Hamilelikte Yaşanmış olan Sindirim Sorunları Nedir?

Hamilelikte Yaşanmış olan Sindirim Sorunları Nedir?

Hamilelik periyodu her kadının vücudunda biyolojik, fizyolojik ve metabolik olarak oldukca ciddi değişimler yaratır. Bu değişimler bireysel olarak doz ve biçim alanında farklılıklar gösterse de temel olarak sindirim problemi birçok hanım için ehemmiyet arz etmektedir. Bu süreçte özelikle değişen hormon seviyelerinin tkisiyle yavaşlayan sindirim sistemi hamilelik süresince bazı sindirim sorunları yaşanmasına sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde en sık yaşanmış olan sindirim sorunları kabız, ishal, mide ülseri, hamilelik reflüsü, hemoroid,idrar yolları enfeksiyonlar, şişkin ve hazımsızlıktır.
Hamilelikte Kabızlık
Hamilelikle beraber anne adayının hormon seviyelerinin değişmesi ve bebeğin büyümeye başlamasıyla beraber rahmin bağırsağa uyguladığı baskının artması sonucunda kabızlık problemi ortaya çıkar. Birçok kadının sindirim problemlerinden kabul edilen kabızlık, anne adayının hamileliği süresince bolca sıvı tüketimi ve lifli sebzelerin ağırlıkta olduğu beslenme programı yardımıyla denetim altında tutulabilir.
Hamilelikte İshal
Gebelik döneminde ishal anormal bir durum olarak vücudun verdiği kendini koruyucu bir tepki olarak kabul edilir. Şu şekilde ki hamilelikte bayanlar çoğu zaman kabızlıktan şikâyet eder. Sadece hamilelikte ishal yaşanması anne adayının bozulmaya yakın bir yiyeceği tüketmesi ve vücudun o zararı dokunan bakterilere karşı verdiği bir öz müdafa tepkisi olarak değerlendirilir. Yiyecek tüketimine oldukca dikkat edilen hamilelik durumunda ishal oldukça ender görülen fakat görüldüğünde de dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir sindirim sorunudur.

Hamilelikte Reflü
Birçok anne adayının şikayetlerinden biri de reflüye dair gözlemlenen mide yanması ve ağza acı sus gelmesi hissidir. Reflünün oluşma neden artan hormonla beraber midedeki sıvının yiyecek borusundan yukarı doğru bir ivme kazanmasıdır. Doğumdan sonrasında hamilelik reflüsünün emareleri de ortadan kaybolur. Hamilelikte reflüyü tetikleyen yağlı, baharatlı ve çikolatalı yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması yaşam kalitenizi korumanız adına önemlidir.
Hamilelikte Mide Ülseri
Hamilelik döneminde ortaya çıkan mide ülseri ‘peptik ülser’ olarak adlandırılmaktadır. Anne adayının yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmesi ve bilhassa de sigara kullanmaya devam ediyor olması hamilelik döneminde mide ülseri şikayetinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Eğer hamilelik öncesinde mide ülseri var ise da ağrılarının artmasına sebep olur.
Hamilelikte Şişkinlik ve Hazımsızlık
Anne adaylarının nerdeyse %80’inde görülme oranı olarak şişkinlik ve hazımsızlık, hamilelikte sindirim sorunlarının temel deposu olan hormon seviyelerinin değişmesi ve rahmin büyümesinin öteki organlardaki baskıyı arttırması sonucunda ortaya çıkar. Şişlik ve hazımsızlık problemlerinin çözümü için de doğru ve dengeli beslenmeyle bolca sıvı tüketimi en oldukca tavsiye edilen tedavi yöntemlerindendir.
Hamilelikte Hemoroid
Hamlelik döneminde karşılaşılan sindirim problemlerinden bir diğeri de hemoroid. Emareleri ve verdiği hastalık dolayısıyla anne adaylarının telaşlanmalarına sebep olan hemoroid, hamilelikle beraber mide ve bağırsaklar üstündeki baskının artması sonucu oluşan doku zayıflığının bir sonucudur. Hamilelikte hemoroid problemiyle karşılaştığınızı düşündüğünüz anda doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.
Hamilelikte İdrar Yolları Enfeksiyonu
İdrar yolları enfeksiyonu da hamilelikte anne adaylarından gözlemlenen sindirim problemlerinden biridir. Sadece idrar yolları enfeksiyonu barındırdığı bazı risklerden dolayı bilhassa doktorunuz tarafınca gözlem altında tutulması ihtiyaç duyulan bir sorundur. Denetim altında tutulup tedavi edilemediği takdirde anne adaylarının idrar kaçırma, böbreklerde genişleme ve hatta erken doğum benzer biçimde riskleri bulunmuş olduğu unutulmamalıdır.
Hamilelikte Sindirim Sistemi Sorunları İçin Alınacak Önlemler
Hamilelikte sindirim sorunlarının çoğunun temel iki sebebi bulunmaktadır. Bunlar değişen hormon seviyeleri ve rahmin büyüyüp mide ve bağırsağa yapmış olduğu baskının sonucudur. Bu durumun neticelerini minimum indirmek ve hamilelik sürecindeki yaşam kalitenizi korumak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
Gün içinde sıvı alımına ehemmiyet vermeli
ve minimum 2,5 litre su içmelisinizYağlı ve baharatlı yiyeceklere beslenme
programınızda yer vermemelisinizSigara ve alkolü bırakmalısınızDoktorunuz da onayladığı belli egzersiz
ve hareketleri gün içinde ne olursa olsun yapmalısınızKafein tüketiminizi minimuma
indirmelisiniz

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir