Çocuklarda Aft Yaraları

Çocuklarda Aft Yaraları

Çocuklarda aft yaraları tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Tehlikeli olmamalarına karşın ağrı ve hastalık yaratabilirler. Çoğu zaman dudakların içinde, ağzın çatısının arka kısmında (yumuşak damak), yanaklarda yada dilde bulunurlar. Çocuklarda aft yaraları görülmesi ilk başta kaygı verici olabilir. Sadece Ulusal Biyoteknoloji Informasyon Merkezi’nde gösterilen bir makalede anlatıldığı şeklinde, bu yaralar hafiftir ve kısa sürede kendiliğinden kaybolur.
Bu yazıda sizler için farmakolojik ve organik tedavi yöntemlerini paylaşıyoruz.
Çocuklarda aft yaralarına ne sebep olur?
Uzmanlar kati sebebi bilmiyorlar. Sadece aft yaralarının gelişmesinde birçok faktörün rol oynadığı düşünülmektedir. Bunlar:
Zayıflamış bağışıklık sistemiKahve, çikolata, peynir, fındık ve turunçgiller şeklinde yiyeceklere karşı alerjilerStresVirüsler ve bakterilerAğız yaralanmasıZayıf beslenmeBazı ilaçlarOrtodontik diş tellerinden meydana gelen tahrişAft yaraları çoğu zaman 10 ile 19 yaşları arasındaki çocuklarda ve gençlerde görülür. Etkilenen her 10 çocuktan ortalama 3’ünde aft yaraları ilk salgından sonrasında senelerce geri gelir. Bir çocuktan diğerine yayılamazlar. Geri gelmeye devam eden aft yaraları çölyak hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığı yada HIV enfeksiyonu ile bağlantılı olabilir.
Çocuklarda aft yaraları emareleri nedir?
Her çocuk semptomları birazcık değişik hissedebilir. Aftöz stomatitin en yaygın emareleri aşağıdakiler gibidir:
Ağızda, çoğu zaman dudakların içinde, yanaklarda yada dilde ağrılı yaralarKırmızı kenarlıklı beyaz yada gri yaralarYaralar sebebiyle yiyecek yeme yada konuşma güçlüğüAteş yoktur (bir çok durumda)Çocuklarda aft yaraları çoğu zaman 7 ila 14 gün içinde iyileşir. Geri dönme eğilimindedirler.
Çocuklarda aft yaraları Nasıl teşhis edilir?
Çocuğunuzun doktoru fiziki muayene ile teşhis koyabilir. Sadece başka sebepleri olup olmadığını incelemek için aşağıdaki testler istenebilir.
Kan testleriYaraların kültürleriBoğaz biyopsisi (yaradan ufak bir doku parçası alarak ve hücreleri mikroskop altında denetim ederek)Çocuklarda aft yaraları Nasıl tedavi edilir?
Tedavi, çocuğunuzun semptomlarına, yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Ek olarak durumun ne kadar şiddetli olduğuna da bağlı olacaktır. Tedavinin amacı semptomları hafifletmeye destek olmaktır. Tedavi şunları içerebilir: 
Daha çok sıvı içmekHerhangi bir ateş yada ağrı için asetaminofen almakUygun ağız hijyeni elde etmekYaraların ağrısını hafifletmek için cilde ilaç kullanmakAğrıya destek olması için ağız gargaralarının kullanılmasıÇocuğunuz baharatlı, tuzlu yada asitli yiyecekler yememekle kendini daha iyi hissedebilir. Bu yiyecekler ağzı daha çok tahriş edebilir.
Naturel tedavi yada ev ilaçları
Çocuklarda aft yaralarını iyileştirmek için bazı organik yada ev ilaçları destek maddeler olarak kullanılabilir. İlk seçenek olmasalar da, iltihaplanmanın üstesinden gelmede ve mevcut enfeksiyonlarla savaşmada etkili olabilirler. İdeal olarak, elbet antiseptik ve antiinflamatuvar özelliklere haiz olmaları gerekir.
En oldukça uygulanan seçeneklerden biri, karbonatlı soda yada tuzlu ılık suyla gargara yapmaktır. Bu organik ev ilacı, bir iyileşme görene kadar günde 2 ila 3 kez yapılır. Karışım, yarım bardak ılık su içine bir miktar karbonat yada tuz ile yapılmalıdır. Yutulmamalıdır.Çoğu zaman bu amaç için kullanılan ilave bir bileşen aloe veradır. Yaprağın içinde bulunan jel, bu yaralanmanın hafifletilmesini destekleyen antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere haizdir. Yalnız ufak bir miktar alıp yaranın üstüne sürün.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir