Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Hayatta ağrıların bolca olduğu dönemlerden bir de hamileliktir. Yeni bir emek verme, hamilelik esnasında yaygın ağrı kesiciler almadan ilkin hanımefendileri iki kez düşünmeye teşvik ediyor. Vücudunuzda başka bir canlı taşımak kolay bir başarı değildir. Hormonal baş ağrısından sırt ağrılarına siyatik ağrıya kadar birçok problem yaşanabilir. Birçok hanım rahatsızlıklarını gidermek için hamilelikte ağrı kesici ilaç almaya başvurur.
Sadece hamileyken ağrı kesicilerin kullanılması hem anne hem de bebeği için sorunlara neden olabilir. Ağrı kesici kullanırken hamile kalırsanız, devamlı kullanımın risklerini ve faydalarını öğrenmek için en kısa zamanda doktorunuzla konuşmalısınız. 
Hamilelikte ağrı kesici almak güvenli midir?
Parasetamol (ağrı kesici içeren madde) kullanımı nispeten güvenli olmasına karşın, bu ilaçlardan kimyasal bileşikler plasentayı bebeğin kan dolaşımına girmiş olduğu için hamilelik esnasında ağrı kesicilerin tertipli olarak alınmasının güvenli olmadığı belirtilmelidir. Hamileliğinizin tüm süresi süresince ilaçlardan tamamen kaçınmak mümkün olmasa da, aşırı kullanmamanız yada oldukça sık almamanız durumunda hamilelik haftalarınızda ağrı kesiciler alabileceğinizi akılda tutmak önemlidir.
Gebelikte parasetamol almak güvenli midir?
Parasetamol, hamilelik süresince antipiretik yada analjezik tedavi için ilk tercihtir. Parasetamol içeren ürünler kolayca bulunabilir ve bundan dolayı kendi kendine ilaç tedavisi için kolayca erişilebilir.
Parasetamol, hamile bayanlar tarafınca gelişmekte olan bebek üstünde belirgin bir zararı olan tesiri olmadan uzun senelerdir kullanılmaktadır. Bundan dolayı parasetamol çoğu zaman hamile bayanlar için ilk ağrı kesici seçimi olarak önerilmektedir. Reçetesiz satılanlar da dahil olmak suretiyle öteki ağrı kesicilerin parasetamolden daha güvenli olmadığı gösterilmiştir. Bazıları hamileliğin belirli aşamalarında kullanım için uygun değildir. Hamilelikte herhangi bir ilacın kesinlikle güvenli bulunduğunu söylemek mümkün olmasa da, şu anda parasetamolün bebeğinize zarar vereceğine dair iyi bir kanıt yoktur. Bununla beraber, çoğu zaman hamile olan bayanların, yalnız gerektiği kadar en düşük parasetamol dozunu kullanmaları önerilir.
Parasetamol hem kendi başına hem de soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında öteki ilaçlarla beraber satılır. Kombine ürünlerdeki öteki ilaçların hamilelikte alınabildiğinden ve günlük tavsiye edilen parasetamol dozundan daha çok almadığınızdan güvenli olmak önemlidir.
Hamilelikte ağrı kesici kullanmanın riskleri nedir?
Ağrı kesicileri uzun soluklu yada reçeteli olmayan yollarla kullanan hepimiz, bu ilaçların öfori ve isteklere yol açması sebebiyle bağımlılık riski altındadır. Ağrı kesici kullanan hamile bayanlar, doğmamış bebekler de bu maddelere maruz kaldıkları için ek risklerle karşı karşıyadır.
Hamilelik esnasında ağrı kesici kullanımının ihtimaller içinde riskleri   şunlardır:
Beyin, omurga yada omurilikte doğum kusurları.Bebeğin kalbinin gelişimi ve yapısı ile ilgili problemler.Düşük.Ölü doğum.Erken doğum.Düşük doğum ağırlığı.Plasental abrupsiyon.Hamilelikte kaçınılması ihtiyaç duyulan ağrı kesiciler
İbuprofen, bazı hamile annelerin midesine zarar verdiği için erken hamilelik esnasında kaçınılmalıdır. Kardiyovasküler sıhhat ve plasentadaki amniyotik sıvıların azalmasıyla ilişkili riskler, gebeliğin üçüncü trimesterinde ibuprofen kullanımı ile bağlantılıdır.
Ibuprofen ve Naproksen şeklinde Aspirin ve Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlardan kaçının, şundan dolayı emek harcamalar bu ilaçları erken gebelikte almanın düşük ve konjenital sakatlıklara (doğum kusurları) yol açabileceğini göstermektedir.
İster hamile kalmaya çalışın, ister hamile olun ağrı kesicilerini alıp alamayacağınız mevzusunda informasyon sahibi olmanız önemlidir. Hamilelikte ağrı kesici ilaç almamanın yolu olsa da, kullanımlarını gerektiren dayanılmaz gebelik ağrıları sebebiyle tamamen önlenemeyeceğini biliyoruz. Ağrı kesici ilaçları ve hatta hamileliğinizin üç trimesterinde ve öncesinde gıda takviyelerini kullanmadan ilkin dozajların bilincinde olun, uyarı etiketlerini okuyun ve daima doktorunuza danışın.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir