Gebelikte Antidepresan Kullanımı Sorun Yaratır mı ?

Gebelikte Antidepresan Kullanımı Sorun Yaratır mı ?

Hamilelik bir karı için en müjdeleyici haberdir. Hamile bulunduğunu öğrendikten sonrasında hanımefendiler artık hayatta birçok şeye dikkat etmesi gerekir. Yemesi, içmesi, yapmış olduğu sporlar, egzersizler ve kullanılan ilaçlara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde bebeğin yaşamını tehlikeye atmış olmuş olursunuz.  Hamilelik döneminde hanımlarda en sık görülen sorunlardan birisi depresyon durumudur. Hamile hanımefendilerin % 14 ile  % 23 içinde depresyon görülür. Uzmanlar hamile hanımefendilerin ve doğum meydana getiren annelerin depresyon için taranmasını önerir. Depresyon anne talibi için ciddi bir sıhhat sorunudur.  Bununla beraber, hamilelik esnasında depresyonu tedavi etmek, bilhassa antidepresanlasın kullanımı ile ilgili bir ekip soruları gündeme getirmektedir. CDC’den gelen bir rapora bakılırsa, yalnız ABD’de, her yıl tahmini bir milyon hamile hanım antidepresan ilaç kullanıyor. Meydana getirilen araştırmaya bakılırsa üreme çağındaki 5,8 milyon hususi sigortalı kadının Gebelikte Antidepresan kullandığı tespit edilmiştir.
Gebelik
döneminde hormonların depresyon oluşumunu engellediği söylenir. Bu yargının
doğru olmadığı meydana getirilen son araştırmalarla ortaya çıktı. Hamilelik esnasında da
depresyona yakalanma riski bulunmaktadır. Tedavi edilmeyen depresyon yeme
bozukluğu ve alkol sigara bağımlılıklarına neden olmaktadır. Bu yüzden gebelik
döneminde depresyon durumu ne olursa olsun ciddiye alınması gerekir.
Hamilelikten sonrasında doğumu takip eden yıl içinde yaşanmış olan üzüntü, umutsuzluk, sinirlilik, konsantrasyon, uyku problemi, ağlama atakları depresyon oluşumunu tetikler. Geçmişte depresyon yaşamış olan hanımlarda depresyon oluşumu daha sık gözlenir. Doğumun ve bebek bakımının verdiği bitkinlik naturel olarak hanımefendilerin depresyon yaşamasına neden olur. Doğum sonrası hanımefendilerin uyku düzeni bozulur. Hanımefendiler düzgüsel zamana bakılırsa doğum zamanı daha oldukça ya da daha azca uyurlar. Bu zamanda hanımefendiler kendilerini bitkin ve düşük enerjili hissederler. Beslenme durumları, kiloları ve cinsel istekleri değişim gösterir. Anne doğum sonrası depresyondayken bebekleri uyusa bile uyuma problemi çeker.
GEBELİKTE DEPRESYONU NELER TETİKLER
Hamile kalmadan ilkin depresyonda olanlar ve tane öncesi sendromunu şiddetli yaşayan hanımefendiler hamilelik esnasında depresyona yakalanma riski daha yüksektir. Ek olarak genç yaşta hamile kalmak, çevreden destek alamamak, sorunlu evlilik yaşamak ve hamileliğe hazırlıksız yakalanmak şeklinde durumlar da hamilelik sürecinde depresyona yakalanma olasılığını arttırır.
TEDAVİDE ANTİDEPRESAN KULLANIMI
Gebelikte antidepresan kullanımı bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle birçok anne talibi bu duruma sıcak bakmıyor. Bazı ilaçlar gebelik sürecinde tabip kontrolünde kullanılmaktadır. Doktorunuza danışarak antidepresan kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Hekim bir ekip kontrol ve analizler yaparak bu duruma karar verir.
Hamilelik
başlı başına üstesinde gelinmesi zor bir süreçtir. Bu süreçte önceliğiniz sizin
sağlığınızdır. Hamilelik döneminde kaliteli zaman geçirmeye mutlu olmaya
çalışın. Kendinizi fena hissettiğinizde bunu çevrenizdeki insanlarla paylaşıp
onlardan yardım isteyin. Hamilelik sürecinde ne olursa olsun ustalaşmış bir destek
alın. Sorunları aşmak için tek başına savaşım etmeyin.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir