Hamilelikte Omega 3 Alımının Yararları Nelerdir?

Hamilelikte Omega 3 Alımının Yararları Nelerdir?

Hamilelikle beraber anne adaylarının bebeklerinin gelişimi için rutin beslenme programlarına bazı eklemeler yapmaları gerekir. Omega 3 yağ asitleri de anne adayının direkt gıdalardan alarak bebeğine kazandırması gerekenlerden biridir. Bilhassa de hamileliğin son trimester döneminde anne talibi besinlerle ya da doktorunun önerilmiş olduğu tabletlerle vasıtasıyla Omega-3 alımı yapmalıdır. Hamilelikte Omega-3 alımının hem annenin hem de bebeğin sağlığı için son aşama mühim olduğu kanıtlanmış durumdadır. Eğer anne talibi lüzumlu Omega-3 alımını yapmazsa bebek kendine kaynak sağlamak için annenin depolarını kullanmak zorunda kalır. Bu da anne talibi için ilerleyen dönemlerde belli sıhhat problemlerine sebep olabilir.
Hamilelikte Omega 3 neden Önemlidir?
Anne adayının hamilelik döneminde Omega-3 içeren besinler tüketmesi hem kendisinin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için yaşamsal öneme haizdir. Şöyleki ki Omega-3 bilhassa bebeğin beyin, göz ve sinir sisteminin gelişimi üstünde pozitif yönde etkiye haizdir. Ek olarak anne adayının doğum sonraki üç ayda da Omega 3 alımına devam etmesi durumunda bebekte alerjik hastalık görülme olasılığı azalır. Bebeklerin uyku düzenin oluşmasına katkıda bulunmuş olduğu ve bağışıklık sistemlerini sağlamlaştırdığı için de ayrı bir önemi vardır. Meydana getirilen gözlemler doğrultusunda da anne karnındayken yeterince Omega-3 alımı yapmış olan bebeklerin ileride zihinsel ve fizyolojik becerilerini daha etkili kullandıkları belirtilir.
Hamilelik döneminde Omega 3 içeren besinlerin tüketiminin bebeğe olmasıyla birlikte anne için de mühim avantajları vardır. Bilhassa hamilelikte Omega 3 alımı anne adayının gebelik zehirlenmesi, erken doğum ve doğum sonrası depresyon şeklinde problemler yaşama riskini azaltır. Aynı şekilde Omega 3 alımı anne adayının kalp ve damar sağlığını korumasıyla beraber kan pıhtılaşması sistemini de pozitif yönde yönde etkilediği söylenir.
Hamileler İçin En İyi Omega 3 Kaynakları
Nedir?
Omega 3 yağ asitleri hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı olarak vücuda alınabilir. Sadece hamilelikte anne ve bebek için en iyi Omega 3 deposu balıktır. Balık tüketebilen bir anne adayının beslenme programında haftada minimum 1-2 kez balığa yer vermesi gerekir. Hamilelik periyodunun verdiği hassasiyetle beraber balık tüketimi mevzusunda da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar vardır. Balık anne ve bebek için mühim bir Omega 3 deposu olmasına karşın muhteviyatında cıva miktarı anne ve bebek için zararı dokunan olabilir. Bunu engelleyebilmek için de dip balıklarındansa daha yüzey balıklarının tercih edilmesi gerekir. Anne adaylarının hamilelik döneminde hem protein hem de Omega 3 deposu olarak tüketmesi tavsiye edilen balık çeşitleri şunlardır; Somon, Ton balığı, Hamsi, Sardalya, Palamut, Lüfer, Levrek ve Çupradır.
Hamilelik dönemindeki mide hassasiyeti ya da tiksinme dolayısıyla bazı anne adayları balık yiyemez. Veyahut annenin beslenme alışkanlığı dolayısıyla balık tüketemiyor olduğu durumlar da söz mevzusu olabilir. Bu biçim durumlarda balık yağı ya da Omega 3 alımını destekleyecekler ilaçların kullanılması gerekir. Doktorunuzdan bu mevzuyla ilgili lüzumlu yönlendirmeleri alabilirsiniz. Bu yazımızda hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekleri öğrenebilirsiniz.
Hayvansal Omega 3 kaynakları haricinde kuruyemiş ve bazı sebzelerde hamilelik döneminde beslenme programına ilave edildikten sonra anne adayının kafi Omega 3 alımı desteklenebilir. Anne adaylarına ara öğün olarak tüketmeleri tavsiye edilen kuruyemişlerden bilhassa fındık, badem ve cevizde Omega 3 ihtiva eder. Sadece bu biçim kuruyemişler içeriğindeki yüksek yağ oranından dolayı fazla tüketiminde anne adayına aşırı kilo aldıracağından dikkatli tüketilmesi gerekir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir