Gebelik Döneminde Ayak Şişmesi Sebepleri

Gebelik Döneminde Ayak Şişmesi Sebepleri

Birçok hanımda hamilelik esnasında ayak şişmesi görülür. Şişlik hamilelik esnasında yaygındır, zira vücut büyüyen fetüsü korumak ve desteklemek için extra sıvı meblağ.
Ayaklarda şişme çoğu zaman uterus ve fetüsün ağırlığı bacaklara ve ayaklara fazladan baskı uyguladığında hamilelikte olur. Bu tazyik dolaşımı azaltabilir ve şişmeye yol açan sıvı birikimini artırabilir.
Bu yazımızda, bayanların şişmeyi azaltmak için evde yapabileceği uygulamaları, nedenlerini, ciddi durumları gösterebilecek emareleri ve ne vakit doktora görüneceğinizi ele alacağız.
Hamileyken ayak şişmesi neden olur?
Ödem, hamileliğin neden olduğu iltihaplanmaya düzgüsel bir reaksiyondur. Hamileyken, kan hacminiz ve vücut sıvılarınız % 50 artar. Bu fazla sıvı, bebeğin gerekseme duyduğunda kullanılır. Sadece bir yerde saklanması gerekir. Ayaklarda toplanan bu sıvı şişmeye sebep olur.
Ayakların yanı sıra ayak bileklerinde, bacaklarda, ellerde ve yüzde şişme görülebilir.
Böbrekleriniz vücudunuzdaki sıvıyı düzenler. Bilhassa vücut ısınırsa yada susuz kalırsanız, böbrekleriniz vücudunuza gerektiğinde fazla sıvı depolamasını söyleyerek tepki verir.
Ağır bir uterusun aşırı zorlanması, alt ekstremitelerinizden kalbinize geri dolaşımı azaltması sonucu sıvıların birikmesine neden olabilir.
Hamilelik esnasında ayaklarınızdaki şişme Nasıl azaltılır?
Uzman tavsiyeniz için başvuracağınız en iyi şahıs sıhhat uzmanınızdır. Hamileliğiniz esnasında orta derecede şişmiş bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklar yaşıyorsanız, sağlayıcınızın önerebileceği bazı önleyici stratejiler ve ev ilaçları şunlardır:
Mümkünse uzun süre ayakta durmaktan kaçının.Bolca oranda sıvı tüketin.Sodyumu sınırlayın. Yüksek sodyumlu gıdaları alımınızı azaltın yada tamamen önleyin.Kafeini sınırlayın. Hamileyken birazcık kafein tüketmek uygun olsa da, kafein sıvı tutulmasına neden olma eğilimindedir. Uzmanlar, kafein alımınızı günde 200 miligramdan daha azca olarak sınırlandırmanızı önerir. Daha çok protein tüketin. Düşük proteinli bir rejim sıvı tutulmasını artırabilir.Gevşek, rahat giysiler giyinin. Sıkı ve kısıtlayıcı giysiler dolaşımı azaltabilir ve sıvı tutulmasını artırabilir.Ayaklarınızı soğuk suya batırın yada şişmiş bölgelere bir buz torbası koyun.Bacaklarınızı kaldırın. Otururken yada uzanırken bacaklarınızı bir yastık yada ayak dayamasıyla kaldırın.Destek çorapları giyinin. Kompresyon çorapları giymeyi düşünün. Üst kısmı sıkı elastik olan çoraplardan uzak durun.Yeni ayakkabı almak. Hamileliğiniz esnasında şişmiş ayaklarınıza destek olmak için daha geniş, daha destekleyici ayakkabı giymeyi düşünün.Etken olun. Düşük etkili aktivite sıvı tutulmasını azaltmaya destek olabilir. Hamileyken yeni bir egzersiz rutinine başlamadan ilkin doktorunuza danışın.Yan tarafa uzanın. Dinlenirken yada uyurken yanınızda yatın. Bu, kanı alt vücudunuzdan kalbinize geri götürmüş olan damardan baskıyı alacaktır.Bacaklarınızı ve ayaklarınızı koruyun. Cildinizi temiz ve nemli tutun. Kuru ve çatlamış cilt kolayca çizik yada kesik alabilir, enfeksiyon olasılığına neden olur.Ayak şişmesi çoğu zaman hamileliğin sonraki aşamalarının düzgüsel bir özelliğidir ve kaygı sebebi değildir. Vücut hamilelik esnasında fazla suyu depolar. Ek olarak, fetüsün basıncı bacaklarda dolaşımı azaltabilir, bu da ayaklarda şişmeye neden olur.
Hamilelik esnasında şişmiş ayaklar için ev ilaçları, otururken ayakları kaldırmayı ve gevşek, rahat ayakkabılar giymeyi gerektirir. Bolca oranda su içmek, tertipli hafifçe egzersiz yapmak ve uzun süre ayakta durmak da destek olabilir.
Hamile bayanlar ayaklarda, ellerde yada yüzlerde yada göz çevresinde şişlikte ani bir artış fark ederse, derhal bir doktora başvurmaları gerekir.
Hamilelik esnasında hafifçe aşama ayak şişmesi düzgüsel olmasına karşın, ağrılı ani şişlik, bilhassa de bir tek bir bacağındaysa, kan pıhtısının (derin ven trombozu) bir göstergesi olabilir. Şişmede ani bir artış, kan basıncınızın normalden daha yüksek olduğu anlamına da gelebilir. Her iki şart da derhal değerlendirme ve tedavi gerektirir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir