Boğaz Gıcıklanması Neden Olur?

Boğaz Gıcıklanması Neden Olur?

Boğaz Gıcıklanması Neden Olur?

Boğazın gıcıklığı dediğimiz ve sürekli olarak boğaz çevresinde bir kaşıntı ve yanma hissi uyandırarak öksürüğe neden olan rahatsızlık genelde kış aylarında görülen bir problemdir.

Çoğu zaman boğazda oluşan gıcığa ek olarak kuru bir öksürükte bu rahatsızlığa eşilik edebilir. Özellikle kış aylarında görülmesine rağmen, her mevsimde rastlanabilir.

Boğazın gıcık olması çoğu kişide gelip geçici bir durumken, bazı hastalarda bu rahatsızlık sürekli bir hal almıştır. Gelip geçici boğaz gıcığı yaşayanlar genellikle geniz akıntısı problemi yaşayanlardır. Sürekli boğaz gıcıklığı ile uğraşanlar ise boğaz ve burun bölgesinde oluşan poliplerin ya da tiroit hastalığının etkisi sonucunda boğaz gıcıklığı yaşarlar.

Eğer ki sürekli bir şekilde boğaz gıcığı ile baş ediyorsanız mutlaka ama mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Burada yazılan ve çizilen şeyler hastalığınızın ilerlemesine neden olabilir. İlk defa boğaz gıcığı ve öksürük ile karşılaşanlar ise site içerisinde arama yaparak daha geniş bir kapsamda geniz akıntısı nedir öğrenebilir veya geniz akıntısına iyi gelen bitkisel çözümleri uygulayabilirler.

Ben bu konu içerisinde boğaz gıcığına iyi gelen şeyleri ve bitkisel çözümleri sizlere kısa kısa sunmaya çalışacağım.

Boğaz Gıcığı Nasıl Geçer: Boğazında gıcık problemi olan arkadaşlara vereceğimiz tavsiyelere uyarak boğaz gıcıklığına çözüm bulabilirler.

– Sigara içmemeye çalışın, eğer pasif içiciyseniz sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

– Kirli ve puslu havalarda sokağa çıkmamaya çalışın.

– İçeriğinde kafein bulunan içecekleri tüketmeyin.

– Siyah çay yerine bitkisel çayları tüketmeye çalışın.

– İçeceklerinizin çok soğuk veya sıcak olmamasına dikkat edin.

– Yeme içme alışkanlıklarınıza dikkat edin. Gün içerisinde yeteri miktarda su tüketin.

Boğaz Gıcığına Ne iyi Gelir: Eğer bu önlemlere rağmen hala boğaz gıcığı yaşıyorsanız sizlere önereceğimiz bitkisel çözüm yolları ve tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

– Kebabiye, Sater, Hünnap yaprağı, Tarçın, Bal, Zeytin yağı boğaz gıcığına iyi gelen yiyecekler arasında sayılabilir.

– Yine bitkisel çay olarak Ada çayı ve ıhlamur çayı içmek boğazda oluşan gıcığa iyi gelir.

Bunlara ek olarak sizlere tamamen kendi kişisel bir tavsiyemi belirtmek istiyorum. BİM marketlerde kış aylarında satılan, yaz aylarında arasanız da bulamayacağınız ve ne yazık ki şu an ismini hatırlayamadığım bir şeker var. Hemen kasaların yan kısmına koydukları ve üzerinde okaliptüs resmi olan bu şeker boğazda oluşan gıcığa karşı çok etkili.

Bu yazı boğaz gıcıklığı boğaz gıcıklanması gıcığı nedir neden olur nasıl geçer ne iyi gelir nedenleri sebepleri iyi gelen bitkiler hangi bitki doktor bölüm bakar bitki çayları şeyler ilaçlar doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi gidermek için ne yapılmalı ne giderir balgam öksürük ses kısıklığı yanma oluşması hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir