Hamilelikte Mide Bulantısından Kurtulma Yolları Nedir?

Hamilelikte Mide Bulantısından Kurtulma Yolları Nedir?

Hamileliğin her anne
talibi üstündeki tesir ve tepkileriyle fazlasıyla öznel bir süreç olmasına
karşın nerdeyse her anne adayının ortak problemlerinden sayılabilecekler
şeylerden biri de kuşkusuz ki mide bulantılarıdır. Bilhassa de hamileliğin ilk
trimester dönemindeki sabah bulantıları anne adaylarını oldukça zorlamaktadır. Hamilelikte
mide bulantısı ilk aylarda düzgüsel kabul edilmekle beraber ilerleyen
aylarda kusmayla beraber devam etmesi durumunda hekiminize bildirilmesi
gerekmektedir.
Hamilelikte Mide Bulantısı neden Olur?
Hamilelik döneminde
bilhassa ilk aylarda ortaya çıkan mide bulantıları çoğunlukla anne adayının
vücudunda değişen hormon seviyesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.
Uzmanlar bilhassa progesteron hormonunun hamilelikle beraber hızla
yükselmesinin mide bulantılarını tetiklediği anlatmaktadır. Aynı şekilde hamilelikle
beraber değişen hormon seviyeleri anne adayının koku ve tatlara karşı
hassasiyetini de arttırmaktadır. Bu yüzden de ilk aylarda anne adayları pek
fazla yiyecek yiyemez ve hatta sık sık kusmalarından dolayı kilo kaybı da
gözlemlenebilir. Bunların haricinde hamilelikle beraber anne adayının içinde
bulunmuş olduğu fizyolojik ve ruhsal koşullar da mide bulantılarını tetikleyebilen
sebepler arasındadır. Bilhassa bitkinlik, stres ve yetersiz beslenme mide
bulantısının sebepleri içinde gösterilir.
Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer
Anne adaylarının hamileliğinin ilk aylarında fazlasıyla zorlanmasına ve beslenememesine sebep olan mide bulantılarının önlenebilmesi için dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan birkaç husus vardır.
Anne adayları uzun süre aç kalmamaya dikkat etmelidir. Çoğu zaman sabah bulantıları gece uzun süre aç kalındıktan sonrasında kan şekeri seviyesinden düşmesi kaynaklıdır. Sabahları kalkmadan bir iki kraker ya da kuruyemiş seçimi daha tuzlu ve katı gıdaları yanınızda bulundurmanız da sabah bulantılarınıza iyi gelebilirZencefil tüketiminin de hamilelikte mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. Zencefili isterseniz yemeklerine koyabilir isterseniz de direkt çayını yaparak tüketebilirsiniz. Anne adaylarının uzun süre aç kalmasının sabah bulantılarını tetiklediğinden bahsetmiştik. Bu aynı şekilde gün içinde de uzun soluklu aç kalmaması gerektiği anlamına gelmektedir. Gün içinde de azca fakat sık gıda tüketimi önemlidir. Anne adayları bilhassa kusuyorsa sıvı alımına oldukça dikkat etmelidir. Her ne kadar su midenizi bulandırıyor şeklinde gelse de suyla beraber katı gıdalar almanız mide bulantına ve sağlığına iyi gelecektir. Su içmekte zorlanıyorsanız suyunuzun içene birazcık limon ya da birkaç dilim narenciye atarak mide bulantısına iyi gelen aromalardan yararlanabilirsiniz. Temiz hava almak ve bazı egzersizleri yapmak da mide bulantınıza iyi gelebilir. (Bkz Gebelikte Egzersiz)Hamilelikte Ruhsal Mide Bulantısının
Sebepleri ve Ne İyi Gelir?
Anne adayları hamilelikte yaşadıkları hormon değişimiyle beraber ruhsal olarak daha duyarlı bir döneme girerler. Hamilelik öncesinde bebek sahibi olmayı oldukça istiyor olsalar bile hamilelik vakasının gerçekleşmesiyle beraber bazı karmaşık duyguların içine girebilirler. Bu durumlarda da vücutlarının verebildiği en fark edilir tepkilerden biri mide bulantısıdır. Bilhassa hamileliğin ilk trimester döneminden sonrasında devam eden hatta ara sıra artan mide bulantıları çoğunlukla ruhsal hassasiyetlere bağlanmaktadır. Anne adayının bu zamanda bebekle, kendisiyle ya da eşiyle ilgili endişelerinden dolayı mide bulantısı yaşıyor olma ihtimali yüksektir.
Hamilelikte mide bulantıları anne adayının eşinden gerekseme duyduğu ilgi ve anlayışı görmüyor olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durum çoğunlukla yoğun iş temposuyla çalışan yada kalabalık ev ortamı olan eşlerin birbirlerine kafi ilgiyi göstermemesi durumunda da ortaya çıkmaktadır. gaziantep escort bayan Anne adayının hamileliğindeki bu biçim ruhsal kaynaklı mide bulantılarından kurtulabilmesi için ilk olarak kendini tüm kaygı ve endişelerinden uzaklaştırması gerekmektedir. Gün için kısa da olsa yürüyüşler ve egzersizler yapmak anne adayının zihinsel sürecini daha pozitif yönde düşünmesi mevzusunda da uyararak mide bulantılarını azaltmasına destek olacaktır.
Sual yanıt bölümümüzde öteki hamilelerle sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir