Hamilelikte Bacak Krampları Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hamilelikte Bacak Krampları Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Gebelik sürecinde anne adayları birçok sorunla karşılaşır. Hamilelikte bacak krampları anne adaylarının çoğunlukla karşılaşmış olduğu bir sorundur. Bilhassa hamileliğin 24.haftasından sonrasında anne adaylarında kramp ağrıları yaşanır. Bu durum anne adaylarını zor duruma sokar.
Gebelikte
bacak krampları çoğu zaman geceleri ortaya çıkar. Anne adaylarını uykudan
uyandıracak derecede rahatsız eden bu krampların tesiri uygulayacağınız birkaç
teknikle azaltabilirsiniz.
Kramp neden olur?
Bacak kramplarının kati sebebi belli değildir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin bacaklarda kramp oluşumunu tetikler.  Hamilelikte iyonlar plasenta ve fetüste toplandığı için damar içi sıvı miktarı artar.  Bu durum anne adayının kanındaki magnezyum seviyesini düşürür. Gebelik döneminde gereksinim duyulan magnezyum miktarı yalnız gıdalardan karşılanır. Anne adayının kafi ve dengeli beslenmemesi vücutta magnezyum ve kalsiyum eksikliğine neden olur. Hamilelik döneminde Nasıl beslenmeliyiz?
Bu
nedenle hamilelik süresince magnezyum ve kalsiyum desteği oldukça önemlidir.
Doktorunuza danışarak uygun vitamin desteğini dışarıdan alabilirsiniz.
Vücuttaki
fosfor fazlalığı ve büyüyen uterusun toplardamar üstünde oluşturduğu baskı da
kramp oluşumunda etkilidir.  Gün içinde
aşırı enerji sarf edip yorulmak, uzun süre ayakta kalmak, aşırı kilo alımı ve
varisler de bacak kramplarının artmasında büyük rol oynar.
Kramp girdiğinde neler yapılabilir?
Hamilelikte bacak krampları oluştuğunda,  kalça kaslarınızı gerici egzersizler yapın.  Ansızın ortaya çıkan kramplarda sakinliğinizi koruyup, dizinizi gererek ayağınızı hafifçe yukarı kaldırın. Bacak ve baldır kaslarınızı esnetip yaylandırarak gevşetmeye çalışın. Kramp oluşan bölgeye hafifçe masaj yapın. Baldır üstüne sıcak bir havlu koyun. Ayak parmaklarınızı yukarı doğru gerin. Masaj yapmak ilk başta canınızı birazcık acıtsa da spazmlar çözüldükçe acınız yok olacaktır.
Hamilelik döneminde bayanların kas fonksiyonları negatif etkilenir. Kramplar dirimsel çekince taşımasa da kişiye büyük acı ve hastalık verir.
Kramp sorunlarını en aza indirmek için
Kalsiyum bakımından varlıklı besinler tüketin. Tertipli egzersiz ve yürüyüş yapın. (Hamilelikte yapılabilecek egzersiz hareketleri için tıklayın)Uzun süre ayakta kalmamaya itina gösterin.Dinlenirken ayaklarınızı yüksekte tutun. Varisiniz var ise varis çorabı giyinin. Oturduğunuz süre ayak bileklerinizi dairesel hareketle çevirin. Yüksek topluklu ayakkabı giymeyin. Gece yatmadan ilkin ılık bir duş alın. Yatağa girmeden ilkin ön baldır ve bacak kaslarınızı gerin.Sol tarafa yatmamaya itina gösterin. Aşırı kilo almamaya itina gösterin.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir