Domateslerin Genetiği Değiştirilerek Parkinson İlacı Ürettirildi

intermittent fasting
intermittent fasting

Domateslerin Genetiği Değiştirilerek Parkinson İlacı Ürettirildi. İngiltere John Innes Middle’dan bilim adamları, domatesleri genetik olarak modifiye ederek, Parkinson ilacı L-DOPA’yı ürettirecek hale getirdi. Araştırmacılar bu inovasyon yardımıyla, ilaçlara ulaşımın zor olduğu yerlerde kolay ve ucuza ilaç aslı üretebileceğini düşünüyor.
Bitkileri genetik olarak tekrardan programlayarak ilaç molekülleri ürettirmek aslına bakarsak yeni bir düşünce değil. Daha ilkin de Avustralya yerli tütün bitkisinin genetiği değiştirilerek grip aşısından, insan antienflamatuvar proteinlerine kadar birçok molekül üretilmişti.
Yeni araştırmada domateslerin ufak ilaç fabrikalarına dönüştürmek ve yüksek verimle dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilebilmek için bazı yöntemler geliştirildi. John Innes ekibinin yeni inovasyonu ise, domateslerin üstünde kolayca oynayarak, Parkinson tedavisi için dirimsel ehemmiyet taşıyan  L-DOPA ilacının üretilmesine dayanıyor. “Buradaki düşünce domatesleri fazlaca daha ufak düzeneklerde üretmeye dayanıyor. GDOlu domatesleri seralar benzer biçimde kontrollü ortamlarda yetiştirerek, böceklere polen kaçışını engelleyebilirsiniz. Böylece daha düşük maliyete üretim yapabilirsiniz.
Domatesler kolayca çözünür olduğundan, mahalli endüstriyle L-DOPA ekstraksiyonu yapabilirsiniz. Böylece düşük teknolojiyle mahalli olarak dağıtılabilecek saf ürünler imal edebilirsiniz,” diyor araştırmanın yazarı Cathie Martin. Araştırmada kanıt olarak 1 kilogram domatesten 150 mg L-DOPA üretildi.
Eşi olmayan üretim metodu yardımıyla, naturel olarak üretilen molekül, bileşik L-DOPA’ sebebiyle bazı Parkinson hastalarında görülen yan tesirleri de azaltabilir. Gene da araştırmanın hemen hemen fazlaca başlarında bulunduğunu söylemekte yarar var. Araştırmacılar bu genetiği değiştirilmiş mahsülleri fazlaca daha çok faydasının olabileceğini düşünüyor.
You May Also Like:  Venüs Sinekkapanının Manyetik Alan Ürettiği Ortaya çıkarıldı

“İlaveten, raf ömründe uzama ve inceleyebileceğimiz amino asit seviyelerinin yükselmesi vb. sürpriz faydalar da gördük. Bu domatesin bileşik biyolojide kuvvetli bir seçenek olabileceğini de gösteriyor,” diyor Breitel.
Gerçek Bilim: Domateslerin Genetiği Değiştirilerek Parkinson İlacı Ürettirildi
Daha Fazla Haber
Geliştirilen kablosuz çip, Alzheimer ve Parkinson hastalığı için çözüm olabilir mi?
 Araştırmacılar, kablosuz olarak çalışan ve sinirsel sinyalleri okumak ve beyni hem ışık hem de elektrik akımıyla uyarmak için cerrahi olarak yerleştirilebilen bir çip geliştirdiler. Teknoloji, farelerde başarıyla gösterilmiştir ve bir araştırma aracı olarak kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır.
Çalışmayla ilgili bir yazının yazarı North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Destek Doçenti Yaoyao Jia, “Gayemiz, beynin değişik bölgelerinin davranışlarını daha iyi anlamamıza destek olmak için kullanılabilecek bir araştırma aracı yaratmaktı.” dedi ve “Bu vasıta, ondan sonra alzheimer yada parkinson hastalığı benzer biçimde nörolojik bozuklukların ele alınmasında, ilerlemenin yolunu açabilecek temel soruları yanıtlamamıza destek olacak.”

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir