Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sitemizde bitkisel tedavi yöntemleri olarak paylaştığımız hacamat tedavileri nasıl olmalı? yazı serimizde Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlığına yer vereceğiz. Bu başlıkta Hacamat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler, hacamat öncesi neler yapılmalıdır, hacamat öncesi su içilir mi? ve hacamat sonrası etkileri gibi bir çok soruya cevap vereceğiz. Böylece hacamat ile ilgili en sık sorulan soruları da kafanızdan silmiş olacaksınız. Ayrıca hacamat yaptıranların kullanıcı yorumlarını da yazdığımız makaleler içinde serpiştirerek yazıyı güzel bir hale getirmeyi düşünüyoruz.
İçindekiler :1 Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?2 Hacamat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler2.1 Hacamat Öncesi Ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?2.2 Hacamat Öncesi Neler yapılmalıdır?2.3 Hacamattan Sonra Neler Yapılmalıdır?3 Hacamat Öncesi Okunacak Dualar Nelerdir?4 Hacamat Öncesi ve Sonrası Ne Yenmeli5 Hacamat Öncesi Su İçilir Mi?6 Hacamat Sonrası Etkileri6.0.1 Benzer Kullanıcı Yorumları:
Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Hacamat hastalarının yaptıkları yorumları incelediğimizde genellikle hacamat öncesi korktukları gözlenmektedir. Oysa Hacamat tedavisi ağrı yapar mı? sorusunu soran birine vereceğimiz cevap aslında hacamat tedavisinin çok ağrılı bir süreci olmadığı olacaktır. Tahmin edildiğinin aksine hacamat tedavisi pek ağrı yapmamaktadır. Şimdi sizlere hacamat yaptırmak isteyen kişilerin yaptıkları yorumlardan esinlenerek hacamat öncesi nelere dikkat edilir onları anlatacağız.
Hacamat tedavisi uygulanırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

İlk olarak hacamat kupa tedavileri sterilize edilmiş bir ortamda steril aletlerle yapılmalıdır. Eğer ki bu kural atlanırsa kupa tedavileri sırasında oluşan kesik kısımlarda iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar meydana gelir bu durumda hacamat tedavilerinin yararından ziyade zararı söz konusu olur.
Kupa tedavileri sırasında deriye vakumlanan kupanın içindeki hava alındığından kupa yapılan yerlerde morarma ve kızarmalar meydana gelir ancak bu durum 3-5 güne kadar geçmektedir.

Hacamat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yukarıda da belirttiğimiz gibi hacamat öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar genellikle hacamat yapacağınız yer ile hacamat yapacak kişi hakkında detaylar olacaktır. Hacamat öncesi nelere dikkat edilir? sorusu soran biri için cevap vermemiz gerekirse hacamat öncesinden hacamat olacağınızın yerin ve hacamat malzemelerinin steril olması gereklidir. Ayrıca hacamatı yapan kişinin tecrübesi ve bu işi kaç yıldır hangi yöntemlerle yaptığı da hacamat hakkında önemli detaylar arasında yer almaktadır.
Hacamat Öncesi Ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?
Hacamat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken detaylar şunlardır:

Tamamlayıcı tıp tedavilerinden biri olan hacamat tedavisi; uzman olmayan kimseler tarafından yapıldığında deriye atılan derin çizikler yanıklara ve uzun süre ya da hiç geçmeyecek lekelenmelere sebep olabilir.
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde ya da kan pıhtılaşması sıkıntısı yaşayan kimselerde hacamat yapılması kesiklerin bir süre daha kanamasına sebep olabilir.
Hacamat tedavilerinde tedaviyi uygulayacak kişinin vücudun hangi yerlerinde toksinlerin ve ağır metallerin biriktiğini tam olarak bilmiyorsa ya da tespit edemiyorsa yapılan işlem hacamat kupa tedavisi olmaz. Bu işlem sadece vücuttan belli bir miktar kan akıtmayla eş değerdir dolayısıyla da vücutta rahatlama söz konusu olmaz.
Hacamat kupa tedavileri olmadan önce kişinin hastalıklarının sorulması gerekmektedir yoksa kişiye hacamat yapmak yarardan çok zarara sebep olur.

Hacamat Öncesi Neler yapılmalıdır?
Hacamat tedavisi yapılırken sıklıkla hacamat öncesinde yapılması gerekenler araştırılmaktadır. Bizler de hacamat tedavisini araştıran üyelerimiz için gerçek hacamat yorumlarını araştırarak sizlere paylaşmak istedik. Aşağıda yer alan hacamat öncesi tedavi yöntemleri aslında hacamat yaptıran kişilerin gerçek yorumları baz alınarak oluşturulmuştur.
Hacamat öncesi yapılması gerekenler aşağıdaki şekildedir :

Hacamat uygulamasından önce kişinin vücudunun dinlenmiş olması gerekir. Hacamat öncesinde de sonrasında da kişi mümkün olduğunca kendini yormamalı, ağırlık kaldırmamalıdır. Hacamattan 1 gün önce de cinsel ilişki tavsiye edilmez.
Hacamat tedavisi uygulanmadan en az 1 gün en çok 3 gün önce hayvansal gıdalar, et ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Hayvansal gıdalar daha çok protein içerikli olduğundan kanı koyulaştırır bu durumda bedensel temizlenme tam anlamıyla gerçekleşmez.
Hacamat öncesi banyo yapmış olmak hem yapan kişi açısından hem de yaptıran açısından daha iyidir. Hacamat sonrası 12-24 saat arası duş alınamayacağı için kişi uygulamadan sonra kendini rahatsız hissederse bile duş almasını önlemek için gereklidir.

Hacamat aç karnına yapılmalıdır. Hacamat uygulamasından en az 4-5 saat önce yemek yenilmemesi en az 2 saat öncesine kadar da su içilmemesi gerekir. Tok karnına yapılan hacamat birçok hastalığa sebep olur.Kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ile toksik maddeleri temizlemek zorlaşır.Bu durumda hacamat yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon, enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşer ve kalıcı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
Hacamattan Sonra Neler Yapılmalıdır?
Hacamat yaptıran kişilerin sıklıkla merak ettikleri konulardan biri de hacamatı yaptık peki hacamattan sonra ne yapmamız gerekiyor? soruları yer almaktadır. Bizler de hacamat sonrası yapılacakları araştırarak hacamat yaptıranların gerçek yorumları ile sizlere aktarmak istedik.

Hacamat sonrası yapılması gerekenler aşağıdaki şekildedir :

Hacamat uygulanmasından hemen sonra biraz sirkeli su ve ballı su içilmelidir çünkü bu ikisinin damar açıcı özelliği vardır.
Hacamat sonrası en az 2 saat bir şey yenilip içilmemelidir, sirkeli su ve ballı su bu kuralın dışındadır. Hacamat sonrası iştah açılacağından o gün mümkün olduğunca hafif gıdalar ve sulu yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca hacamat sonrası da birkaç gün hayvansal gıdalar ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Hayvansal gıdalardaki protein kan dolaşımını yavaşlatır en az 24 saat  bu gıdaların tüketilmemesi hacamatın faydasını artırır.
Hacamat sonrası da hacamat yaptıran kişi birkaç gün ağırlık kaldırmamalı ve dinlenmelidir. En az 1 gün cinsel ilişkiye girmemelidir.
Hacamat uygulamasından sonra en az 12 saat duş alınmamalıdır, bu süre ne kadar uzun olursa vücuttaki ufak kesiklerin iyileşmesi de o kadar hızlanır. Duş alındıktan hemen sonra yara izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı veya kantaron yağı sürülmesi yaraların çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması açısından faydalıdır.

Hacamat Öncesi Okunacak Dualar Nelerdir?
Hacamat yapılırken okunması gereken dualar nelerdir? sorusu da aslında hacamat tedavisi esnasında sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Hacamat Peygamber(s.a.v) Efendimizin tavsiye ettiği sağlık yöntemlerinden biri olduğu için ayrıca kişiler hacamat tedavisi için yapılması gereken duaları da merak etmektedirler.
Hacamat yapılırken okunması gereken dualar :

Hacamat öncesi okunacak dualar arasında aslında ayetel kürsi gelmektedir. Hacamat yapılırken sünnete uygun olması için neler yapılmalıdır? diye soran biri şu yöntemleri takip edebilirler ;
Hacamat yapan ve yaptıran kişi Ayetel kursi okumalıdır.
Hacamat yapan ve yaptıran kişi abdestli olmalıdır.
Hacamat yapan kişi yaptığı hacamatın faydalı olacağına inanmalıdır.
Hacamat yapan kişi hacamattan önce dua ederken “Allah’ım! Bildiğim-bilmediğim maddi-manevi tüm hastalıklarıma şifa bulma niyetiyle…” duası yapmalıdır.

Hacamat Öncesi ve Sonrası Ne Yenmeli
 
Hacamat öncesi ve sonrası yapılacak şeylerin listesi şu şekilde :
Hacamattan önce en az 2 saat bir şey yenilmemelidir. Hacamattan sonra iştahınız muhtemelen açılacaktır. Hacamattan sonra da hafif gıdalar yemek herekir. Hacamat sonrası yiyelecek yemekler ağır çok katı yemekler olmamalıdır.
Hacamat esnasında 48 saat boyunca cima yapılmamalıdır.
Hacamat yaptıktan 12 veya 24 saat sonra duş alabilirsiniz. Fakat duştan sonra da varsa doktor tavsiyesi ile merhem felan yara yerlerine sürmek iyidir.
Hacamat sonrası yemek yemek iyi midir? sorusu soranlar için hacamattan sonra sirkeli su veya ballı şerbet tüketmek hacamata iyi gelir.
Hayvansal gıdaların içinde besledikleri minarellerden ötürü hacamat sonrası 2 veya 3 gün boyunca hayvansal gıdalar tüketmemek ayrıca hacamata iyi gelen şeyler arasında yer alır.
Hacamat Öncesi Su İçilir Mi?
Hacamat tedavisi olan kişilerin yaptıkları yorumlar arasında hacamat öncesi su içilir mi? sorularına cevap olacak yorumlar da yer almaktadır. Bizler de hacamat tedavisi olanların yorumlarını araştırırken aslında hacamat öncesinde su içmek faydalı mıdır sorusuna da cevap bulduk.
Hacamat öncesi su içilir mi? sorusunu soran biri şunu bilmelidir ki Hacamat sonrası uyumak iyi değildir. Hacamat yapan kişilerin hacamattan sonra 5-6 saat uyanık kalmaları gerekmektedir. Ayrıca hacamattan sonra yürüyüş yapmak da faydalıdır. Hacamat yaptıran kişiler hacamattan sonra en az yarım saat kadar yürüyüş yapmaları gerekir. Hacamattan sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de hacamattan sonra su içme sorunu yer almaktadır. Hacamat yaptıktan en az iki saat kadar sirkeli-limonlu su veya içerisinde bal olan içecekler dışında herhangi bir şey tüketmemeleri gerekir.
Hacamat Sonrası Etkileri
Hacamat sonrası oluşan ağrılar genellikle bir çok hasta tarafından görülmektedir. Bizler de hacamat sonrası oluşan yan etkileri araştırarak hacamat yan etkileri hakkında kullaniciyorumlari.org sitemizdeki üyeleri bilgilendirmek istedik.
Hacamat Sonrası Oluşan Yan Etkiler :

Hacamat yapan doktor öncellikle hacamat yaptığı kişiye bu tedavi hakkında bilgiler vermesi lazım.
Hacamat esnasında kan alındığı için tansiyon veya bayılma durumları olabilir. Bu durumda olabilecek kişiler için yatarak hacamat tedavisi yapılmalıdır.
Hacamat esnasında halsizlik, soğuk terleme, baş dönmesi, göz kararması, bulantı olduğunda hacamatı yapan kişi hafifçe sağa uzanarak hacamat yapmalıdır.
Sağ tarafa uzandığında kan dolaşımı hızlanacağı için hacamat yaparken sağ tarafta uzanmak tavsiye edilir.
Hacamat yapmadan önce çok yorgun olmamak gerekir.
Tavsiye edilen hacamat günleri arasında çarşamba ve cuma günleri yer almaz. Yani cuma ve çarşamba günleri hacamat yapılmaz.

Benzer Kullanıcı Yorumları:https://kullaniciyorumlari org/hacamat-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler html (28)

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir