Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamile hanımefendiler ve yenidoğanlar, COVID-19 açısından bilhassa risk altındaki gruba dahil değildir. Sadece, ihtiyati tedbirlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak, hamile hanımefendiler kendi sağlıkları ve büyüyen bebeğin sağlığı mevzusunda oldukca endişelidir. Koronavirüs salgını günlük hayatımızı değiştirdiğine bakılırsa endişeler de ekleniyor. İyi haber şu ki, hamile hanımefendiler ve yeni doğanlar hastalığı daha ciddi geliştirme riski taşıyan gruplar içinde değillerdir. Bilhassa çocuklarda COVID-19 çoğu zaman hafiftir. Sadece evlatların da ciddi şekilde hasta olduğu durumlar vardır. Bu yüzden, halihazırda hastanelerde ve evde bekleyen anneler için hususi tedbirler geçerlidir. 
Yenidoğan enfekte olabilir mi? 
Embriyoların rahimde enfekte olup olmayacağı hemen hemen netlik kazanmadı. Sadece şu ana kadar, yeni doğanlarda rahimde enfekte olmuş olabilecek bir tek izole hastalık vakaları gözlemlendi. Bir çok durumda, anneleri COVID-19 testi pozitif çıkan çocuklar doğumdan sonrasında hiçbir hastalık emaresi göstermiyor. Virüsün neden olduğu düşüklere dair bir kanıt da yoktur. Gene de anne adayları kendilerini enfeksiyondan olabildiğince korumalıdır. Bu yüzden, koronavirüs pandemisi için belirlenmiş davranış kurallarını bilhassa sıkı (buna minimum mesafeye dikkat etmek, kolunuzun kıvrımlarında hapşırmak ve öksürmek ve iyi el hijyeni dahildir) bir halde uygulamak gerekir. Bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla telefonla yada mesai saatleri haricinde, ülke çapındaki 112 numaralı telefondan nöbetçi tıbbi servisle Nasıl hareket edeceğinizi görüşün. 
COVID-19  kapmış olmama karşın doğum için hastaneye gidebilir miyim? 
Doğal ki doğum icra eden bir bayan doğum için hastaneye gitmeli. Bununla beraber, sıhhat mensubu mevcut yada ihtimaller içinde bir enfeksiyondan evvelinde telefonla bilgilendirilmelidir. 
Doğum odasına tek başıma mı gitmem gerekiyor? 
Hastanelerdeki erişim kısıtlamalarına karşın, hamile annelerin çoğu zaman refakatçisini doğum odasına alınmasına izin verilebiliyor. Fakat şahıs sıhhatli olması gerekiyor ve bir tek bir şahıs içeri alınabiliyor. Doğumdan sonraki ilk birkaç saat içinde bile, eşiniz yada refakatçi annenin yanında kalabilir. Sadece anne çocuk yatağına nakledilirse ayrılma vakti gelmiştir. Aksi takdirde, oldukca fazla ziyaretçi trafiği olur ve bu da koronavirüs salgını zamanlarında bununla beraber oldukca büyük bir enfeksiyon riski getirir. Yönetmelikler bölgeye bakılırsa farklılık izah edebilir. Lütfen bulunduğunuz yerdeki geçerli yönetmelikler hakkında informasyon edinin. 
COVID-19 testim pozitif olursa bebeğimle kalabilir miyim?  
Yeni koronavirüs testiniz pozitif çıksa, gene de bebeğinizin yanında kalabilirsiniz. Bebeğin iyi olması ve yenidoğan ünitesinde bakılmasına gerek olmaması şartıyla. Aileniz ve size birlikte rol alan doktorlarla riskler ve faydalar hakkında konuşun ve uymanız ihtiyaç duyulan hijyen kuralları mevzusunda size tavsiyeleri iyi kulak verin. Bunlara uyarsanız, yenidoğana bulaşma riskini azaltırsınız. 
Bebeği emzirirken enfeksiyon kapabilir mi? 
Şimdiye kadar anne sütünde yeni koronavirüsün kanıtı yoktur. Bu yüzden emzirmenin faydalarının koronavirüs bulaşma risklerinden daha ağır basmış olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber, bir anneye bulaşmışsa, yakın temas ve damlacık enfeksiyonu kanalıyla yenidoğana bulaşma mümkündür. Koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğinden şüphelenilen annelerin bu yüzden hijyene bilhassa dikkat etmesi gerekir. Buna yoğun el yıkama ve ek olarak emzirirken yüz maskesi takmak da dahildir. Bebek biberonla besleniyorsa, pompayı ve şişeyi tutarken steril kalmaları için hususi dikkat gösterilmelidir. 
COVID-19 süresinde çocuk sahibi olmayı ertelemeli miyiz? 
Ne doğurganlık çağındaki hanımefendiler ne de yeni doğanlar COVID-19 için risk gruplarına dahil olmadığından, şu anda çocuk sahibi olma arzusunu yerine getirmemek için tıbbi bir neden yoktur. 

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir