Çocuklarda Zatürre Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda Zatürre Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda zatürre, virüs, mantar, bakteri ve parazitlerin neden olabileceği bir akciğer enfeksiyonudur. Zatürre, viral yada bakteriyel hastalık ilkin ortaya çıkmış olduğu için gelişen ikincil bir hastalıktır. Çocuklarda Zatürre vakalarının bir çok çoğu zaman bir virüsün vücuda girmesinden doğar, ek olarak zatürree soğuk algınlığı sonrasında da ortaya çıkabilir.  Emareleri soğuk algınlığı yada boğaz ağrısından 2 yada 3 gün sonrasında adım atar.
Kuluçka süresi olarak adlandırılan zatürreye maruz kalma ile hasta hissetme arasındaki süre, enfeksiyona yol açan virüs yada bakteri türüne bağlı olarak değişmiş olur. Mesela, bir çocuk respiratuar sinsityal virüsün (RSV) neden olduğu bir soğuk algınlığından zatürre geliştirirse, semptomların ortaya çıkması 4 ila 6 gün sürer. Grip virüsü için semptomlar 18 ila 72 saat sonrasında adım atar.
Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu zatürre, uygun antibiyotiklerle 1 ila 2 hafta içinde bitebilir. Genel olarak, antibiyotiklere başladıktan ortalama yedi gün sonrasında semptomlar düzelir. Viral enfeksiyonları tedavi etmek için ilaç olmadığından, viral zatürre emareleri daha uzun sürebilir.
Çocuğunuzda zatürrenin herhangi bir emare ve semptomu var ise derhal doktorunuzu arayın. Bilhassa aşağıdaki durumlarda dikkatli olunması gerekir:
Nefes almakta güçlük çekiyor yada anormal derecede süratli nefes alıyorsaTırnak ve dudakta mavimsi yada gri bir renk görülürse6 aylıktan ufak bebeklerde 39ºC üstünde ateş varsaÇocuklarda zatürre sebepleri nedir?
Çocuklarda zatürre vakalarının bir çok, grip ve adenovirüs, soğuk algınlığı, rinovirüs, solunum sinsitiyal virüsü ve parainfluenza virüsü benzer biçimde öteki solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüslerden doğar.
Çocuklarda zatürreye sebep olan virüsler ve bakteriler bulaşıcı özelliği taşır. Hapşırma, öksürme, paylaşılan bardak yada mutfak eşyaları, kullanılmış mendiller ve hatta kapı kolları ve musluklar benzer biçimde kontamine yüzeylerle temas kanalıyla yayılır. Bununla beraber, zatürre olan birinden enfekte olan bir kişinin kendisinde kesinlikle zatürre olması gerekmez.
Kimler zatürre riski taşır?
Tüm insanoğlu zatürre rahatsızlığına yakalanabilir, sadece bazı çocuklar ötekilerden daha yüksek risk altındadır. Zatürree olma olasılığı daha yüksek olan çocuklar şunlardır:
Kalp yada akciğer hastalıkları benzer biçimde kronik hastalıkları olan çocuklarAstımlı çocuklarErken doğan bebeklerBağışıklık sistemi zayıflamış çocuklarÇocuklarda zatürre emareleri nedir?
Emareler çocuğun yaşına ve zatürreye bağlı olarak değişmiş olur, sadece yaygın olanlar şunlardır:
ÖksürükAteş Süratli nefes alma (bazı durumlarda tek emare budur)Homurdanma yada hırıltılı seslerle nefes almakKaburga kaslarının içeri çekilmesine yol açan yorucu solunum (göğüs kafesinin altındaki yada kaburgalar arasındaki kaslar her nefeste içe doğru emilir)Göğüs ağrısıKarın ağrısıKusmaAzalan aktiviteDaha büyük çocuklarda iştah kaybı yada bebeklerde yetersiz beslenme, dehidrasyona neden olabilirİlerlemiş durumlarda dudakların ve tırnakların mavimsi yada gri rengi olmasıKarına yakın akciğerlerin alt kısmında, zatürre olan bir kişide ateş ve karın ağrısı yada kusma olabilir, sadece solunum problemleri oldukca azca yada asla olmayabilir.
Bakteriyel zatürresi olan çocuklar çoğu zaman acele hastalanırlar ve oldukca acele yüksek ateş ve süratli nefes görülür.
Viral zatürre olan çocuklar, daha yavaş ortaya çıkan ve daha azca şiddetli semptomlara haiz olabilir. Viral zatürrede hırıltı daha yaygındır.
Çocuklarda zatürre teşhisi Nasıl yapılır?
Çocuğunuzun doktoru, zatürreyi teşhis etmek için göğüs röntgeni isteyebilir. Bazı zatürre türlerinin sebebi, hasta bir çocuğun öksürükten ürettiği mukustan alınan bakterilerin kültürlenmesiyle belirlenebilir. Bu, doktorların hangi tür tedavilerin en iyi sonucu vereceğini belirlemesine destek sunar. Bazı viral zatürreler, burun salgıları kontrol edilerek teşhis edilebilir.
Çocuklarda zatürre Nasıl tedavi edilir?
Bir çok durumda, bakteriyel zatürresi olan ufaklıklara oral antibiyotik verilir, dinlenmek ve iyileşmek için evde kalabilirler. Kullanılan antibiyotik türü, zatürree türüne bağlıdır. Bazı durumlarda, hane halkının öteki üyeleri hastalığı önlemek için ilaçla tedavi edilebilir.
Grip virüsüne bağlı zatürre, semptomların ilk 2 yada 3 günü içinde antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir. Zatürreye yol açan öteki virüsler için ilaç yoktur. Bu durumlarda, vücut kendi kendine enfeksiyonun üstesinden gelene kadar çocuğunuzu su içmesi, ateşi denetlemek ve hırıltılı solunum yada oksijen ihtiyacını tedavi etmek benzer biçimde destekleyici önlemler kullanılır.
Doktorunuz antibiyotik verdiyse, ilacı belirtildiği kadar programa bakılırsa verin. Bu, çocuğunuzun daha süratli iyileşmesine destek olacak ve enfeksiyonun öteki hane halkı üyelerine yayılma olasılığını azaltacaktır. Hırıltılı solunum için, hekim bir nebülizör yada inhaler kullanmanızı tavsiye edebilir.
Çocuğunuzun öksürüğünü tedavi etmek için reçetesiz ilaç kullanmadan ilkin doktorunuza danışın bu sebeple öksürük baskılayıcılar akciğerlerin mukusu temizlemesini durdurur, bu da zatürrede destek olmayabilir. Çocuğunuzun ateşini her sabah ve her akşam minimum bir kez ölçün. Çocuğunuzun dudaklarını ve tırnaklarını denetim ederek, ciğerlerinin yeterince oksijen almadığını gösteren mavimsi yada gri değil, pembe olduğundan güvenli olun.
Aşağıdaki durumlarda çocuklarda zatürre tedavisi için hastaneye kaldırılabilir:
Ek oksijene gereksinimleri varsaKan dolaşımına yayılmış olabilecek akciğer enfeksiyonları varsaBağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıkları varsaAğızdan ilaç alamayıp kusuyorlarsa

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir