Hamilelikte Bakteriyel Vajinozis (BV)

Hamilelikte Bakteriyel Vajinozis (BV)

Hamilelikte bakteriyel vajinozis vajinanın hafifçe bir enfeksiyondur. Vajinada iyi bakteri ve fena bakteri vardır ve çoğu zaman iyi bakteri her şeyi dengede meblağ. Fena bakteriler başat olduğunda, bakteriyel vajinoz bilhassa hamilelik esnasında hanımefendiler için bir problem haline gelir. Bakteriyel vajinoz enfeksiyonlara neden olur ve denetim edilmediği takdirde sonrasında ciddi sorunlara neden olabilir.
Hamilelikte bakteriyel vajinozis emareleri nedir?
Bakteriyel vajinozisin en belirgin ve bir çok süre en rahatsız edici semptomu, kuvvetli bir vajinal kokudur, sadece BV’li bazı hanımefendiler da gri renkli artan miktarlarda akıntı görülür. İdrar yaparken yanma hissi, vajinal bölgede kaşıntı ve cinsel ilişki esnasında ağrı, bakteriyel vajinozun öteki belirtileridir.
Hamilelikte bakteriyel vajinozis sebepleri nedir?
Bakteriyel vajinozun sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. Sadece vajinanızdaki bakteri türü değiştiğinde bu olur. Vajinanızda bir bakteri karışımı vardır. Bu, lactobacilli isminde olan ‘dost’ yada ‘iyi’ bakterileri ihtiva eder. Dost bakteriler ölürse, öteki bakteri türleri büyümeye adım atar. Bunlara anaerobik bakteri denir. Bakterideki bu değişim vajinanızın asit dengesini bozar. Bu, daha ‘düşman’ anaerobik bakterilerin büyümesine ve BV’ye neden olabilir.
Bakteriyel Vajinoz (BV) Hamileliği Nasıl Etkisinde bırakır?
Bakteriyel vajinozis (BV) sebebiyle hamileliğiniz aşağıdaki durumlardan etkilenebilir:
BV sebebiyle karşılaşılan ana problem erken doğumdur. Doğumunuzun zamanı da etkilenebilir.Doğumdan sonrasında uterus enfeksiyonları ve zarların yırtılması, BV’li kişiler için hamilelik esnasında karşılaşılan yaygın sorunlardır.BV’li hamile hanımlarda ikinci trimesterde düşük yapma olasılığı yüksektir.Bakteriyel vajinozis çoğu zaman hamilelikten sonrasında kendiliğinden düzelir. BV’li hanımefendilerin tamamen düzgüsel gebelikleri de olabilir. Sadece, BV’ye haiz olmanın, Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve HIV şeklinde hamilelikten sonrasında bazı hastalıklara karşı duyarlı hale getirebileceğini unutmamak önemlidir. Hamile olmayan sadece BV’si olan hanımefendiler pelvik inflamatuar hastalığa duyarlı olabilir.
Hamilelikte bakteriyel vajinozis için tedavi seçenekleri nedir?
Bakteriyel vajinozis için çoğu zaman Metronidazol (aka Flagyl), klindamisin ve tinidazol şeklinde antibiyotikler reçete edilir ve bakteriyel vajinoz semptomlarına yol açan bazı bakterileri yok eder. Sadece, antibiyotiklerin iyi bakterileri ve enfeksiyona yol açan bakterileri öldürmüş olduğu iyi bilinmektedir ki bu da vajinal sıhhat üstünde potansiyel olarak uzun solukta negatif bir etkiye haizdir. 
Vajina sağlığı, iyi bakterilerin varlığıyla bağlantılı olduğundan, antibiyotikler yalnızca kesinlikle lüzumlu olduğunda kullanılmalıdır. İyi bakterileri kötülerle beraber öldürmek vajinal dengesizliğe ve tekrarlayan BV vakalarına yol açabilir. Araştırmalar, BV için tedavi edilen hanımefendilerin yüzde 50’den fazlasının 12 ay içinde bir nüks yaşayacağını göstermiştir. BV tipik olarak bir antibiyotik kürünü takiben yine eder.
Bakteriyel vajinozis tedavisi söz mevzusu olduğunda kolay bir yanıt olmadığı göz önüne alınmalıdır. En iyi fiil yolu, iyi bakterileri yine görevlendirerek vajinamızın kendini iyileştirmesine destek olmak olabilir. Antibiyotik yerine, sıhhatli bir vajinal ekosistem (demir, çinko ve manganez şeklinde) için lüzumlu olan sıhhatli mikrobesin dozlarına haiz vajinal bir probiyotik alınmalıdır.
Hamilelikte bakteriyel vajinozisi tedavi etmenin naturel yolları
Bakteriyel vajinozu tedavi etmek için de çeşitli naturel yolları vardır. Hamileyken BV’den Nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, aşağıda listelenen naturel ilaçları deneyebilirsiniz.
YoğurtYoğurt, laktik asit şeklinde dost bakteriler tarafınca fermente edilmiş olduğu için vajinal bölgede iyi yada sıhhatli bakterilerin oluşmasına destek sağlar. Bu, bakterileri önleyebilir ve zaman içinde BV durumunuzu iyileştirebilir. Günde bir porsiyon tavsiye edilen tüketim miktarıdır. Sadece işlenmiş yoğurt devamlı canlı probiyotik içermeyebilir. Evde yoğurt hazırlamak, etken ve canlı kültürlerden yararlanmanın en iyi yoludur.
Probiyotik TakviyelerHamilelik esnasında probiyotik takviyelerin kullanımı mevzusunda doktorunuza danışın. BV’niz var ise, doktorunuz bu tarz şeyleri kendisi reçete edebilir. Bunlar sıvı ve ek olarak kapsül / tablet formunda gelir.
Sarımsak TakviyeleriSarımsak takviyeleri almak, hamilelikte bakteriyel vajinozis ile mücadelede destek olabilir. Hamilelik esnasında sarımsak takviyelerinin kullanımı yada alternatif olarak rejiminize sarımsak ekleyip ekleyemeyeceğiniz mevzusunda doktorunuza danışın.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir