Hamilelikte Işınım Riskleri

Hamilelikte Işınım Riskleri

Doktorunuz sizin için hamilelikte ışınım içeren bir kontrol yada tarama isteyebilir. Sıhhat çalışanlarının vücudun içini görmesine destek olmak için ışınım kullanan birçok tarama vardır. Bunlar içinde X-ışını, CT, floroskopi, anjiyografi, nükleer tıp şeklinde sistemler bulunur.
Hamilelik döneminde yaptırmanız ihtiyaç duyulan bir taramanızın ışınım içerip içermediğini bilemeyebilirsiniz. Taramadan ilkin doktorunuz ile konuşmalısınız. Bazı taramalar ışınım içermez. Mesela ultrason ve kimi zaman taramalar alternatif olarak kullanılabilir. Alternatif bir tarama yoksa, doğmamış bebeğinizin radyasyona maruz kalmasıyla ilgili bazı riskler olabilir.
Işınım dozunun en aza indirilmesi
Bir röntgen yada başka herhangi bir tıbbi görüntüleme yöntemi almadan ilkin, doktorunuza ve tıbbi görüntüleme teknisyenine hamilelik durumunu bildirmeniz önemlidir.
Doğmamış bebekler radyasyona bir yetişkinden daha duyarlıdır, bundan dolayı, alternatif bir muayeneyi içerebilecek ihtiyati adımlar atmak önemlidir. Ultrason şeklinde taramalar ışınım kullanmaz ve yavrunuz için ışınım riski olmaması için uygun bir alternatif olabilir.
Yalnızca belirli bir taramanın kullanılabildiği yerlerde, tıbbi görüntüleme mensubu bebeğinizin maruz kalabileceği ışınım dozunun mümkün olduğunca düşük tutulmasını sağlamak için fazladan adımlar atacaktır.
Hamilelikte ışınım riskleri nedir?
Hamilelikte ışınım almak, doğmamış bir bebeğin yaşamının ilerleyen dönemlerinde kansere yakalanma olasılığını artırır, sadece bu risk oldukça küçüktür. Ortalama yüzde 0,1 oranında görülür.
Düzgüsel bir hamilelikte, çocukluk çağı kanserinin ortaya çıkma oranı oldukça düşüktür (yüzde 0,2). Hamilelik esnasında bir tıbbi görüntüleme taramasından sonrasında (standart bir ışınım dozu ile), bir çocuğun çocukluk çağı kanserine yakalanma olasılığı birazcık artarak ortalama yüzde 0,3’e çıkar.
Daha yüksek doz radyasyonla ilişkili başka riskler de vardır, sadece tıbbi görüntüleme esnasında bu seviyelere maruz kalma olasılığınız düşüktür. Hususi durumunuzla ilgili ise doktorunuz bu riskleri size açıklayacaktır (örn. Radyoterapi tedavisi).
Çoğumuz çevremizdeki naturel ortamdan gelen arka plan radyasyonuna maruz kalıyoruz. Çevremizdeki varlıklardan oldukça düşük oranda ışınım gelir (mesela güneşten, kayalardan, topraktan ve hatta yiyecek ve içeceklerden). Sağlığımız yada vücudumuz üstünde herhangi bir negatif tesir olmaksızın, çevremizde devamlı bu naturel arka plan radyasyonuyla yaşıyoruz.
Hamilelikte ışınım riski için unutulmaması gerekenler
Hamileyseniz ve tarama yaptırmanız gerekiyorsa, yavrunuz etkilenmesini en aza indirilmesi için taramadan ilkin tabip, hemşire yada tıbbi görüntüleme teknisyenine söylemelisiniz. Bazı taramalar ışınım içermez (mesela ultrason) ve kimi zaman bu taramalar alternatif olarak kullanılabilir.
Yalnızca belirli bir taramanın kullanılabildiği yerlerde, tıbbi görüntüleme mensubu hamilelikte ışınım dozunun mümkün olduğunca düşük tutulmasını sağlamalıdır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir