Çocukları Yaşlarına Göre Eğitmenin Faydaları Nelerdir ?

Çocukları Yaşlarına Göre Eğitmenin Faydaları Nelerdir ?

Bu teknikler evlatları yaşlarına ve özelliklerine nazaran eğitmenize destek olacaktır. 2 yaşındaki evlatları eğitmek, 12 yaşındaki evlatları eğitmekle aynı şey değildir. Evlatları yaşlarına nazaran eğitme önemlidir. 
Çocuklar size itaatsizlik ettiğinde yada size karşı ulaştığında, cezalandırmanın son çareniz olması icap ettiğini ihmal etmeyin. Dahası, ufak bir çocukla uğraşırken, büyük bir çocuğun önünde olduğu benzer biçimde hareket etmek zorunda değiliz. Bu yazımızda evlatları yaşlarına nazaran eğitme için bazı teknikler bulacaksınız.
Evlatları yaşlarına nazaran eğitme: Bunu Nasıl ve ne süre yapmalısınız?
Anne babalar, evlatların kurallara uymasını ve sınırlara saygı göstermesini ister. Bunu elde etmek için, mümkün olduğunda uygun davranışlarını pekiştirmeniz gerekir.
Kimi zaman küçüklere, bazı davranışlarının kendileri için hoş olmayabilecek sonuçlar doğurduğunu öğretmeniz gerekir. Bu yüzden cezaları bir tek istisnai olarak kullanmanız gerekiyor. Dolayısıyla, tüm eylemleriniz rasyonel olmalı ve aşağıdaki kavramlar akılda tutulmalıdır:
Evlatları cezalandırdığınızda, neden yaptığınızı anlamaları gerekir. Bu şekilde, belirli davranışların belirli sonuçlara yol açabileceğini öğrenecekler.Öz saygılarına zarar vermeyin. Disiplin, çocuklarınızı fena hissettirmek zorunda değildir. Yalnız belirli negatif eylemlerin sonuçlarıyla yüzleşmekle ilgili olmalı.Ceza bir tür antak kalma olarak görülmelidir. Böylece, bir şeye gerekseme duyduklarında ne yapacaklarını ve negatif neticelerle yüzleşmek istemiyorlarsa ne yapmayacaklarını bilirler.Evlatları yaşlarına nazaran eğitme teknikleri
Evlatların eğitiminin temel anahtarı yazışma ve pozitif disiplindir . Bununla beraber, davranışlarına bağlı olarak, kimi zaman iyi ve fena davranış arasındaki farkı görebilmeleri için onları disiplin altına almak gerekir. Bu yüzden evlatları eğitirken yaşlarını dikkate almak önemlidir.
2 ila 5 yaş arası çocuklar
Bu süre zarfında, yanlış davranışlarından derhal sonrasında onları düzeltmek ve hatta cezalandırmak önemlidir. Böylece cezayı eylemleriyle ilişkilendirecekler.
DüzeltmeBu teknik 3 yaşın üstündeki çocuklar içindir, zira bu süre zarfında eylemlerinizi pekiştirmeye dayandırabilirsiniz. Bu, öteki teknikleri kullanarak değiştiremeyeceğiniz davranışları değiştirebilmek için oldukça etkili olabilir.
Ses tonunu kullanma
Kuvvetli bir ses kullanmak, evlatları eğitmek için kullanılan tekniklerden biridir. Minik çocuklar, onlarla konuşurken ses tonumuza oldukça duyarlıdır. Bundan dolayı, yanlış bir şey yaptıklarında, onlara tatlı-sert birşekilde hitap etmelisiniz ve kuvvetli bir sesle konuşmalısınız. Netice olarak, yaptıklarının yanlış bulunduğunu anlayacaklar. Doğal ki, bu tekniği aşırı kullanmamalı ve devamlı ciddi olmalısınız.
Sevdiklerinden uzaklaştırmaBu yaş civarında, en sevdikleri oyuncağı fena davranışları için ceza olarak kullanabilirsiniz.
Zamanı kullanmakBu yöntem, itaatsizlik yada saldırgan davranış durumlarında etkili bir tekniktir. Bunu yapmak için çocuklarınızı yaramazlık yaptıkları yerden uzaklaştırmanız gerekir. Sonrasında, olduğu yerden uzakta sakinleşmek için birazcık süre verin.
Bunu yaparken onların yaşını hesaba katmanız önemlidir. Kısa süreli olmasına dikkat edin.
5 ila 12 yaş arası çocuklar
Bu zamanda çocuklar yapmış olduğu eylemlerin farkındadır. Bundan dolayı, sınırlar belirlemek ve aşağıdaki benzer biçimde belirli ayrıcalıkları kaldırarak düzeltebilirsiniz:
En sevdikleri çizgi filmleri kısıtlamakTabletlerini daha kısa kullandırmakBulunduğu ortamdan kısa süreliğine uzaklaştırmak12 yaş üstü çocuklar
Erişkinlik döneminde, fena davranıştan sonrasında bazı ayrıcalıkları kaldırabilirsiniz. Her şeyi yaşlarına nazaran yapmanız icap ettiğini ihmal etmeyin. İşte bunlardan kaldırabileceğiniz bazı ayrıcalıklar:
Cep telefonlarını kullandırmamak.Hafta sonları dostlarıyla dışarı çıkmasını kısıtlamak.Toplumsal medyada geçirdikleri zamanı sınırlamak.Yukarıda saydığımız tutumlar evlatları yaşlarına nazaran eğitme mevzusunda size destek olacaktır. Onları disipline ederken, sonuçların tutarlı, dengeli ve istisnai olması icap ettiğini daima aklınızda bulundurun. Dolayısıyla, çocuklarınızın davranışlarıyla ilgili mesele yaşıyorsanız, bu teknikleri uygulamaya çalışın, size destek olabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir