Gebelikte Symphysis Pubis Ağrısı (SPD)

Gebelikte Symphysis Pubis Ağrısı (SPD)

Symphysis pubis disfonksiyonu (SPD), pelvik bölgesinde rahatsızlığa yol açan bir semptomdur. Çoğu zaman hamilelik esnasında, pelvik eklemleriniz sertleştiğinde yada düzensiz hareket ettiğinde ortaya çıkar. Pelvisinizin hem önünde hem de arkasında meydana gelebilir. SPD’ye kimi zaman pelvik dönem ağrısı da denir.
Bu durum yavrunuz için zararı olan değildir, sadece sizin için son aşama acı verici olabilir. Bazılarında ağrı, hareketliliği etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Oldukca çeşitli semptomlar vardır ve sertliği de bayanlara göre farklılık gösterir. Symphysis pubis ağrısının yaygın bulunduğunu ve bir çok durumlarda tedavi edilebilir bir durum bulunduğunu anımsamak önemlidir. Hamilelik esnasında yada sonrasında herhangi bir aşamada güvenle tedavi edilebilir. 
SPD gebelikte ne kadar yaygındır?
Teşhis edilmiş SPD insidansı 300 gebelikte ortalama 1’dir, sadece bazı uzmanlar tüm hamile bayanların yüzde 25’inin SPD yaşayacağını düşünmektedir (hepsi teşhis edilmemiş olsa da).
Symphysis pubis disfonksiyonu emareleri nedir?
En yaygın semptomları, yürürken güçlük ve ağrıdır (sanki pelvisiniz parçalıyormuş benzer biçimde). Tipik olarak ağrı kasık bölgesine odaklanır, sadece bazı hanımlarda üst uyluklara ve perineye yayılır.
Yürürken ve ağırlık taşırken meydana getirilen aktiviteler, bilhassa merdiven çıkma, giyinme, otomobile girip çıkma ve hatta yatakta dönme benzer biçimde tek bacağınızı kaldırmayı içerenlerde ağrı daha da kötüleşebilir.
Symphysis pubis disfonksiyonuna ne sebep olur?
SPD’nin arkasındaki suçlu, bebeğinizin dünyaya girişini kolaylaştırabilmesi için bağlarınızı esnek hale getiren, uygun bir halde adlandırılan hormon gevşetici hormondur.
Kimi zaman relaxin işini fazlaca iyi yapar, bebek çıkmaya hazır olmadan pelvik kemiğinizin etrafındaki bağları gevşetir, bu da pelvik eklemde harekete ve ne yazık ki ağrıya neden olur.
Bu gevşemenin doğuma destek olması amaçlansa da kimi zaman bu hormonları hamileliğin erken döneminde üretmeye başlayabilirsiniz. SPD semptomlarını doğum zamanı gelmeden fazlaca ilkin yaşayabilirsiniz.
Bebeğin kilosu ve pozisyonunun da pelvik ağrıyı etkilediği düşünülmektedir. SPD’nin semptomları, hamilelik ilerledikçe kötüleşme eğilimindedir.
SPD’nin hamilelik haricinde ortaya çıkması fazlaca daha azca yaygındır, sadece öteki insanlarda da görülebilir. SPD’nin öteki sebepleri pelvik yaralanmalardan osteoartrit benzer biçimde durumlara kadar değişmiş olur. Bazı durumlarda malum bir neden yoktur.
Teşhis
Erken teşhis, SPD’yi yönetmede hakkaten destek olabilir. Hamileyseniz ve pelvik ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzla yada sıhhat uzmanınızla konuşun. Sizi eklemlerinizin ve pelvik kaslarınızın stabilitesini ve enerjisini değerlendirebilecek bir fizyoterapiste yönlendirebilecekler. Ek olarak hangi etkinlikleri yapabileceğinizi planlamanıza da destek olurlar.
SPD Nasıl tedavi edilir?
SPD’nin tedavisi şunları içerecektir:
Pelvisinizin ve sırtınızın stabilitesini iyileştirmek için karın, sırt, kalçalar ve pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için egzersizler yapmak.Sertliği yada dengesizliği düzeltmek için kalçalarınızın, sırtınızın yada pelvisinizin uygulamalı tedavisi.Günlük aktiviteleri Nasıl daha azca ağrılı hale getireceğiniz ve bebeğinizin doğumunu Nasıl kolaylaştıracağınız mevzusunda tavsiyeler. Akupunktur işe yaradığını gösteren çeşitli kanıtlar vardır. Doktorunuzun hamile ve doğum sonrası dönemde olan hanımlarla emek harcama mevzusunda eğitimli ve deneyimli olduğundan güvenilir olun.Osteopati ve kayropraktik tedavi destek olabilir, sadece gene de hamile ve doğum sonrası hanımefendileri tedavi etme mevzusunda deneyimli bir hekime gittiğinizden güvenilir olun.Pelvik destek kemeri yada dönem desteği süratli bir rahatlama sağlar.Symphysis pubis disfonksiyonu ek olarak doğumdan sonrasında da kötüleşebilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir, sadece bu da fazlaca ender bir durumdur.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir