Gastrit Mide Yanması Ve Ekşimesi Neden Olur Tedavisi Nedir ? Hangi Yiyecekler İyi Gelir ?

Gastrit Mide Yanması Ve Ekşimesi Neden Olur Tedavisi Nedir ? Hangi Yiyecekler İyi Gelir ?

Gastrit Mide Yanması Ve Ekşimesi

Mide sorunları her beş insandan ikisinde olan oldukça acı verici ve gündelik hayatın yaşam kalitesini düşürücü bir rahatsızlıktır.

Mide ekşimesinin birinci nedeni yanlış beslenmedir. Fazlaca asitli gıdalar tüketildiğinde mide zarar görür. Mide özsuyu üretiminde dengesizlik meydana gelir ve mide yanması olarak açığa çıkar.

Mide rahatsızlıkları strese bağlı olarak de gelişebilir. Reflü, stres bağlamında meydana gelen mide rahatsızlıklarından biridir.

Safra kesesi taşının oluşturuğu ağrı, mide ağrısıyla karıştırılmaktadır. Lütfen bu ayrımı iyi analiz ediniz. Mide ağrısı kısa sürede geçer, safra kesesi taşı ağrısı uzun sürer ve tam tabiri gerekirse nefes kesen bir ağrıya sahiptir.

Mide ağrısını önlemek için tüketilmesi gereken besinler ve yemek saatleri vardır. Uyumadan hemen önce asla besin tüketilmemelidir. En erken iki saat önce yemek yenilmiş olmalıdır. Elma, mide ağrısını giderici meyvelerden biridir. Özellikle sabah kahvaltısında, portakal suyu gibi asit içerek meyvelerden yapılan içecekler veya asitli hazır şekerli içecekler tüketilmemelidir. Pastırma, sucuk gibi baharatlı et türlerinin de mideye zarar verdiği bilinmektedir.

Ayrıca sabah kahvaltı yapılmadan içilen sıgara, şekersiz sütsüz koyu kahve ve çay mide ağrılarını tetikleyici olduğu kadar kalp krizi riskini de yükselten etkenlerdendir. Sabah kahvaltısını mümkün olduğunda kepekli tahıllar ve süt ürünleriyle yapınız.

Şiddetli mide ağrılarında, mide de şişme de meydana geliyorsa doktor kontrolünden faydalanmanız gerekmektedir. Tüm mide ağrıları herzaman ciddi ağrılar olmayabilirler ancak unutmamalıdır ki, mide ağrıları kalp krizi öncü ağrılarıyla ve safra kesesi taşının yarattığı ağrıyla karıştırılmaktadır. Bu ayrımı yapamıyorsanız, ağrının mide ağrısıdır mutlaka düşüncesine kapılmayın, doktorunuza mutlaka gidin. Sağlıklı günler.

 

 

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir