Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) gebelikte yaygın bir durumdur. Tüm İYE semptomlara neden olmaz, sadece hamilelikte emareleri olmayanların bile hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sorunları önlemek için tedavi edilmesi gerekir. Bu, tüm hamile hanımefendilerin hamileliğin başlarında İYE testi yapması gerektiği anlamına gelir.
Meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, mesane enfeksiyonu olarak da malum idrar yolu enfeksiyonları (İYE), günümüzde teşhis edilen en yaygın bakteriyel enfeksiyon türüdür. Kabaca hamile hanımefendilerin %31’i gebelik esnasında bir semptomatik ya da (semptomlar olmadan) asemptomatik enfeksiyona haiz olacaktır. İYE’ler, bakteriler çoğu zaman steril idrar yollarına girdiğinde ve çoğaldığında ağrılı idrara çıkmaya ve öteki semptomlara neden olur. Hamilelik esnasında bazı faktörler bu oluşumun gerçekleşme olasılığını artırır. İşte sizi ve bebeğinizi sıhhatli tutmak için bilmeniz gerekenler.
İdrar yolu enfeksiyonu nedir?
İdrar yolu enfeksiyonu, bir kadının vücudunun dışındaki bir yerden bakteri üretra (temel olarak idrar yolu) içine girdiğinde ve bir enfeksiyona neden olduğunda ortaya çıkar.
Bayanların İYE alma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Hanım anatomisi vajina yada rektal bölgelerdeki bakterilerin idrar yoluna girmesini kolaylaştırır, bu sebeple hepsi birbirine yakındır.
İdrar yolu enfeksiyonu hamile hanımlarda neden yaygındır?
Hamileyken, idrar yollarının anatomisi aslına bakarsak değişmiş olur. Mesela, böbrekleriniz büyür ve büyüyen uterus üreterlerinizi ve mesanenizi sıkıştırabilir. Bu sıkıştırma sebebiyle, hamilelik esnasında mesanenizi tamamen boşaltmak daha zor hale gelir. Ek olarak, hamilelik esnasında progesteron ve östrojen seviyeleriniz artar, bu da mesanenizi ve üreterlerinizi zayıflatabilir. Hamilelik ek olarak idrarınızın makyajını değiştirir, asitliği azaltır ve idrarınızdaki protein, hormon ve şeker miktarını artırır. Yukarıdakilerin hepsi hamilelikte bir İYE geliştirme ihtimalinin artmasına katkıda bulunur. Bundan dolayı, tüm hamile hanımefendilerin 12 ila 16 hafta içinde bir idrar tahlili ve idrar kültürü almaları önerilir.
Gebelikte İYE emareleri nedir?
İdrar yolu enfeksiyonunun yaygın emareleri şunlardır:
İdrar esnasında ağrıİdrara daha sık çıkma (idrar sıklığı)Alt mide bölgesinde ağrı (karın)İdrarda kan (hematüri)Bulanık görünen yada normalden fazla kokan idrar.Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları Nasıl teşhis edilir?
İdrar yolu enfeksiyonları, idrarınızda bakteri, kırmızı hücreler ve beyaz hücreler arayan bir idrar kültür testi yaparak teşhis edilir. Bu çoğu zaman ilk üç aylık dönemde yapılır ve hamile olup olmadığınızı görmek için yaptığınız idrar testinden farklıdır. 
Doktorunuz kontrol edilecek laboratuvara idrar örneğini yollayacaktır. İdrarda bakteri bulunursa, hangi antibiyotiklerin en iyi şekilde çalışacağını denetlemek için numune kültürlenecek ve antibiyotik duyarlılıkları açısından kontrol edilecektir.
Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi
Hamilelikteki İYE’ler, emareniz olmasa bile antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi edilmezse, İYE’ler piyelonefrit olarak malum ciddi bir böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Ek olarak bebeğin düşük doğum ağırlığı ve erken doğum oranları ile de bağlantılıdırlar (bebek beklenen tarihten oldukca daha erken doğar). 
Doktorunuz hamileliğiniz esnasında güvenli bir antibiyotik seçecektir. Çoğu zaman, 7 günlük bir antibiyotik kürü reçete edilir. Enfeksiyonu tamamen tedavi etmek ve geri dönme şansını azaltmak için tüm tableti bitirmelisiniz.Var ise belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmeye başlamalıdır. Tedaviye başladıktan sonrasında semptomlarınız var ise yada daha da kötüleşirseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.Antibiyotikleri bitirdikten sonrasında, enfeksiyonun muntazam bir halde tedavi edildiğini denetlemek için 1 hafta sonrasında daha çok idrar kontrolüne ihtiyacınız olacaktır.Sonrasında, İYE’nin geri gelmediğinden güvenli olmak için hamileyken her ay idrar testleri yapılacaktır.Gebelikte İYE’leri önlemeye yönelik ipuçları
Yapmanız gerekenler:
Wcye gittiğinizde önden arkaya doğru silin.İdrar zamanı mesaneyi tamamen boşaltmaya çalışın.Bolca oranda sıvı tüketin.Uzun banyo yerine duş alın.Gevşek pamuklu iç çamaşırı giyiniz.Cinsellik sonrası mümkün olan en kısa sürede wcye gidin.Yapmamanız gerekenler:
Parfümlü köpük banyosu, sabun yada pudra kullanmayın.Gitme dürtüsünü hissediyorsanız çişinizi tutmayın.Sıkı, naylon benzer biçimde bileşik iç çamaşırı giymeyinDar pantolon yada öteki giysileri seçmeyin.İdrar yolu enfeksiyonu böbrek enfeksiyonuna ilerlediyse, daha kuvvetli bir antibiyotik almanız yada intravenöz (IV) versiyon uygulamanız gerekebilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir