Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte sigara içmek ve dumanına maruz kalmak hem anne hem de fetüs için ciddi riskler taşır. Bu alışkanlığı bir an önce bırakmak neden önemlidir? Burada detaylandırıyoruz.
Sigara, insanların öz kontrolünü etkileyen beyin düzeyinde bağımlılık yapan bir madde olan nikotin içerir. Ayrıca sigara dumanı, yaklaşık 250’si zararlı olmak üzere 7.000’den fazla kimyasal içerir. Hamilelik sırasında sigara içmek anne ve bebek üzerinde farklı etkiler yarattığı için risk artışı anlamına gelir.
Sigara içmeyen biri olsanız da bu maddeleri havada solumak sağlığınız için zararlı olabilir. Bu nedenle, sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan hamile kadınlar sağlıklarını ve gelecekteki çocuklarının sağlıklarını riske atarlar.
Hamilelikte sigara içmenin riskleri
Hem aktif hem de pasif sigara içimi birçok yönden gebeliği etkileyebilir. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır:
Düşük doğum ağırlığıKendiliğinden düşük.Ektopik gebelik. Fetüs rahim dışına yerleştirilebilir ve gelişemez.Erken doğum veya büyüme geriliği. Bebek tam olarak gelişmeden erken doğabilir ve çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir.Plasental abruption. Plasenta rahimden ayrılabilir ve besin alışverişini zorlaştırır.Plasentanın erken yırtılması. Bu da erken doğuma yol açar.Hastanede kalış süresinde artış.Yenidoğanda ani ölüm sendromu.Perinatal ölüm. Doğum anında ölme tehlikesiGebelikte Sigara İçmenin Riskleri: Doğumdan Sonra
Sigara hamilelik sırasında riski artırmanın yanı sıra, bir çocuğun yaşamı boyunca sağlığını da etkileyebilir. Bebeğe ulaşan besin ve oksijen eksikliği, aşağıdaki gibi sonuçlara yol açabilir:
İşitme sorunları. Orta kulak iltihabından muzdarip olmaları oldukça tipiktir.Çocuk kanseri.Görme bozuklukları.Astım ve solunum yolu enfeksiyonları.Serebral palsi.Davranış sorunlarıGelişim ve büyümede gecikmeler.Beslenme zorluğu. Zor emzirme.Yetişkinlikte diyabet, obezite veya kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar görülebilir.Ne yazık ki, hamilelik sırasında sigara içmenin olumsuz etkilerine dair artan kanıtlara rağmen, sigara içmeye devam eden çok sayıda kadın vardır.Sigarayı nasıl bırakacağınızı bilmiyorsanız, ilgili psikolojik tedaviye yardımcı olan sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Bu hayati bir konudur. Çünkü sigarayı bırakmanın etkileri açıktır. Özellikle hamilelikte döneminde…

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir