Çocuklarda Gelişim Bozuklukları Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Çocuklarda Gelişim Bozuklukları Neden Olur ?Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Gelişememe, bir bebek yada çocukta yavaş fizyolojik gelişimdir. Bir bebek yada çocuğun kafi beslenmemesinden doğar. Sadece çocuklarda gelişim bozuklukları başka nedenlerle de olabilir. Bu yazımızda gelişim bozuklukları hakkında bilgileri paylaşacağız.
Çocuklarda gelişim bozuklukları sebepleri
Çocuklarda gelişim bozuklukları birçok ihtimaller içinde sebebi vardır. Bazı durumlarda birden fazla şey buna neden olabilir.
Bir bebek yada çocuk yeterince gıda ve kalori almıyorsa gelişim problemleri olabilir. 
Kafi anne sütü, mama verilmemişseEmzirme sorunları varsaUygun yaşta katı besin verilmemişseYeterince yiyecek yemeye istekli değilseŞiddetli gastroözofageal reflü şeklinde yiyecekleri yeniden yeniden kusarsaYutma güçlüğü çekiyorsaBeslenme problemlerine yol açan gelişimsel gecikmelere haizdir. Bir bebek yada çocuk yeteri kadar yiyecek alabilir, sadece kafi gıda ve kalori alamaz. Bu, bir çocuğun aşağıdaki şeklinde bir problemi var ise bu durum ortaya çıkabilir:
Kistik fibrozisÇölyak hastalığıŞiddetli besin alerjileri yada intoleransıDevam eden (kronik) bir sıhhat problemi olan bir bebek yada çocuk da normalden daha çok kalori ve besine gereksinim duyabilir. Bu durum, doğuştan kalp hastalığı yada genetik bir sendromda söz mevzusu olabilir. Bazı durumlarda, bir aile, bir bebeğin neye ihtiyacı olduğu mevzusunda yeterince destek yada bilgiye haiz olmayabilir. 
Çocuklarda gelişim bozuklukları emareleri nedir?
Emareler her bebekte yada çocukta birazcık değişik olabilir. Çoğu zaman aşağıdaki emareler görülür:
Yaşa nazaran kafi kilo almamaYaşa nazaran düşük boy seviyesiSinirlilikYorgunlukNormalden daha çok uyku haliGülümseme şeklinde yaşa uygun toplumsal tepkinin olmamasıKonuşma problemleriGecikmiş fizyolojik hareket değişimleri (motor gelişim)Büyük çocuklarda öğrenme ve davranış sorunlarıGelişememe emareleri, öteki sıhhat koşulları şeklinde olabilir. Çocuğunuzun teşhis için sıhhat uzmanını görmesini sağlayın.
Nasıl teşhis edilir?
Gelişememe çoğu zaman bir çocuk doktoru tarafınca teşhis edilir. Bebekler, rutin kontroller esnasında bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı tarafınca tartılır ve ölçülür. Doktorunuz çocuğunuza fizyolojik bir muayene yapmış olacaktır. Muayenede bebeğin büyümesini, gelişimini denetim eder.
Çocuklarda gelişim bozuklukları Nasıl tedavi edilir?
Tedavi çocuğunuzun semptomlarına, yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Ek olarak durumun ne kadar şiddetli olduğuna ve nedenine de bağlı olacaktır.
Çocuğunuzun birden fazla tabip tarafınca görülmesi gerekebilir, mesela:
Çocuk doktoruBeslenme uzmanıFizyoterapistGenetik uzmanıBu uzmanlar nedenini bulmak için aileyle beraber çalışacak ve çocuğun daha çok beslenmesine destek olacaktır. Bir çocuğun beslenme gereksinimleri mevzusunda erken yardım alarak mesele önlenebilir.
Aşağıdaki durumları yeniden gözden geçirmenizde yarar vardır. Bu durumlarda kesinlikle çocuğunuzun doktorundan yada beslenme uzmanından destek almalısınız.
Gelişememe, bir bebek yada çocukta yavaş fizyolojik gelişimdir. Bir bebek yada çocuğun kafi beslenmemesinden doğar.Bir çocukta, boy kısalığı, davranış sorunları ve gelişimsel gecikmeler şeklinde problemler var ise risk altındadır.Çocuklarda gelişim bozukluklarının birçok ihtimaller içinde sebebi vardır. Bir bebek yada çocuk kafi gıda ve kalori almıyor olabilir. Ya da bir bebek yada çocuk yeterince yiyecek alabilir, sadece kafi gıda ve kalori alamaz.Devam eden (kronik) bir sıhhat problemi olan bir bebek yada çocuk da normalden daha çok kalori ve besine gereksinim duyabilir.Bazı durumlarda, bir aile bebeğin neye ihtiyacı bulunduğunu anlamayabilir. Ciddi durumlarda, bebekten yiyecek bilerek saklanırsa, dikkatsizlik yada istismar edilirse gelişim sorununa yol açabilir. Bir çocuğun beslenme gereksinimleri mevzusunda erken yardım arayarak önlenebilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir