Bebeklere Kitap Okumanın Yararları Nelerdir ?

Bebeklere Kitap Okumanın Yararları Nelerdir ?

Bebeklere kitap okumanın yararları meydana getirilen araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bir çocuğun yaşamının ilk üç senesinde beyinleri % 85 oranında büyür. Bu durum, bebeklere tertipli olarak kitap okumak, konuşmak, oynamak ve şarkı söylemenin gelişimleri için ne kadar mühim bulunduğunun sebeplerinden yalnız biridir.
Ufak ufaklıklara kitap okumanın yararları çoktur. Şefkatli bir ebeveyn yada bakıcı ile öykü zamanı, bebeklerin kendilerini güvende hissetmelerine destek sunar ve bağlanma için mükemmel bir fırsat sağlar. Kitaplar muhteşem, etkileşimli bir oyuncaktır ve yavrunuz için kitaplara meydana getirilen yatırım, gelecekte de büyümesini ve gelişmesini destekleyecek bir yatırımdır. Sayfaları çevirmeleri, resimleri göstermeleri ve hatta onları çiğnemeleri çevrelerindeki dünyayı anlamalarına katkıda bulunurlar. Hepsinden önemlisi, çocuğunuzun büyüdükçe okumak ve yazmak için gereksinim duyduğu lüzumlu becerileri geliştirmesine destek olmasıdır.
Bebeğinize ne çoğunlukla kitap okumalısınız?
Anne babalar her gün okumaya, konuşmaya, oynamaya ve müzikle uğraşmaya çaba göstermelidir. Bebeğinizi tertipli olarak kucaklamak ve onlarla kitap paylaşmak benzer biçimde pozitif yönde deneyimleri tekrarlamak, beynindeki bağlantıları kuvvetlendirir ve ona hayata en iyi şekilde hazırlar. Sadece bebeğinizle konuşmak, oynamak ve müzikle uğraşmak de aynı derecede önemlidir, bu yüzden gün süresince bu keyifli ve ilgi çekici aktiviteler hayata geçirmeye devam edin.
Bebeklere kitap okumak için günün hangi saati en uygundur?
Bebeğinizle beraber kitap okumak günün herhangi bir saatinde yapılabilecek bir aktivitedir, sadece yavrunuz bitkin, aç yada huzursuzsa bir hikâye anlatmaktan kaçınmaya çalışın. Yatarken kitap okumak, bir gece alışkanlığı oluşturmanın mühim bir yoludur, sadece bazı bebeklerin uyku rutinine alışmasının öbürlerinden daha uzun sürebileceğini ihmal etmeyin. Gün süresince okumayı deneyin ve bebeğinizin Nasıl tepki verdiğini görün. Öğle uykusundan ilkin, yiyecek esnasında ve hatta banyoda bile kitap okuyabilir, hikâye anlatabilirsiniz. Bebeğinize her kitap okuyuşunuzda, dili anlamalarına ve beyninde sizinle kontakt kurmalarına destek olacak mühim bağlantılar kurmalarına destek oluyorsunuz.
Bebekler için ne tür kitaplar uygundur?
Günümüzde çeşitli çocuk kitaplarına erişebildiğimiz için şanslıyız. Ufak bebekler için dayanıklı, kaplamalı, kartondan yapılmış kitapları almanızı tavsiye ederiz. Ek olarak bir tutacağı yada klipsi olan minik kitapları alın. Genel bir kaide olarak, minik çocuklar çoğu zaman iyi kafiye, ritim ve tekrarlara haiz kitaplardan, şarkılardan ve hikayelerden hoşlanırlar. Aslen, evlatların öğrenmesinin yollarından biri de yeniden ve kafiye yapmaktır. Evladınız için doğru uzunlukta olan ve çocuğunuzun değişen ilgi alanlarına uyan kitapları seçin. Resimli kitaplar, e-kitaplar, dergiler ve mektupların hepsi evladınız için ilgi çekici olabilir. E -kitapları tercih ediyorsanız, dikkat dağıtıcı oyunlar yada animasyonlar içermeyenleri seçin. Ek olarak çocuğunuzu bir cihazla yalnız bırakmak yerine çocuğunuzla beraber e-kitapların keyfini çıkarmak önemlidir.
Bebeğinizle beraber okumak için ipuçları:
Rahat olun ve dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın, bebekler sesinizi dinlemeyi sevecekler, bu yüzden TV’yi kapatarak yada sessiz bir yere geçmek, bebeklerin sizinle bağlantı kurmasını kolaylaştıracaktır.Bebeğinizi takip edin, yorulurlarsa yada huzursuz olurlarsa ondan sonra yeniden deneyin. Bebeklerin dikkat süreleri kısadır, bu yüzden tüm kitabı bitirmeye çabalamayın.Parlak, net ve mütevazı resimleri olan kitapları seçin. 6 aya kadar bir bebeğin görüşü hala gelişir, bu yüzden siyah beyaz yada yüksek kontrastlı desen ve şekillere haiz olanları tercih ettiklerini görebilirsiniz.Şarkı açıklayın, okuyun ve yeniden edin. Sevdiğiniz hikayeleri okuyun ve en sevilmiş olduğu şarkıları onlarca kere açıklayın. Kitaplarla tekrarlanan eğlence, dil gelişimini ve okumayla ilgili pozitif yönde duyguları güçlendirecektir.Bebekler değişik vaka örgülerine ve karakterlere haiz daha çok kitap okudukça, hayal güçleriyle daha soyut olmalarına ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine direkt destek sunar. Bebeklere kitap okumanın yararları onlar büyüyüp geliştikçe daha da anlaşılır olacaktır.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir