Besin Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Besin Alerjisi  Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi, vücutta enfeksiyondan korunmaya destek olan hücrelerden oluşur. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi, hastalığa yol açan bakteri yada virüslere saldırarak çocuğunuzu enfeksiyonlardan korur. Besin alerjisi, bağışıklık sistemi vücudun belirli bir yiyeceğe yada besin bileşenine (süt, un yada kuruyemişte bulunan proteinler) tepki geliştirmesine neden olduğunda ortaya çıkar.
Besin alerjisinin yaygın gastrointestinal emareleri şunlardır:
Karın ağrısıKusmaİshalMide bulantısıDiğer semptomlar içinde kurdeşen (ciltte kaşıntı icra eden kırmızı lekeler yada öteki lekeler), kırmızı kaşıntılı gözler, ağızda şişme, boğazda sıkışma, öksürük ve nefes darlığı bulunur.Besin alerjisi ne kadar yaygındır?
5 yaşından minik tüm evlatların ortalama %6-%8’i birden fazla yiyecekten birine alerjiktir. En yaygın reaksiyonlar süt, yumurta, soya, yer fıstığı, un ve deniz ürünleridir. Bununla beraber, neredeyse her besin proteini alerjik bir tepkiye neden olabilir. Ek olarak, yaygın yiyecekler dünyanın değişik yerlerinde değişim izah edebilir. Belirli bir yiyeceğe tepki gösteren tüm evlatların yiyecek alerjisi yoktur. Alerjisiz bağırsak semptomlarına yol açan bir besin intoleransına haiz olabilirler. Mesela, laktoz intoleransı olan çocuklarda sindirim sistemi sütteki şekeri parçalamakta güçlük çeker, bu da kramp ve gaza neden olur. Bu bir besin intoleransıdır ve besin alerjisi değildir.
Besin alerjisi neden olur?
Besin alerjilerinin kati sebebi bilinmemektedir. Besin alerjileri, astım, egzama, saman nezlesi yada öteki alerjileri olan çocuklarda daha yaygındır. Besin alerjisi olan kişilerin aile üyelerinde de yaygındır.
Besin alerjilerinin türleri nedir?
Besin alerjilerinin anında yada gecikmeli reaksiyonları olabilir. Anında reaksiyonlar, bir yiyeceği yedikten sonrasında dakikalar ila saatler içinde gerçekleşir. Evladınız yüzünde kurdeşen, hırıltı yada şişlik geliştirebilir.
Nadiren, daha ciddi reaksiyonlarda çocuklar “boğazlarının kapandığını” yada göğsün sıkıştığını hissedebilirler. Tepki o denli şiddetli olabilir ki çocuk nefes alamaz (anafilaksi adı verilir) ve bu da acil tedavi gerektirir. Bununla beraber, bu tehlikeli reaksiyonlar nispeten nadirdir. Gecikmiş reaksiyonlar, bir yiyeceği yedikten saatler yada günler sonrasında ortaya çıkabilir. Emareler içinde kusma, karın ağrısı, ishal, dışkıda kan yada yutma güçlüğü yer alabilir.
Besin alerjisi Nasıl teşhis edilir?
Doktorunuz, çeşitli yiyecekler ve bu yiyecekleri yedikten sonrasında çocuğunuzun beliritler hakkında sorular sorarak detaylı bir tarih alacaktır. Doktorunuz alerji için kan yada cilt testi önerebilir ya da bir alerji uzmanıyla görüşmenizi tavsiye edebilir. Bununla beraber, pozitif bir alerji testi daima bir çocuğun yiyeceğe alerjik bir tepki vereceği anlamına gelmez ve negatif bir kontrol daima bunu ekarte etmez. Bazı durumlarda, bir alerji uzmanı, bir besin alerjisini teşhis etmenin en doğru yolu olan oral bir besin testi yapabilir. Sıkı tıbbi nezaret altında meydana getirilen bir ağızdan yiyecek alma esnasında, çocuk belirli bir süre süresince artan dozlarda minik miktarlarda “tetikleyici” yiyecekle beslenir. Hemen sonra çocuk, yiyeceğe tepki olup olmadığını görmek için birkaç saat gözlemlenir. Bu kontrol, deri yada kan testleri sonuçsuz kaldığında yada bir alerjinin aşılıp büyümediğini belirlemek için yararlıdır. Çocuğunuzun ağırlıklı olarak sindirim semptomları var ise, doktorunuz sizi yiyecek borusu, mide yada bağırsaktan minik doku örnekleri almak için endoskopi yada kolonoskopi için bir gastrointestinal uzmana yönlendirebilir. Mikroskop altında incelenen bu numuneler bağırsağın iç yüzeyindeki iltihabı belirleyebilir.
Besin alerjisi tedavisi Nasıl yapılır?
Çocuğunuzun tepkisine bağlı olarak, doktorunuz çocuğun alerjiye yol açan yiyecekleri yememesini önerebilir.
Doktorunuz, çocuğunuzun yemeğe şiddetli bir tepki göstermesi durumunda uygulayabileceğiniz bir ilaç olan “EpiPen” bulundurmanızı isteyebilir.
Bazı durumlarda, alerji uzmanları, kimi zaman evlatların alerjiye yol açan gıdayı tolere etmelerine izin verebilen bir “duyarsızlaştırma planı” önerebilir. Besin alerjisi alınan önlemlerle ilerlemesi kolaylıkla durdurulabilir.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir