Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

Zararlı besin maddeleri üzerine yapmış olduğumuz içeriklerimizde bugün Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları başlığı ile sizlerleyiz. Bu başlığımızda fındık ezmesinin içindeki katkı maddeleri, fındık ezmesi sağlıklı mıdır, fındık ezmesinin yapılışı gibi bir çok konuya değineceğiz.
İçindekiler :1 Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları2 Ağırlık Kontrolü3 Fındık Ezmesinde Yağ Oranı4 Besinlerle Paketlenmiş5 Antioksidanlar Bol6 Kolesterolü Kontrol Altında Tutun7 Tip 2 Diyabetin Önlenmesi ve Kontrolü8 Kalp Hastalığı9 Magnezyum10 Badem yağı11 Brezilya Fındığı Yağı12 Kaju Ezmesi13 Ceviz Ezmesi14 Küf Nasıl Önlenir
Fındık Ezmesinin Sağlığa Faydaları
Uyarı kelimesi Gıda alerjileri insanların %5 ila %10’unu etkiler. Yer fıstığı (fasulye ve bezelye gibi baklagiller) ve ceviz ve badem gibi ağaç yemişleri yaygın tetikleyicilerdir. Şiddetli bir alerjiniz varsa, fındıklara değen bir şey bile şişme, kusma ve ishale neden olabilir. Hatta boğazınızı alevlendirebilir ve nefes almayı veya konuşmayı zorlaştırabilir. Bu, anafilaktik şok adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Bu belirtileri görürseniz 911’i arayın.
Ağırlık Kontrolü
Fındıkların çok fazla yağı olduğu doğrudur, ancak bu onlardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Yüksek protein ve lif, tok ve enerjik hissetmenizi sağlar. Bu, daha az kalori almanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Ve fındık, dinlenirken bile vücudunuzun daha fazla enerji yakmasına yardımcı olabilir. Diyet yapıyorsanız, fındık yerseniz buna bağlı kalmanız daha olasıdır. Sadece aşırıya kaçmayın.
Fındık Ezmesinde Yağ Oranı
Kabuklu yemişlerdeki yağın çoğu doymamıştır, bu sizin için etteki doymuş yağdan veya birçok işlenmiş gıdadaki trans yağdan daha iyidir. Kan şekerinizi ve onu düzenleyen hormon olan insülini stabilize etmenize yardımcı olabilir.
Besinlerle Paketlenmiş
Sizin için iyi olan sadece yüksek protein, lif ve sağlıklı yağlar değildir. Kuruyemişlerde ayrıca E ve B6 Vitaminleri, folik asit, niasin, magnezyum, çinko, bakır ve potasyum gibi birçok başka besin bulunur. Sadece fındık ezmesi, fıstık veya başka markanızdaki malzemeleri izleyin. Bazıları, yarardan çok zarar verebilecek tuz, şeker, koruyucu maddeler ve sağlıksız yağlar ekledi.
Antioksidanlar Bol
Bunlar selenyum ve manganez gibi mineralleri, C ve E vitaminlerini, ayrıca flavonoidleri, fenolleri, polifenolleri ve diğer maddeleri içerir. Hücrelerinizi korumaya yardımcı olmak için bir ekip olarak çalışırlar. Ve fındık onlarla yüklenir. Bu, daha fazla fındık ve fıstık ezmesi yiyen insanların daha sağlıklı kalplere sahip olmasının bir nedeni olabilir. Hatta kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilirler.
Kolesterolü Kontrol Altında Tutun
Çok fazla kolesterol olması atardamarlarınızı sertleştirebilir ve felç ve kalp hastalığına yol açabilir. Badem, ceviz ve diğer ağaç kuruyemişleri çok yükseldiğinde onu düşürüyor gibi görünüyor. Vücudunuz kolesterolünüzün çoğunu yapar, ancak bir kısmını yediğiniz yiyeceklerden alırsınız. Neyse ki, fındıklarda çok az şey var veya hiç yok.
Tip 2 Diyabetin Önlenmesi ve Kontrolü
Bu kısmen, kilo alımının yanı sıra kanınızdaki hastalığa yol açabilecek yüksek şeker (glikoz) ve yağ (lipid) seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduklarındandır. Ayrıca kan damarlarınızın (endotel) astarını esnek ve sağlıklı tutabilir, bu da diyabetle bağlantılı kalp problemlerini önler.

Kalp Hastalığı
Kardiyovasküler hastalık olarak da adlandırılır, kan damarlarınız sertleştiğinde olur (doktorunuz buna ateroskleroz diyecektir). Bu, kalbinizi zayıflatabilir ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Ayrıca felç, kalp krizi veya düzensiz kalp atışlarına (aritmi adı verilen bir durum) neden olabilir. Daha fazla fındık veya onlardan yapılan tereyağı yiyenlerin bunu alma olasılığı daha düşüktür. Haftada iki kez daha yaklaşık 28 gram veya 2 yemek kaşığı yardımcı olmak için yeterli görünüyor.
Magnezyum
Bu mineral sinirleriniz, kaslarınız, kemikleriniz, kan şekeriniz, kan basıncınız ve hatta genetik materyaliniz veya DNA’nız için iyidir. Birçok Amerikalı gibiyseniz, yeterince alamayabilirsiniz. Kaju, badem ve yer fıstığı gibi kuruyemişler ve onlardan yapılan tereyağlarda bol miktarda bulunur.
Badem yağı
Fıstık versiyonundan sonra daha yaygın olan türlerden biridir ve biotin olarak da adlandırılan harika bir B7 vitamini kaynağıdır. Bu besin, vücudunuzun yediğiniz yağ, şeker ve proteini işlemesine yardımcı olmak için hayati önem taşır. Ayrıca kan şekerinizi sabit tutmanıza ve cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
Brezilya Fındığı Yağı
Bu fındık, tiroid bezinizin çalışmasını sağlayan, vücudunuzun genetik materyal (DNA) yapmasına yardımcı olan ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Ayrıca hücrelerinizi serbest radikal adı verilen zararlı parçacıklara karşı koruyor gibi görünüyor. Ve daha az selenyum alan kişilerin belirli kanser türlerine yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir.
Kaju Ezmesi
Bu teknik olarak bir ceviz değil, bir çeşit elmanın tohumu. Meyvenin kendisi, yetiştiği Brezilya’nın kıyı bölgelerinde oldukça değerli bir inceliktir. İster fındık ister tohum deyin, vücudunuzun dokuları ve kanı beslemesi ve enerji üretmesi için ihtiyaç duyduğu büyük bir bakır kaynağıdır. Ayrıca hücrelerinizi hasara karşı koruyan antioksidan özelliklere de sahip olabilir.
Ceviz Ezmesi
Ceviz, kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitlerinin hayvansal olmayan en iyi kaynaklarından biridir. Spesifik olarak, diğer omega-3 türleri için bir yapı taşı görevi gören alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen bir tür sağlarlar. Tereyağı mağazalarda bulmak her zaman kolay değildir, ancak evde bir mutfak robotunda bir parti hazırlayabilirsiniz.
Küf Nasıl Önlenir
Kuruyemişler bazen yaptıkları tereyağına geçebilecek küf alırlar. Bir küf, karaciğer kanserine neden olabilecek aflatoksin üretir. Ancak FDA’nın bunu çok daha az yaygın hale getiren kuralları ve testleri var. Ve bu, ABD dışındaki sıcak ve nemli iklimlerde gerçekten daha büyük bir problem. Fındıkları dondurucuda saklamak da bozulmayı durdurmaya yardımcı olabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir