Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Nefes alıp vermede burun mühim bir organımızdır. Orta kulağın havalandırılmasında, koku alma fonksiyonlarında havanın ısıtılıp nemlendirilmesinde buruk etken vazife alır. Burun tıkanıklığına mevsim geçişlerinde ve boğaz hastalıklarında çoğunlukla rastlanır. Burun tıkanıklığı hem çocuk hem de yetişkinlerde yaşam standardını bozan ciddi bir sıhhat sorunudur. Hamilelikte burun tıkanıklığı durumu anne adaylarına en fazlaca sorun veren durumlardan birisidir. Burun tıkanıklığı başlı başına bir sıhhat sorunuyken bilhassa gebelik döneminde sıkıntısı daha büyük olmaktadır.
Hamilelikte burun tıkanıklığı neden olur?
Hamilelikte burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Bunlar içinde; soğuk algınlığı, grip ve alerji durumları da yer alır. Bu benzer biçimde durumlara ateş yükselmesi ve baş ağrısı benzer biçimde emareler de birlikte rol alır. Bu durumların haricinde herhangi bir emare oluşmadan da burun tıkanıklığı yaşanabilir. Hamilelik döneminde burun tıkanıklığına tesir eden en mühim husus vücutta hızlanan kan akışı ve östrojen hormonunun burun mukozalarını şişirmesidir. Hamilelikte burun tıkanıklığı solunum sistemini daraltır. Böylece hasta nefes alıp vermede güçlük çeker. Burun dokusunun yumuşaması, burun kanamasına karşı burunu kırılgan hale getirir. Gebelikte burun kanamasının en mühim sebebi burun tıkanıklığıdır. Hastada burun kemik eğrilik problemi var ise hamilelik döneminde bu durum burun tıkanıklığına neden olur. Aşırı kilo durumu da burun tıkanıklığını tetikler.
Hamilelikte burun tıkanıklığı ne süre adım atar?
Hamilelik devrin ilk ve son aylarında Progesteron ve östrojen hormonu ciddi artış gösterir. Bu süre aralığında burun tıkanıklığı problemi fazlaca sık görülür.
Hamilelikte burun tıkanıklığı zararları nedir?
Hamilelik döneminde yaşanmış olan burun tıkanıklığının birçok ziyanı vardır. Burun tıkanıklığına bağlı olarak hastada uyku problemi, ağız kuruluğu, öksürük, bağ ağrısı benzer biçimde durumlar görülür. Doğum sürecinin zor ve sıkıntılı geçmesine neden olur. Burun tıkanıklığı şiddetlenirse bebeğe ulaşan oksijen miktarı azalabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde burun tıkanıklığı problemi ne olursa olsun çözülmelidir.
Hamilelikte burun tıkanıklığına ne iyi gelir?
Hamilelikte burun tıkanıklığı için birçok çözüm yolu vardır.  Bu süreçte burnun içinin nemli kalması gerekir. Bu yüzden kişinin yaşamış olduğu ortamın rutubet dengesi önemlidir. Evin içinde ne olursa olsun bir buğu makinesi kullanmalısınız. Bolca sıvı tüketmek de burun tıkanıklığını giderir. Bilhassa günde minimum 2 litre su tüketilmelidir. Uyurken başınızın altına bir yastık koyarak başınızı yüksekte tutmalısınız. Böylece gece burnunuz fazla tıkanmaz, rahat bir nefes almış olmuş olursunuz. Buğu solumak burun tıkanıklığını kısa sürede giderir. Bunun için kaynamış suyu bir kabın içine koyarak çıkan buğu solunur. Havluyu sıcak su ile nemlendirip yüze koyup buharından yararlanmak da burun tıkanıklığına iyi gelir. Burun tıkanıklığını açmak için sigara koklamak, boya, alkol ve parfüm benzer biçimde kokulardan uzak durmalısınız. C vitamini burun tıkanıklığına iyi gelir.
Hamilelikte burun spreyi kullanılır mı?
Hamilelik döneminde bilhassa ilk 3 ayda alerji önleyici burun spreylerinin kullanılmasını uzmanlar önermiyor. Bu zamanda hekim tavsiyesine bağlı olarak serum fizyolojik damlalar kullanabilirsiniz. Burun tıkanıklığı için tuzlu su çekebilirsiniz. Gerilim sorununuz var ise dikkatli olmalısınız.
Burun tıkanıklığının bitkisel çözümü
Hamilelik döneminde burun tıkanıklığı için bazı bitkisel ürünler tavsiye edilir. Hamilelik döneminde burun tıkanıklığını gidermek için soğan koklamak, zencefil çayı tüketmek, burun deliklerine okaliptüs yağı sürmek, portakal, limon, dolmalık biber benzer biçimde C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir