Cipralex Kullanıcı Yorumları

Cipralex Kullanıcı Yorumları

Cipralex film tablet 10 miligramlık essitalopram içeren,  depresyon ve panik atak tedavisinde kullanılan bir tür antidepresandır. Yetişkin kişilerde görülen depresyon belirtilerini hafifletmek için kullanılır. Depresif ruh hali, obsesif kompulsif, agorafobi, majör depresif ruh hali gibi ağır depresyon durumlarında kullanılan Cipralex film tablet, anksiyete bozukluklarında ve panik bozukluklarında da kullanılmaktadır. İlaç beyinden gelen ve mutluluk veren serotonin hormonunu düzenleyerek etkileşime geçirir. Serotonin hormonu az salgılanan durumlarda depresyon ve obsesif bozukluklar daha sık görülmektedir. Parkinson tedavisi ile birlikte kullanılan ilaçlarla aynı anda kullanılmaması gerekir. Pimozid kullananların ve essitalopram alerjisi olanların cipralex tablet kullanması önerilmez.
 

Cipralex  film tabletin yan etkileri arasında çok nadir olarak görülen durumlar mevcuttur. Bin kişide bir görülen anormal kanamalar ( mide ve bağırsak kanamaları dahil ), on bin kişide bir görülen dil dudak ve yüzde şişme gibi ender şikayetler mevcuttur. Bu şikayetlerden herhangi birinin görülmesi durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna gidilerek yardım alınmalıdır. Bunların dışında görülebilecek yan etkiler arasında yüksek ateş, ajitasyon, kaslarda ani kasılma, sersemlik, titreme gibi durumlardır. Serotonin sendromu adı verilen olayın belirtileri olabilecek bu durumlar doktora bildirilmesi gereken şikayetlerdir. Yan etkiler ilaca uyum sağlama sürecinde ortaya çıkabilir ve en fazla 2 hafta içerisinde yok olacaklardır.

 
İdrar yaparken zorlanma, deride ve göz beyazında  sararma ve sara nöbeti gibi krizler görülürse en kısa zamanda doktor ile iletişime geçilmelidir. Hepatit belirtisi olabilecek bu durumlar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Nadiren görülen bu belirtilerin yanı sıra farklı yan etkiler de mevcuttur. 10 kişide 1 görülebilen bu etkiler şöyle sıralanabilir; bulantı, iştahta azalma yada artma gibi belirtiler, burunda tıkanıklık veya akma, endişe, huzursuzluk, anormal rüyalar, kusma deride karıncalanma, esneme, titreme, ağız kuruluğu, uyku hali, fazla terleme, kas ve kemiklerde ağrı, yorgunluk, ateş, cinsel bozukluklar, kurdeşen, döküntü, kaşıntı, kilo artışı, bayılma, uyku bozukluğu, tat almada bozukluklar, kulak çınlaması, göz bozukluğu, göz bebeklerinde büyüme, saç dökülmesi, vajinal kanama, kol ve bacaklarda şişlik, burun kanaması, kilo kaybı, halüsinasyon, saldırganlık, depersonalizasyon, kalp atışında yavaşlama, baş dönmesi gibi çeşitli yan etkileri vardır.

Cipralex kullanıcı yorumlarını sitemizden okuyabilir, Cipralex yorumları, Cipralex şikayetleri hakkında görüş ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz.
Benzer Kullanıcı Yorumları:cipralex kullanıcı yorumları (95), https://kullaniciyorumlari org/cipralex-kullanici-yorumlari html (6)

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir