Düztabanlık Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Düztabanlık Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir ayağın, topuktan (kalkaneum) ayak toplarına (metatarsal) uzanan iç kısım süresince ayağın ortasını yerden yükselten naturel bir kavisi vardır. Bu kemer küçüldüğünde ve ayağın tüm tabanı zeminde olduğunda, o süre düztabanlık olarak adlandırılır.
Bebeklerde ve yürümeye başlamış olan çocuklarda düz ayaklar normaldir bu sebeple ayaklarındaki kemerler hemen hemen gelişmemiştir. Ayak kemeri bir çok kişi için çocukluk süresince gelişir, sadece bazılarının ayaklarında asla kemer oluşmaz. Düz taban yetişkinlikte de gelişebilir, sadece bu “esnek düz ayaklar” olarak adlandırılan patoloji ile aynı değildir. Kemerler yaş, vücuttaki aşınma, yıpranma yada bir yaralanma sebebiyle değişebilir.
Düztabanlık yaygın bir durumdur ve çoğu zaman ağrısızdır. Bazı durumlarda, düztabanlar vücudun hizalamasını etkileyerek diz ve ayak bileği rahatsızlığına neden olabilir.
Düztabanlık düzgüsel bir durum mu?
5 yaşın altındaki evlatların çoğunun kemeri hafifçe düzleşmiştir, sadece 9 yada 10 yaşlarına geldiklerinde ayakların şekli birazcık değişmiştir ve ayak tabanında bir kemer oluşur.
Evlatların minik bir azınlığının düz bir ayağı vardır. Bu çocuklar, herhangi bir düzeyde herhangi bir spor faaliyetine katılabilir ve oynayabilir. Semptomları yoksa düztabanı olan bir çocuğa tedavi önermek için kesinlikle hiçbir neden yoktur. Ayaklarında ağrı gelişen yada ayakkabıları hızla yıpranan çocuklar potansiyel olarak tedaviye sevk edilebilir.
Düztabanlık sebepleri nedir?
Düz ayakların sebepleri çeşitlidir. Bazıları durumu ebeveynlerinden izole bir özellik olarak miras alır, bu bilhassa hipermobilitesi olan yada “çift eklemli” çocuklar için geçerlidir. Ötekiler, başka bir genetik durumun parçası olarak düztabanlık geliştirir. Gene de ötekiler durumu zaman içinde geliştirir.
Aşağıdaki bazı faktörler zaman içinde düztabanlılık geliştirme riskini artırabilir:
ObeziteDiyabetRomatizmal eklem iltihabıAyak yada ayak bileği yaralanmalarıYaşlanmaSpina bifida, serebral palsi yada kas distrofisi şeklinde sinirleri ve kasları etkileyen bozuklukları olan bazı evlatların düz ayakları olabilir. Hastalıkların çoğu zaman evvelinde iyi teşhis edildiğini ve bir tek ayak düz olduğundan alınmadığını ihmal etmeyin.
Emareleri nedir?
Çoğu zaman hiçbir mesele görünmez. Ayakları aşırı eğimli olan çocuklar, ayakkabı içindeki ağırlık dağılımı sebebiyle ayakkabıları daha acele giyebilirler. Ayağın iç tarafındaki yada ayağın arkasındaki ağrı, sorunlu bir düztabanın göstergesi olabilir.
Bununla beraber, bazı çocuklar şunları yaşayabilir:
Bilhassa topuk yada kemer bölgesinde ayak ağrısıAktivite ile artan ayak ağrısıAyak bileği şişmesiSıkı topuk kordonlarıÇocuğunuzun ayak ağrısı var ise, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.
Düztabanlık Nasıl teşhis edilir?
Tabip, hastayı fiziki olarak muayene ederek, ayak parmakları üstünde seyrederek düz ayağın yada aşırı pronasyonun esnek olup olmadığını belirleyebilir. Eğer şüpheleniliyorsa, bir tarsal koalisyonu (ayağın arkasındaki kemiklerin anormal şekilde kaynaşması) aramak için röntgen çekilir hatta muhtemelen bir MRI taraması yapılabilir.
Nasıl tedavi edilir?
Vakaların çoğunda tedavi gerekmez. Hastalar ve anne babalar çoğu zaman güvence ararlar. Bir çocuğun “düzgüsel” düztabanını tedavi etmenin daha sonraki yaşamdaki sorunları önleyeceği teorisini destekleyen hiçbir kanıt yoktur. Çocuklar ayakkabısını acele giyiyorlarsa ve ayak sert değilse, çocuk onları giymekten memnunsa tabanlık denenebilir. Serebral palsi / spina bifida şeklinde hastalıkları olan hastalar ayaklarını desteklemek için hususi olarak yapılmış tellere yada ayakkabılara gereksinim duyabilirler sadece bu hastalıkları olan çocuklarda ayağın arkasını düzeltmek için ameliyat gerekebilir. 
Ne süre ameliyat gerekir?
İlk basamak tedavi olarak ameliyat rutin olarak savunulmamaktadır. Ameliyat yapılırsa, çoğu zaman buluğluk çağlarında yapılır, sadece ameliyatın zamanlamasında eğitimin dikkate alınması gerekir.
Çocuk ağrı çekiyorsa ve bir “tarsal koalisyon” yada sert düztabanlık var ise, o süre kaynaşmış kemikleri ayırmak yada ayağın arkasını düzeltmek için ameliyat gerekebilir.
Belirgin derecede ağrılı ve sert olmayan düztabanlık, arkın tekrardan oluşturulması için potansiyel olarak ameliyat yapılabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir