Doğum Sonrası Kanama Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Doğum Sonrası Kanama Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Doğumdan sonrasında, hanımefendilerin makul oranda kanama yaşamasını bekliyoruz. Aslına bakarsak, bayanlar tipik olarak düzgüsel bir doğumun arkasından yarım litreye kadar ve sezaryen sonrası bir litreye kadar kan kaybeder. Bununla beraber, yeni annelerin ortalama yüzde 3 ila 5’i aşırı kan kaybı yaşar. Bu yüzde, genel doğumlarla ilgili olduğundan nispeten minik olsa da, doğum sonrası kanama doğum esnasında ortaya çıkabilecek yaygın bir komplikasyon olmaya devam etmektedir. Doğum sonrası kanama bir çok doğumdan derhal sonrasında ortaya çıkar, sadece ondan sonra da ortaya çıkabilir.
Doğum sonrası kanama sebebi nedir?
Doğum sonrası kanama çoğu zaman doğumdan sonrasında olması gerektiği şeklinde rahim kasılmaları neden olur ve bu da plasentayı besleyen büyük kan damarlarında kanamaya neden olur.
Bununla birlikte rahim, serviks, vajina ve perine yaralanmasından yada plasenta previa , plasenta dekolmanı, plasenta akreta yada alıkonan plasenta şeklinde plasenta ile ilgili bir sorundan da kaynaklanabilir.
Bir çok hanımda doğum sonu kanama için malum bir risk faktörü yoktur. Her insanın başına gelebilir ve tahmin edilemez. Sadece, şunlara sahipseniz daha ihtimaller içindedir:
Rahim kaslarınız zayıfsa,Uzun devam eden bir doğum geçirmişseniz,Bir büyük bebek doğurmuşsanız,Birden fazla bebek taşıyorsanız yada oldukça fazla amniyotik sıvınız var ise,Bir kanama bozukluğunuz varsaDaha ilkin doğum sonu kanama geçirdiyseniz,Bir sezaryen doğum yapmışsanız.Doğum sonrası kanama ortalama olarak her 25 doğumdan 1’inde olur.
Doğum sonu kanamanın emareleri nedir?
Aşağıdakiler doğum sonu kanamanın en sık görülen semptomlarıdır. Bununla beraber, her hanım semptomları değişik şekilde yaşayabilir. Emareler şunlardır:
Kontrolsüz kanamaKan basıncında azalmaArtan kalp atış hızıKırmızı kan hücresi sayısında azalma (hematokrit)Kanama hematomdan kaynaklanıyorsa vajinal ve perineal bölgedeki dokularda şişlik ve ağrı Doğum sonu kanamanın semptomları öteki durumlara yada tıbbi problemlere benzeyebilir. Teşhis için daima doktorunuza danışın.
Doğum sonrası kanama Nasıl teşhis edilir?
Tam bir tıbbi geçmişe ve fizik muayeneye ek olarak, teşhis çoğu zaman semptomlara dayanır ve laboratuvar testleri çoğu zaman tanıya destek sağlar. Doğum sonrası kanamayı teşhis etmek için kullanılan testler şunlardır:
Kan kaybının tahmini (bu pedlerin sayısı sayılarak yada kanı emmek için kullanılan paket ve süngerlerin tartılmasıyla yapılabilir; 1 mililitre kan ortalama bir gram ağırlığındadır)Nabız hızı ve tansiyon ölçümüHematokrit (kırmızı kan hücresi sayısı)Kandaki pıhtılaşma faktörleriDoğum sonrası kanama Nasıl tedavi edilir?
Doğum sonrası kanama tıbbi bir acil durumdur. Tedavi etmek için sağlıkçılar muhtemelen mesanenize bir kateter yerleştirecektir. Kanamanın nedenini bulmak için sizi muayene edecekler ve emarelerini denetlemek için kan basıncınızı ve nabzınızı yakından izleyeceklerdir.
Doğum sonrası kanama tedavileri içinde, plasentanın doğumuna destek olmak için rahime masaj yapmayı, size ilaç vermeyi yada size kan transfüzyonu yapma olabilir. Kanama hala denetim altına alınamıyorsa, plasentayı yada herhangi bir dokuyu çıkarmak için ameliyata gitmeniz gerekebilir. Kanamaya yol açan yaralanmanın onarılması yada kanamayı durdurmak için başka bir işlem yapılması gerekebilir. Kimi zaman kanamayı durdurmanın ve hayatınızı kurtarmanın tek yolu rahmi çıkarmaktır.
Doğum sonrası kanama çoğu zaman doğumdan ilkin tahmin edilemez. Bununla beraber, doğru tedavi şekilleri ve önleyici tedbirler uygulandığında, doğum sonu kanamaya bağlı komplikasyonlar çoğu zaman önlenebilir yada azaltılabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir