Çocuklarda Gelişme Ağrılarına Bitkisel Çözümler

Çocuklarda Gelişme Ağrılarına Bitkisel Çözümler

Gelişme ağrıları, çoğu zaman bir çocuğun bacaklarında yada daha azca yaygın olarak kollarda görülen ağrılı yada zonklayıcı bir ağrıdır. Çocuklarda en sık görülen ağrı türüdür.
Gelişme ağrıları çoğu zaman 2 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda görülür, çoğu zaman 3 ila 5 yaş içinde adım atar. Dışlama tanısıdırlar, şu demek oluyor ki öteki rahatsızlıklar bilindikten sonrasında teşhis edilirler.
Gelişme ağrıları çoğu zaman öğleden sonrasında yada akşamın erken saatlerinde adım atar ve sabaha kadar devam eder. Ağrı, çocuğunuzu uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Her gün meydana gelebilirler, sadece çoğu zaman ara sıra olurlar.
Çocuklarda gelişme ağrıları sebepleri
Gelişme ağrılarının sebebi bilinmemektedir ve kemik büyümesi aslına bakarsak ağrılı değildir. Gelişme ağrıların en ihtimaller içinde sebebi, gün içinde aşırı kullanımdan meydana gelen kas ağrısıdır. Bu aşırı kullanım, etrafta koşmak ve oyun oynamak şeklinde kasları zorlayabilen düzgüsel çocukluk aktivitelerinden kaynaklanabilir.
2017 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa düşük ağrı eşikleri olan evlatların artan ağrıları olma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Gelişme ağrıları Nasıl hissedilir?
Gelişme ağrıları, çoğu zaman vücudun her iki tarafında, bilhassa bacaklarda, ağrılı, zonklayan bir ağrıdır. Ağrı gelir ve gider, çoğu zaman öğleden sonrasında yada akşam adım atar ve sabaha kadar devam eder. Bazı evlatların gelişme ağrılarına ek olarak baş ağrısı yada karın ağrısı da vardır.
Bacaklar, baldırlar, diz arkası ve uyluk önü, gelişme ağrılarının en sık görülen alanlarıdır. Dizlerdeki gelişme ağrıları çoğu zaman diz arkasında olacaktır. Ağrı nadiren eklemin kendisinde olur ve eklem düzgüsel görünür. Eklem ağrıyorsa yada kızarırsa, şişmişse yada sıcaksa, bu juvenil idiyopatik artritin bir emaresi olabilir.
Çocuğunuzun kolunda gelişme ağrılar var ise, büyük olasılıkla her iki kolunda da olacaktır. Kol ağrısına ek olarak çoğu zaman bacak ağrısı yaşarlar.
Sırt ağrısı hem yetişkinler hem de çocuklar için yaygın bir hastalık olsa da, gelişme ağrıları ile ilgili mevcut literatür sırt ağrısını içermez. Bundan dolayı çocuklarda sırt ağrısı başka bir probleminin işareti olabilir.
Fena duruş yada kas gerginliği olabilir, sadece bilhassa ağrı birkaç günden uzun sürerse yada giderek kötüleşirse, daha ciddi bir altta yatan bozukluğun işareti olabilir. Durum bu şekilde olursa derhal doktorunuza başvurun.
Gelişme ağrıları Nasıl tedavi edilir?
Gelişme ağrıları için hususi bir tedavi yoktur. Çocuğunuzun bacaklarına masaj yapmak ve germek, ağrısını hafifletmenin en iyi yollarından biridir.
İbuprofen şeklinde ateş ve ağrı giderici ilaçlar da destek olabilir. Ender fakat ciddi bir durum olan Reye sendromuna yol açabileceğinden, bilhassa akut viral bir hastalığı var ise ufaklıklara aspirin vermemeye dikkat edin.
Evladınız sık sık artan ağrılarla uyanırsa, ona naproksen şeklinde daha uzun soluklu bir ağrı kesici verebilirsiniz.
Yeni yürümeye başlamış olan çocuklarda gelişme ağrısı
Gelişme ağrıları 2 yaşlarında başlayabilir. Çoğu zaman 3 ila 5 yaşları içinde başlarlar. Yeni yürümeye başlamış olan çocuklarda gelişme ağrıları, daha büyük çocuklarda olduğu şeklinde aynı ağrı ve zonklama şeklinde hissedilir. Evladınız ağrı sebebiyle gece yarısı uyanabilir. Bacaklarını tuttuklarını yada ovuşturduklarını fark edebilirsiniz yada normalden daha huysuz görünebilirler. Çocuğunuzun bacağına hafifçe masaj yapmak, ağrısını hafifletmeye destek olabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir