Cinsel İlişki Pozisyonu Hamile Kalmayı Etkiler İşte O Pozisyonlar

Cinsel İlişki Pozisyonu Hamile Kalmayı Etkiler İşte O Pozisyonlar

Hamilelik, hanımefendiler için oldukça mühim bir vaka olarak bilinmekte. Sadece hamilelik süresi süresince halk içinde yanlış malum bazı bilgilerin duyulması söz mevzusu olabilir. Bilhassa hamilelikte halk içinde yaygın olarak yanlışlardan birisi olan hamilelikte cinsel ilişki yapılmaz bilgisi, bu yanlış bilgilerden bir tek bir tanesidir. Gebelik süresince hanımlarda fizyolojik ve ruhsal nedenlerden dolayı, bebeğin zarar görebileceği endişesi ile cinsel ilişkiden kaçmak söz mevzusu olmaktadır. Hâlbuki hususi durumlar haricinde hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin gerek anne gerekse de bebek açısından herhangi bir problem teşkil etmeyeceği uzmanlar tarafınca söyleniyor.
Hamilelik, hanım yaşamını en derinden etkileyen durumlardan bir tek bir tanesidir.  Gebelik süreci hanımlarda bilhassa hormonların tesiri ile fizyolojik ve ruhsal değişikliklerin ortaya çıkmasını da tetikler. Bu durumdaki hanımlarda bilhassa hamilelikte cinsellik akıllarda bir sual işareti olarak kalır. Cinsellik, insan hayatında doğuştan gelen bir içgüdüdür. Bu içgüdü hamilelikte, annelik içgüdüsü ile baskılanabiliyor. Bilhassa ilk gebeliğini yaşayan anne adayları, bebeğe zarar gelebilecek korkusuyla dışarıdan gelebilecek her türlü müdahaleye karşı kendisini korumaya alabiliyor. Bu durum anne adayları için tamamen ruhsal olarak alınan bir tedbirden başka bir şey değildir. Bu durumda halk içinde söylenen yanlış bilgilerin de tesiri oldukça büyük. Oysaki sıhhatli bir halde seyreden hamilelikte cinselliğin negatif bir tesirinin olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.
Hamilelikte Cinsel İlişki Zararı olan mı?
 Bayanlar hamilelik süreci süresince birçok problem ile karşı karşıya kalabilirler. Değişen hormon dengesi ile beraber kusma, bulantı, stres vb. durumlar bayanların hamilelikte cinsellik mevzusunda problemler yaşamasına sebep oluyor. Bilhassa ilk gebeliğini yaşayan hanımlarda bebeğe bir zarar gelebileceği korkusu ile cinsel talep oldukça körelebiliyor.
 Gebelik süresince
birçok problem yaşayan anne adaylarının, bununla beraber cinselliği de gözlerinde
büyüterek bir problem haline getirmesine asla gerek kalmamıştır. Zira sıhhatli bir
gebelik süreci geçiren bir kadının cinsel hayatında herhangi bir kısıtlamaya
gitmesine gerek kalmamıştır. Hamileler bu mevzuda partnerlerinden de lüzumlu destek
alarak cinsel hayatına düzgüsel bir halde devam edebilirler. Hatta bilhassa
hamileliğin ortası sayılabilecek zamanlarda anne adaylarında cinsel istekte
artış meydana gelebilir. Sadece bu artış hamileliğin ilerleyen süreçlerinde,
rahmin iyice büyümüş olduğu zamanlarda tekrardan azalmaya sebep olabilir. Bu durum
tamamen büyüyen rahmin cinsel ilişki ile baskıya sebebiyet verip, ağrılı bir
cinsel ilişki yaşanması ile alakalıdır. Yoksa sıhhat açısından herhangi bir
problem teşkil etmemektedir.
Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Yapılabilir?
 Halk içinde yaygın olarak malum yanlışlardan birisi, hamileliğin ilk aylarında bebeğin düşük riski dolayısıyla cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğidir. Aslen bu şekilde bir risk mevcut değildir. Uzmanlar tarafınca meydana getirilen açıklamalara bakılırsa, sıhhatli bir gebelik sürecinde son 4 aya kadar hamilelikte cinsellik sorunsuz bir halde devam edebilir. Hamileliğin son 4 ayının vurgulanmasının ise adam tarafınca salgılanan bazı sıvıların içinde ne olduğu açısından erken doğumun tetiklenebilme ihtimalidir. (Erken doğumla ilgili makalemiz)
Gebelikte bazı hususi durumlarda uzmanlar tarafınca cinsel
ilişki yasaklanabilmektedir. Bu durumların başlangıcında daha öncesinden birkaç kere
düşük yapmış olan kişiler gelmekte. Bu durumda hamileliğin ilk 2 ayında, düşük
riski ortadan kalkana kadar cinsel ilişki yasaklanabilir. Ek olarak hanım yada
adam cinsel organlarında meydana gelen enfeksiyonlarda cinsel birlikteliğin
yasaklanmasına sebep olabilir. Bununla birlikte riskli hamilelik grubuna giren
durumlarda da uzman kontrolü ile cinsel ilişki yasaklanabilmektedir.
Hamilelikte İlişki Sonrası Kanama Olursa Ne Yapmam Lazım?
 Hamilelikte cinsel ilişki sonrasında kanama meydana gelmesi aslına bakarsak düzgüsel bir durum değildir. Sadece kanamanın meydana gelmesi kati sebeple ciddi bir probleminin olduğuna da işaret etmez. Sadece hamilelikte cinsellik mevzusunda kanama yaşanması ciddi bir soruna da işaret edebilir. Eğer hamilelikte cinsel ilişki sonrasında kanama meydana geldiyse, bu problemi dikkatsizlik etmeden uzman bir hekime danışmak gereklidir. Hekimin duruma bakılırsa cinsel ilişkiyi yasaklaması ise beklenenler içinde olmalıdır.
Sual yanıt bölümümüzde öteki hamilelerle sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir