Bilgisayar İp Bulma ve Değiştirme

Bilgisayar İp Bulma ve Değiştirme

Son dönemlerde internetin yaygınlaşmasından sonra Bilgisayar İp Bulma ve Değiştirme soruları da artmaya başladı. Bilgisayar kullanıcılarının kendi güvenlikleri için merak ettikleri konulardan biri de internet modem ip adresi bulmaktır. Bilindiği üzere ip adresleri internet modemlerinin sağladığı birtakım rakamlardır. Bu rakamlar bir nevi bilgisayar kullanıcılarının kimliğini veya adresini oluşturmaktadırlar. Güvenli şekilde internet ortamında sörf yapmak isteyen kullanıcılar bu internet ip adreslerini bilmekte fayda vardır.
İçindekiler :1 Bilgisayar İp Bulma ve Değiştirme1.1 Bilgisayar İp Bulma Yöntem 11.1.1 Bilgisayardan İp Adresini Değiştirme Yöntemi 2
Bilgisayar İp Bulma ve Değiştirme
İnternet modemlerinin ip adreslerini bulmanın birçok yolu vardır. Bizler bu makalemizde birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Vereceğimiz ilk yöntem genel olarak sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir.
Bilgisayar İp Bulma Yöntem 1
Bilgisayarımızın Komut işlemi ile ip adresini bulma;

Bilgisayardan komut yardımıyla ip adresini bulmak için öncellikle cmd ekranına giriş yapmamız gerekmektedir. Bunun için de Başlat > Çalıştır > “CMD”  (tırnak işareti olmadan) yolunu izlememiz gerekmektedir. Veya klavyeden windows tuşuna basılı tutup R harfine basarakta CMD ekranına ulaşmanız mümkündür. Bu şekilde klavye yardımıyla kısayoldan CMD ekranını açmış olacaksınız.
CMD ekranını açtıktan sonra komut işlemi için siyah bir ekran bizi karşılayacaktır. bu ekrana “ip config” yazarak enter tuşuna basıyoruz. Enter tuşuna bastıktan sonra bilgisayar bir takım komutlar çalıştıracak ve işlemin sonunda ip adreslerini bizlere çıktı olarak verecektir.
Bilgisayardan İp Adresini Değiştirme Yöntemi 2
Yukarıda ip adresini değiştirmek için birinci yöntemi anlatmıştık. Şimdi de sizlere ikinci yöntemden bahsedeceğiz. Bilgisayarınızın Başlat kısmından Çalıştır butonuna tıklıyoruz ve çıkan ekranda “ncpa.cpl” yazıp enter tuşuna basıyoruz daha sonra çıkan ekrandan ağ üzerine sağ tıklayıp Özellikle diyerek İnternet Protokolü sürüm 4 seçeneğini seçip bu ağ yöneticisinin özellikler kısmına tıklıyoruz. Açılan pencerede İp adresi yazan ilk alan bizim bilgisayar ip adresimizin belirlendiği alandır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir