Çocuklarda Kronik Kabızlık Nedir?

Çocuklarda Kronik Kabızlık Nedir?

Birçok çocuk, çocuklukları süresince ara sıra kabızlık geçirebilir. Çocuklarda kronik kabızlık, birazcık farklıdır, sadece tedavisi fazlaca daha zor bir durumdur. Kronik kabızlık uzun soluklu rahatsızlığa ve bağırsak kontrolünün yitirilmesine neden olabileceğinden hem anne babalar hem de çocuklar için fazlaca sıkıntılı olabilir.
Bağırsaklar Nasıl çalışır?
Çocuklarda kronik kabızlığın Nasıl geliştiğini idrak etmek için gastrointestinal sistemin Nasıl çalıştığını bilmek yararlıdır. 
Bir şahıs yiyecek yemeye başladığında, mideye hazırlanmak için kolon sinyallerini gönderir. Buna gastrokolik refleks denir. Sinyallerin tam olarak etkin hale gelmesi ortalama 30 dakika ila bir saat sürer. Yiyecek mideden çıktıkça bağırsaklarda sindirilir ve sonunda rektumda dışkı olarak toplanır. Rektum beyne wc zamanının geldiğini bildirir. Kulağa rahat gelebilir, sadece kaslar, sistemin devam etmesi için doğru “talimatları” koordine etmeli ve almalıdır. Bu kaslar 3 ya da 4 yaşına kadar beraber çalışmaya başlamaz.
Kronik kabızlığın emareleri nedir?
Tertipli kabızlığın emareleri şunlardır:
Haftada 3’ten azca bağırsak hareketine haiz olmakSert dışkılarEksik dışkı çıkarmaDışkı geçememesiRektumunuzda bağırsak hareketlerini engellemiş olan bir tıkanıklık varmış benzer biçimde hissetmekDışkıyı rektumunuzdan tamamen boşaltamayacakmışsınız benzer biçimde hissetmekEllerinizi karnınıza bastırmak için kullanmak ve rektumunuzdan dışkıyı çıkarmak için parmağınızı kullanmak benzer biçimde rektumunuzu boşaltmak için desteğe gerekseme duymakÇocuklarda kronik kabızlık, birkaç hafta yada ay süresince devam etmiş olduğu örülebilir. Kronik kabızlığı olan çocuklar bağırsak hareketi esnasında ağrıdan ve bağırsaklarının tıkalı bulunduğunu yada bağırsaklarını tamamen boşaltamadıklarını hissetmekten yakınma ederler. 
Çocuklarda kronik kabızlığa ne sebep olur?
Çocuklarda kronik kabızlığa birçok unsur neden olabilir, sadece ortak bir tetikleyici, çocuğun bağırsak hareketlerini tutmaya karar vermesidir. Bir çocuk vücudundan dışkı çıkarmayı fark etmezse, atıkları sertleşir, rektum dışkı ve gerilmelerle dolar. Bunun iki sonucu vardır. Sert dışkının geçmesi ağrılıdır ve çocuk wcye gitmeye daha isteksiz hale gelir. Zaman içinde, rektum gerildikçe çocuk gitme dürtüsünü hissetmez. Dışkı, çocuk artık tutamayana kadar birikebilir ve bu da sızıntı yada kaçırmaların meydana geldiği taşma inkontinansına neden olabilir.  
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yada otizm benzer biçimde gelişimsel gecikmeler benzer biçimde davranış sorunları olan çocuklar kronik kabızlık geliştirme riski altında olabilir. Kronik kabızlık, sıvı yada lif bakımından düşük bir beslenme sonucunda daha da kötüleştirilebilir.
Kronik kabızlığın teşhisi
Kronik kabızlık için doğru tedaviyi almak için, doktorunuz ilkin kabızlığın nedenini belirleyecektir. Çocuğun sindirim sisteminin Nasıl çalıştığını seyretmek ve wc davranışlarını değerlendirmek için hareketlilik emekleri yapabilir. Kabızlığın altta yatan tıbbi yada anatomik bir sebebi yoksa, bağırsak yönetimi servislerine sevk edebilir. 
Çocuklarda kronik kabızlık Nasıl tedavi edilir?
Çocuğunuzun doktoru, kabızlığının tedavisine destek olması için çocuğunuza lavman yada müshil vermenizi tavsiye edebilir. Bir çok müshil, çocuğunuzun bağırsak hareketleri düzgüsel olana kadar ağızdan alınan reçetesiz satılan ilaçlardır. Çocuğunuzun doktoru, evladınız daha iyi yiyecek yeme ve bağırsak alışkanlıklarına haiz olduktan sonrasında müshilin kesilmesini önerebilir. Bir tabip tarafınca söylenmediği sürece çocuğa müshil vermemelisiniz. Evladınız, kabızlığa neden olabilecek reçetesiz satılan yada reçeteli bir ilaç yada takviye alıyorsa, çocuğunuzun doktoru ilacı durdurmanızı, dozu değiştirmenizi yada değişik bir ilaca geçmenizi tavsiye edebilir. Herhangi bir ilacı bırakmadan ilkin çocuğunuzun doktoruyla konuşun.
Çocuğumun kabızlığını Nasıl önleyebilirim?
Çocuğunuzda kabızlığı önlemeye destek olabilirsiniz.
Çocuğunuzun yemeklerine yeterince lifli besinler ekleyinÇocuğunuzun bolca su ve öteki sıvıları içmesini sağlayınBağırsak hareketine haiz olmayı çocuğunuzun rutininin bir parçası haline getirinÇocuğunuzun yediklerini ve içtiklerini değiştirerek kabızlığı önlemeye Nasıl destek olabilirsiniz.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir