Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Orta kulak enfeksiyonu, kulak zarının arkasındaki sıvıdaki bir enfeksiyondur. Enfeksiyona bir bakteri yada virüs neden olabilir. Minik çocuklarda orta kulak enfeksiyonu oldukca yaygındır. Evlatların %80’inden fazlası üç yaşlarındayken bu rahatsızlığı geçirir. Orta kulak enfeksiyonlarının tıbbi adı orta kulak iltihabıdır.
Orta kulak enfeksiyonu emareleri
Orta kulak enfeksiyonu olan bir çok çocuk, kulak ağrısından, kulakta dolgunluk yada tazyik hissinden yakınma eder. Kendilerini dengesiz hissedebilirler ve işitme güçlüğü çekebilirler. Semptomlar ek olarak ateş , burun akıntısı, sinirlilik yada iştahsızlık olabilir.
Bebekler oldukca ağlayabilir ve bilhassa geceleri uzanırken etkilenen kulağı çekebilirler. Bazı evlatların kulaklarında şiddetli ağrı olabilir.
Kimi zaman kulak zarı yırtılabilir. Buna delikli kulak zarı denir. Çocuğunuzun kulağından koyu ve kimi zaman kanlı bir akıntı olabilir. Bu, kulakta oluşan basıncı enfeksiyondan kurtarmaya destek verir ve ağrıyı hafifletir. Patlamış kulak zarı çoğu zaman naturel olarak iyileşir. Kimi zaman kulak enfeksiyonları emarelere neden olmaz.
Çocuğunuzun orta kulak enfeksiyonu için doktora görünmesi gerekiyor mu?
Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzu doktorunuza götürmelisiniz:
kulak ağrısından yakınma ediyorsa,kulağından akıntısı var ise,evladınız genel olarak hasta, ateşi var yada kusuyorsa,çocuğunuzun işitmede mesele yaşadığını düşünüyorsanız,kulak enfeksiyonu kapmaya devam ediyorsa,çocuğunuzun kulağının arkasında şişmesi var ise yada kulağı öne doğru çıkıyorsa.Orta kulak enfeksiyonu testleri
Çocuk doktoru, otoskop isminde olan bir alet kullanarak çocuğunuzun kulağının içine dikkatlice bakacaktır.
Çocuk doktoru ek olarak timpanometri de yapabilir. Bu kontrol çocuğunuzun kulak zarının ne kadar hareket edebileceğini ölçer ve GP’nin kulağın düzgüsel olup olmadığını anlamasına destek olabilir. Çoğu zaman birkaç dakika devam eden ağrısız bir testtir.
Çocuğunuzda birkaç kulak enfeksiyonu var ise yada doktorunuz kronik bir enfeksiyon olabileceğini düşünüyorsa, bir işitme testi isteyebilir. Çocuğunuza her yaşta bir işitme testi yaptırabilir.
Orta kulak enfeksiyonu tedavisi
Orta kulak enfeksiyonu emareleri çoğu zaman 24-48 saat içinde kendiliğinden düzelir, bu yüzden antibiyotiklere çoğunlukla gereksinim duyulmaz. Ağrısına destek olmak için çocuğunuza tavsiye edilen dozlarda parasetamol verebilirsiniz. Çocuğunuzun şiddetli ağrısı var ise doktorunuz anestezik kulak damlası önerebilir. Evladınız 48 saat sonrasında hala ağrı çekiyorsa ve rahatsızsa, bilhassa rahatsızsa yada 12 aylıktan küçükse, doktorunuz çoğu zaman penisilin olmak suretiyle kısa süreli antibiyotik reçete edebilir. Bir çok çocuk birkaç günlük antibiyotik tedavisinden sonrasında iyileşir, sadece çocuğunuzun daha iyi görünse bile tüm tedaviyi bitirdiğinden güvenli olun. Oldukça erken durdurmak enfeksiyonun geri gelmesine neden olabilir. Çoğu zaman doktorunuz evladınız tedaviyi bitirdiğinde enfeksiyonun ortadan kalktığından güvenli olmak için çocuğunuzu yeniden görmek isteyecektir. Dekonjestanlar, antihistaminikler ve kortikosteroidler orta kulak enfeksiyonlarının tedavisi için işe yaramaz.
Çocuğunuzun kulağına pamuklu çubuk sokmak yada akıntıyı pamuklu çubukla temizlemek kulağa zarar verebilir. Tavsiye edilmez.
Tekrarlayan kulak enfeksiyonları yada yapışkan kulağı olan bazı evlatların uzun soluklu antibiyotiklere ihtiyacı olabilir.
Yapışkan kulak çoğu zaman üç ay içinde düzelir. Doktorunuzun, iyileşip iyileşmediğini denetlemek için bu süre zarfında çocuğunuzu izlemesi gerekecektir.
Orta kulak enfeksiyonunun önlenmesi
Tekrarlayan kulak enfeksiyonları geçiren birçok çocuk, enfeksiyonu önlemek için kulak zarlarına grometler yerleştirir. Salmastralar, sıvının kulak zarının arkasında birikmesini önleyen ve işitmeyi korumaya destek olan hususi havalandırma tüpleridir. Çocuğunuzun gromete ihtiyacı var ise, bir kulak, burun ve boğaz uzmanına görünmesi gerekir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir