Dut Pekmezi Nedir? Dut Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Dut Pekmezi Nedir? Dut Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Dut Pekmezi Nedir? Dut Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Pekmez tüketmenin sağlık ve beslenme açısından önemini bilmeyen eminim yoktur. Özellikle üzüm pekmezi, dut pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi ülkemizde en sık tüketilen pekmez türleri arasında yer alır.

Biz bu yazımızda sizlere dut pekmezinin faydalarını ve evde dut pekmezi nasıl yapılır kısaca anlatmak istiyorum. Yazımızı beğenerek, paylaşarak ve yorum yaparak bize destek verirseniz mutlu oluruz.

Dut Pekmezinin Besin Değeri: Dut pekmezi; günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamasının yanı sıra kansızlık için ideal bir demir deposudur. Kalori bakımından yüksek olsa da besin değeri olarak oldukça faydalıdır.

Dut pekmezi karbonhidratlardan dolayı yoğun enerji içeriğine sahip olan bir pekmez türüdür. Mineral bakımında oldukça zengin olan bu pekmezin, hem çocuklarda hem emzirenler annelerde, hem de gebelerde sağlık ve beslenme açısından çok etkilidir.

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır? Dut pekmezini evde yapmak için, 1 ölçü taze dut ile 1 ölçü su kullanacaksınız. Dutun suyunun rahatça süzülmesi için bir düzenek hazırlayın. Temiz bir torbayı bir kasnağa geçirin. Bunu iki tane sopayla destekleyerek, sepet gibi bir yüksekliğin üzerine koyun. Bu şekilde dut daha rahatça süzülecektir.

Dutları ve suyu bir tencerenin içine alarak, kaynatmaya başlayın. Kaynama dutun çiğ tadı gidinceye kadar, rengi iyice kızarıncaya kadar devam etmelidir. Bu yaklaşık 45 dakika sürer. Dutların içindeki şekeri suya vermesi ve iyice tatsız hale gelmesi gerekiyor. Fakat dutlar suyun içinde dağılmamalı. Bu yüzden ağır ateşte pişirilmeli ve çok karıştırılmamalıdır.

Dut kaynama işlemi bitince, süzgeçten suyu süzülür. Suyu iyice süzülünce, bunu bir tencerenin içine alın. Yeniden ocağın üzerine aldığınız suyu kaynatmaya koyun. Kaynadıkça üzerinde oluşan köpükleri mutlaka almalısınız. Bu şekilde 10 dakika kadar kaynayan suyu daha sonra yayvan ve geniş kaplara paylaştırın. Eğer kapları daha önceden hafif ıslatarak külle ovarsanız, dut pekmezinin ekşimesine engel olursunuz. Bu kapları güneş alan bir yere koyun. Güneşin fazla olması pekmezi daha hızlı olgunlaştıracak, ekşimesine engel olacaktır. Bekledikçe suyu azalan şırayı daha büyük kapların içine alın. En son olarak tek kabın içinde pekmezi toplayın. Güneşin altında 2-3 gün kadar daha bekleterek, dut pekmezini hazır hale getirin.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Oldukça önemli besin değerlerine sahip olan dut pekmezinin sağlık açısından birçok faydası mevcuttur. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Kansızlığa iyi gelir. Demir bakımından zengin olması sebebiyle anemiye karşı fayda sağlar. Mide Hastalıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle ülsere karşı fayda sağlar.

– Kansere karşı koruma sağlar. Kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Tümörlü hücrelerin büyümesini ve yayılmasını durdurur.

– Gribe karşı korur. İçeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı, grip yada herhangi bir enfeksiyon hastalığına karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Erken yaşlanmayı önler. Yaşlanma, serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Oksidasif stres sebebiyle serbest radikaller üretilir. Dut pekmezi içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri nötralize ederek erken yaşlanmayı engeller.

– Adet ağrılarını hafifletir. İyi bir demir kaynağıdır. Demir kaynağı olması sebebiyle adet dönemindeki kadınlar için oldukça etkilidir. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde kanın pıhtılaşmasını önler, adet ağrılarına iyi gelir. Uterus kaslarının sağlığını korur.

– Kan dolaşımını arttırır. Kan pıhtılaşmasını önler. Aynı zamanda kanı temizler. Hafızayı güçlendirir. Beyin sağlığını korur.

– Kabızlığa iyi gelir. Lif açısından zengin olması sebebiyle bağırsakları yumuşatarak kabızlığa yarar sağlar ve sindirim sistemini rahatlatır.

– Kalp sağlığını korur. Kötü kolesterolü düşürerek kan akışındaki tıkanmayı önler. Bunun sonucunda kalp krizi ve felç geçirme riski azalır.

– Gözün görme sistemine yarar sağlar. Gözü, görme kaybı ve retina bozukluklarına sebep olan serbest radikallere karşı korur.

 

Bu yazı dut pekmezinin faydaları nelerdir fiyatı yapılışı tarifi zararları kalorisi saça cilde faydası yararları ve zararları karaciğere kalorisi neye iyi gelir ne işe yarar ne kadar fiyatları kalori kilosu tebliği demir oranı maskesi aft ekşi nerenin meşhur ne zaman yenir neden ekşir köpürür nereden alınır ne kadar tüketilmeli nasıl yapılır evde tarifi anlatımlı resimli videolu anlaşılır tüketilir tüketilmeli yenir yenmeli saklanır yapılıyor hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir