Ev Yapımı İlikli Kemik Suyu Tarifi

Ev Yapımı İlikli Kemik Suyu Tarifi

Yeniden merhaba. Günler, mevsimler birbirini kovalıyor. Sıcak yaz günlerini çoktan geride bıraktık. Hatta sonbaharın ilk ayı sonlanmış oldu. Serin havalar kendini iyiden iyiye hissettirmeye de başladı.
Aslına bakarsak içinde yaşadığımız şu günlerde salgın koşulları hepimizi negatif etkiliyor. Okullar tam kapasite açılamadı, açılsa okula yollasak bu sefer hepimizde çocuğumuzu Nasıl koruyacağız endişesi hakim.
Normal olarak bugünler de geçecek yeni dünya düzeninde sıhhatli bir halde hayatlarımıza devam edeceğiz.
Dün gece telefonda galerimi karıştırırken yukarıdaki resme rastladım. Bir iki ay kadar ilkin yapmış olup resmini de bir arkadaşıma atmak için çekmişim: İlikli kemik suyu. Bu aralar büyük marketlerin raflarında görmeye başladığımız ilikli kemik suyu pek oldukça yönden yararlı bir gıda. İçeriğindeki kolajen, kemik kırılmalarında yada kıkırdak hastalıklarında iyileşme destekleyici faydaya haiz. Ek olarak çocuk ve gençlerin kas ve kemik gelişimlerini pozitif yönde etkiliyor. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı de malum bir gerçek. Bilhassa kitlesel bağışıklığa gereksinim duyduğumuz bu günlerde ilikli kemik suyunu pek oldukça yemekte kullanabilir ve ailemizin sağlığını bu şekilde koruyabiliriz. Ben ara sıra büyük bir tencere hazırlayarak çorbalarda ve yemeklerde kullanmak suretiyle donduruyorum. Bu haliyle o denli leziz oluyor ki tek başına sıcak sıcak içilebilecek kadar da güzel.
İlikli kemik suyunu en başta çorbalarda, sonrasında tüm sulu yemeklerde, pilavlarda kullanabiliriz.
Ben yapımı esnasında sebzelerle lezzetlendirdiğim için et suyu kokusunu sevmeyen oğlum bile kemik suyuyla yaptığım mercimek çorbasını sevmiş olarak yiyor. Doğal ki her yemeğe koyup evlatları bıktırmamakta yarar var.
O vakit buyurun tarife.
İlikli Kemik Suyuİlikli Kemik Suyu Malzemeleri
5-6 parça ilikli dana kemiği
2 tane büyük soğan
3 diş sarımsak
1 tane limon
1 tane iri havuç
1 – 2 parça kereviz sapı (var ise)
İri taneli tuz
5-6 tane tane karabiber
Kokusu birazcık ağır olabileceğinden içine bir tane defne yaprağı atabilirsiniz fakat ben tercih etmiyorum
İlikli Kemik Suyunun YapıIışı
Ilkin dana kemiğini nereden bulacağız? Eğer devamlı alışveriş ettiğiniz bir kasabınız var ise ondan rica edebilirsiniz. Pek oldukça kasap parasız verir. Bazı marketlerde ve sakatatçılarda da satılmakta. Kemikler dört beş parmak eninde kesilmiş olmalı ki içindeki ilik açığa çıkabilsin.
Bu tarifi boş bir gününüzde yapmanızı tavsiye ediyorum şu sebeple oldukça uzun sürecek.
Kemikleri güzelce yıkadıktan sonrasında büyükçe bir tencereye alıp üstüne çıkacak kadar soğuk su doldurdum minimum bir saat bu suda beklettim ve suyu döktüm. Bu işlem şunun için lüzumlu, kemiklerin içinde ince kemik kıymıkları olabilir hem bunlar tencerenin altına çöker, hem de var ise kanı suda kalır temiz bir kemik elde ederiz. Ondan sonra yeniden temiz ve soğuk su soldurarak tencereyi ocağa aldım. Bu aşamada hiçbir şey eklemeden pişirmeye başladım. Kaynamaya başlayınca altını kısarak üstünde biriken köpükleri bir kevgir yardımıyla alarak attım. Köpüklenme bittiği vakit tencereyi minik bir ocağa alarak altını kıstım. Bundan sonrasında fokur fokur kaynamasına gerek yok şu sebeple. Bu şekilde toplamda minimum altı saat pişecek.
Bu sırada içine atacağım sebzeleri soydum. Limonu kabuklarıyla halka halka kestim sadece öteki sebzeleri doğramadım eriyip suya karışmasını istemiyorum şu sebeple. Ara sıra denetim ederek kemiklerimi kaynattım. Bu esnada tencerenin kapağı tam kapalı olmamalı ve asla fokur fokur kaynamamalı. Dördüncü saatin sonunda sebzeleri ve tuzuyla tane karabiberi ilave ettim ve iki saat daha pişirdim. Toplamda altı saatlik bir pişme süresi var. Bu süre sonunda ilikler iyice yumuşamış ve kemikten ayrılmış oluyor. Yararlı gıdaları de suya geçiyor normal olarak.
Pişirme süresi sonunda ocağı kapattım ve bir süre ılınması için bekledim. Sonrasında oldukça ince delikli bir süzgeçten süzdüm. Kemik suyumun saydam ve berrak olması için bu mühim. Oldukça ince süzgeç yoksa düzgüsel süzgecin üzerine temiz bir mutfak bezi yada tülbent koyularak bu işlem yapılabilir.
Ben hemen sonra elde ettiğim kemik suyunu minik karton bardaklara doldurarak donduruyorum ve ihtiyacım olduğunda kullanıyorum. Eğer dondurmak istemiyorsanız sterilize edilmiş konserve kavanozlarına doldurup sıcak sıcak kapattıktan sonrasında ters çevirerek bu şekilde soğutabilirsiniz. Böylece vakumlanan kemik suyunu aylarca bozulmadan oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. . Ben ilk yaptığım anda bir kase sıcak sıcak içiyorum normal olarak. Evimizdeki kuru ekmeklerin üstüne dökerek de yenebilir. Mükemmel bir lezzeti oluyor.
Şifa olsun.
Şef Ayşegül Aşar’ın öteki yazılarına ulaşmak için tıklayın!

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir