumunu artıran faktörler:
Impetigolu bir kişiye dokunmakİmpetigo hastasına ilişkin giysilere, havlulara, çarşaflara yada öteki kişisel eşyalara dokunmakKötü hijyen, bilhassa yıkanmamış eller ve kirli tırnaklarOkul, kreş benzer biçimde direkt kişiden kişiye iletişimin olduğu kalabalık ortamlarFutbol ve güreş benzer biçimde temas sporlarıSıcak, nemli ortamYaz aylarıKötü sıhhat yada zayıflamış bağışıklık sistemiEgzama yada cilt alerjisi benzer biçimde cilt problemleri yaşama eğilimiDeride kesikler, çizikler, böcek ısırıkları yada öteki yaralanmalarSuçiçeğiUyuz, saç biti yada kasık biti benzer biçimde kaşınmaya yol açan bit enfeksiyonlarıBelirtileri nedir?
İmpetigo emareleri, bakterilerle temastan 4-10 gün sonrasında ortaya çıkar. İmpetigo’nun ana emareleri deri lezyonlarıdır. İmpetigo çoğu zaman kırmızı bir bölge yada sivilce benzeri bir yara olarak adım atar (çoğu zaman yüz, ağız ve burun çevresinde, ellerde ve ayaklarda), irinle dolup arkasından bal rengi / sarı-kahverengi bir kabuk geliştirir. Enfekte bir alana dokunmak, vücudun öteki bölgelerine yayılmasına izin verir. Bazı çocuklarda, çoğu zaman gövdede daha büyük kabarcıklar (büllöz impetigo) oluşabilir.
Teşhis
Belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz sorulacaktır. Deri lezyonları incelenecektir. Doktorunuz impetigoyu cilt lezyonlarınızın görünümü ile teşhis edebilecektir. Enfekte deri örneği kontrol edilebilir. Bu kontrol, enfeksiyona hangi spesifik bakterilerin neden bulunduğunu gösterecektir. Tedavi seçeneklerine rehberlik etmek için destek olabilir.
İmpetigo tedavisi Nasıl yapılır?
İmpetigo için hususi tedavi çocuğunuzun doktoru tarafınca belirlenecektir.
Tedavi hakkında bilinmesi gerekenler:
Oldukca sayıda lezyonu olan bir çocuk için oral antibiyotikler reçete edilebilir.Çocuğunuzda bir tek birkaç lezyon var ise, çocuğunuzun doktoru lezyonlara direkt uygulanan bir topikal antibiyotik reçete edebilir.Enfeksiyonun yayılma olasılığını azaltmak için evladınız her gün bir antibakteriyel sabunla yıkamalıdır.Evindeki hepimiz, enfeksiyonun yayılma olasılığını azaltmak için uygun el yıkama tekniğini kullanmalıdır.Enfeksiyonu kaşıma ve yayma olasılığını azaltmak için çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun.Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için giysileri, havluları vs. paylaşmaktan kaçının.Önleme
İmpetigo’nun önlenmesi iyi bir kişisel hijyen gerektirir:
Her gün sabun ve suyla sudan geçirin.Yüzünüzü, ellerinizi ve saçınızı tertipli olarak sudan geçirin.İmpetigolu birine bakıyorsanız, kişiye her dokunduğunuzda ellerinizi yıkadığınızdan güvenli olun.Havluları, giysileri yada çarşafları paylaşmayın.Tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun.Giysileri sık sık değiştirin ve sudan geçirin.Kesikler, çizikler yada böcek ısırıkları benzer biçimde yaraları su ve sabunla sudan geçirin. Azca oranda antibiyotik merhem sürmeyi düşünün. Yarayı bir bandajla kapatın.Çocuklarınızın impetigo olabilecek biriyle oynamasına yada yakın temas kurmasına izin vermeyin.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir